Czwartek, 04 Czerwiec 2020

Premiera komiksu z okazji 70-lecia Biblioteki Rumia


23.05.2018 r.


W ramach festiwalu komiksowego Rumia Comic Con, który zaplanowano na piątek (25 maja), o godzinie 18:00 odbędzie się premiera komiksu pt. „Molly na Planecie Sów”. Premierze towarzyszyć będzie specjalna wystawa poświęcona komiksowi.

O komiksie: „Molly na Planecie Sów” to przygodowa historyjka dla czytelników w każdym wieku, nawiązująca do tradycji literatury popularnej. Jest to opowieść o podróżujących po kosmosie stowarzyszeniu, które poszukuje książek, a ich największe we wszechświecie zbiory, znajdują się w Stacji Kultura. Ostatecznie trafiają na orbitę Planety Sów, na której, rzekomo, znajduje się ogromna biblioteka. Komiks jest darmowy i został wydany z okazji 70-lecia Biblioteki Rumia.

O autorze: Łukasz Kowalczuk urodził się w 1983 roku, w północnej Polsce. W Rumi mieszka od 2009 roku. Tata czytał mu na dobranoc komiksy, a mama nie miała nic przeciwko. Pierwsza samodzielnie przeczytana historyjka to Przyjaciele Roda Taylora autorstwa Jerzego Wróblewskiego. Potem nadeszła era superbohaterów i wydawnictwa TM-Semic, któremu w 2013 złożył hołd w postaci książki. Nie ukończył żadnych studiów artystycznych.

Kultura popularna lat 80. i 90. to główne inspiracje Kowalczuka. Poszukiwanie materiałów najczęściej polega na czytaniu książek i komiksów, oglądaniu filmów klasy B i graniu w gry video. Nostalgia nie jest tu jednak celem, tylko środkiem. Twórca może wymieniać setki nazwisk ulubionych twórców, ale zacznie od Jacka Kirby’ego i Roberta Crumba. Ma na koncie kilkanaście samodzielnych tytułów, autorskich wystaw oraz kilkadziesiąt krótkich historii w antologiach i zinach. Jego komiksy są wydawane i prezentowane na całym świecie.

Kalendarz wydarzeń