Piątek, 12 lipca 2024
RumiaTV
Fundusze krajowe Fundusze UE
BIP Rumia powiększ czcionkę pomniejsz czcionkę Zwiększ kontrast Zmniejsz kontrast

Program „Sterylizacja i kastracja zwierząt właścicielskich”


Program „Sterylizacja i kastracja zwierząt właścicielskich”04.02.2019 r.


Informujemy, że od 1 lutego br. już po raz czwarty rusza „Program sterylizacji i kastracji psów i kotów należących do mieszkańców Rumi”, który finansowany będzie z budżetu miasta. Miejsce zamieszkania właściciela zwierzęcia ustala się na podstawie oświadczenia i weryfikowane jest na podstawie ewidencji prowadzonej przez tutejszy urząd.

Celem akcji jest popularyzacja tej najbardziej skutecznej i humanitarnej metody ograniczenia nadwyżki populacji zwierząt domowych (szczególnie psów i kotów), co w efekcie zminimalizuje liczbę zwierząt trafiających do schronisk. Zwierzęta pozbawione możliwości rozmnażania są spokojniejsze, zmniejsza się u nich poziom niekontrolowanej agresji powodowanej hormonami, a także zmniejsza się ryzyko wystąpienia groźnych dla życia schorzeń układu rozrodczego.

Akcja prowadzona będzie przez Urząd Miasta Rumi do 30 listopada 2019 r. lub do wyczerpania środków finansowych, przeznaczonych na ten cel w ramach Budżetu Obywatelskiego na rok 2019. Z usługi można skorzystać w jednym z 3 gabinetów weterynaryjnych zlokalizowanych w Rumi:

 1. Gabinet weterynaryjny pod św. Hubertem – lek. wet. Barbara Zelewska – Pankanin,
  ul. Krakowska 30, Rumia, tel. 58 671 23 66,
 2. Przychodnia weterynaryjna „Pod Brzozą” – lek. wet. Jerzy Podgórski i lek. wet. Andrzej Szczypior, ul. Bydgoska 8, Rumia, tel. 58 671 87 89,
 3. Przychodnia weterynaryjna „Losvet” – lek. wet. Aleksandra Ławniczak, ul. Kosynierów 37 lok. 9, Rumia, tel. 698 375 555,

Koszt zabiegu ponosi Gmina Miejska Rumia.

Akcja dotyczy zwierząt powyżej 6. miesiąca życia oraz kwalifikujących się do znieczulenia ogólnego.

Dofinansowanie obejmuje:

 • wizytę kwalifikującą w tym badanie kliniczne przed zabiegiem w siedzibie zakładu leczniczego dla zwierząt (w tym 1 – krotne badanie krwi wykonywane w przypadku zwierząt powyżej 7 roku życia oraz gdy lekarz weterynarii stwierdzi konieczność wykonania takiego badania ze względu na stan zdrowia zwierzęcia, celem wykluczenia negatywnych skutków narkozy),
 • wykonanie standardowego zabiegu sterylizacji/kastracji w narkozie infuzyjnej,
 • wszczepienie transpondera („czipa”) zwierzęciu wcześniej nieoznakowanemu,
 • zapewnienie psu/kotu opieki pooperacyjnej do czasu wybudzenia psa/kota z narkozy, w tym podanie środka przeciwbólowego i antybiotyku,
 • wizytę kontrolną, w siedzibie zakładu leczniczego dla zwierząt, obejmującą badanie kliniczne oraz zdjęcie szwów.

Gmina nie finansuje zabiegów przygotowujących zwierzę do zabiegu (np. odrobaczenie, szczepienie, odpchlenie), opieki stacjonarnej po wykonanym zabiegu ani dodatkowego leczenia w razie nieprzewidzianych powikłań wynikających np. z samookaleczenia się zwierzęcia z powodu niedopilnowania przez właściciela (wygryzanie szwów), bądź wystąpienia uczulenia na szwy.

Gmina nie finansuje też zapewnienia przez gabinet weterynaryjny kaftanika pooperacyjnego lub kołnierza dla zwierzęcia.

Co trzeba zrobić, aby skorzystać z zabiegu finansowanego przez miasto?

 1. Wypełnić FORMULARZ „Wniosek właściciela o wykonanie zabiegu sterylizacji/ kastracji* psa /kota* na koszt Miasta Rumi w 2019 roku, w ramach Programu „Sterylizacja i kastracja zwierząt właścicielskich”,
 2. Udać się z wypełnionym formularzem do Wydziału Polityki Gospodarczej, Mieszkaniowej i Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Rumi przy ul. Sobieskiego 7 w Rumi, pok. 108 lub 109, celem wstępnej weryfikacji wniosku. W tym celu wnioskodawca będzie zobowiązany do okazania dowodu tożsamości oraz dokumentu potwierdzającego zamieszkanie na terenie Rumi, natomiast w przypadku gdy zabieg będzie dotyczyć psa – dodatkowo dokumentu potwierdzającego aktualne szczepienie psa przeciwko wściekliźnie.
 3. Z pozytywnie zweryfikowanym w Urzędzie Miasta Rumi formularzem, udajemy się do jednego z biorących udział w Projekcie gabinetów weterynaryjnych, gdzie, po wizycie kwalifikacyjnej, zostanie ustalony termin zabiegu sterylizacji/kastracji zwierzęcia.

UWAGA!

Warunkiem udziału w Programie jest ujęcie wszystkich zwierząt podlegających zabiegowi sterylizacji bądź kastracji w miejskim systemie identyfikacji zwierząt. W związku z powyższym, psy i koty, które do tej pory nie zostały oznaczone elektronicznym „czipem”, w dniu przeprowadzanego zabiegu sterylizacji/kastracji będą dodatkowo oznakowane. Zabieg polega na wstrzyknięciu za pomocą specjalnej strzykawki mikroskopijnego procesora (transpondera) pod skórę psa, kota i jest całkowicie bezpieczny dla zwierzęcia.

WAŻNE!

– Podczas zabiegu, suki i kotki nie mogą być w trakcie cieczki/rui.
– Od ostatniego szczepienia muszą upłynąć przynajmniej 2 tygodnie.
– Minimum 12 godzin przed zabiegiem nie należy karmić zwierzęcia – podajemy tylko wodę do picia.
– Należy przestrzegać zaleceń pooperacyjnych przekazanych przez lekarza weterynarii.
– Dla zachowania bezpieczeństwa zaleca się, aby koty dostarczane na zabieg i po zabiegu przewożone były w transporterach.

 

Przeczytaj wywiad z autorką projektu – TUTAJ

Fundusze zewnętrzne
Kalendarz wydarzeń