Informujemy, że 6 lutego 2023 roku rozpoczynamy nabór wniosków w ramach kolejnej, siódmej już edycji programu sterylizacji i kastracji psów i kotów należących do mieszkańców Rumi pn. „Powstrzymajmy bezdomność zwierząt- sterylizacje i kastracje psów oraz kotów”, który będzie finansowany z budżetu miasta.
Celem akcji jest popularyzacja tej najbardziej skutecznej i humanitarnej metody ograniczenia nadpopulacji zwierząt domowych (szczególnie psów i kotów), co ma bezpośrednie przełożenie na ilość zwierząt niechcianych, trafiających do schronisk.
Akcja prowadzona będzie przez Urząd Miasta Rumi do 30 listopada 2023 r. lub do wyczerpania środków finansowych przeznaczonych na ten cel w ramach Budżetu Obywatelskiego na rok 2023.
Z usługi można skorzystać w jednym z dwóch gabinetów weterynaryjnych zlokalizowanych na terenie Rumi:
Koszt zabiegu ponosi Gmina Miejska Rumia.
Akcja dotyczy zwierząt powyżej 6. miesiąca życia oraz kwalifikujących się do znieczulenia ogólnego.
Gmina finansuje:
Gmina nie finansuje zabiegów przygotowujących zwierzę do zabiegu sterylizacji/kastracji (np. odrobaczenie, szczepienie, odpchlenie), opieki stacjonarnej po wykonanym zabiegu, ani dodatkowego leczenia w razie nieprzewidzianych powikłań wynikających np. z samookaleczenia się zwierzęcia z powodu niedopilnowania przez właściciela (wygryzanie szwów), bądź wystąpienia uczulenia na szwy.
Gmina nie finansuje zapewnienia przez gabinet weterynaryjny kaftanika pooperacyjnego lub kołnierza dla zwierzęcia.
Co trzeba zrobić, aby skorzystać z zabiegu finansowanego przez miasto?
Warunkiem udziału w Programie jest ujęcie wszystkich zwierząt podlegających zabiegowi sterylizacji bądź kastracji w miejskim systemie identyfikacji zwierząt. W związku
z powyższym, psy i koty, które do tej pory nie zostały oznaczone elektronicznym „czipem”, w dniu przeprowadzanego zabiegu sterylizacji/kastracji będą dodatkowo oznakowane. Zabieg polega na wstrzyknięciu za pomocą specjalnej strzykawki mikroskopijnego procesora (transpondera) pod skórę psa lub kota i jest całkowicie bezpieczny dla zwierzęcia.
WAŻNE!
– Podczas zabiegu suki i kotki nie mogą być w trakcie cieczki/rui.
– Od ostatniego szczepienia muszą upłynąć co najmniej 2 tygodnie.
– Minimum 12 godzin przed zabiegiem nie należy karmić zwierzęcia – podajemy tylko wodę do picia.
– Należy przestrzegać zaleceń pooperacyjnych przekazanych przez lekarza weterynarii.
– Dla zachowania bezpieczeństwa zaleca się, aby koty dostarczane na zabieg i po zabiegu przewożone były w transporterach.
UWAGA!
Ze względu na ograniczone środki przeznaczone na realizację Programu, przedstawienie wypełnionego wniosku pracownikom Urzędu nie gwarantuje udziału w Programie.
Po otrzymaniu pozytywnej, wstępnej weryfikacji wniosku, mieszkaniec winien niezwłocznie udać się do wybranego gabinetu weterynaryjnego realizującego Program, w celu umówienia terminu zabiegu.