Niedziela, 14 kwietnia 2024
Fundusze krajowe Fundusze UE
BIP Rumia powiększ czcionkę pomniejsz czcionkę Zwiększ kontrast Zmniejsz kontrast

Przedszkolaki z „Iskierki” wiedzą, jak zachować się na jezdni


Przedszkolaki z „Iskierki” wiedzą, jak zachować się na jezdni23.12.2019 r.


„Koła stop, robisz krok” – pod takim hasłem odbyła się tegoroczna akcja edukacyjna, której celem jest zwiększanie bezpieczeństwa na polskich drogach, a zwłaszcza przejściach dla pieszych. Najlepsze w propagowaniu bezpieczeństwa okazały się przedszkolaki z Rumi.

Jak podkreślają inicjatorzy akcji, statystyki są co najmniej niepokojące. Od kilku lat rośnie liczba wypadków, do których dochodzi w teoretycznie bezpiecznych miejscach, czyli na przejściach dla pieszych. W sytuacji, gdy drogi stają się zabójczo niebezpieczne, a nie widać poprawy w zachowaniu kierowców, potrzebna jest mobilizacja i obrona pieszych.

Właśnie dlatego powstała akcja edukacyjna „Koła stop, robisz krok”, która zwraca uwagę pieszych na konieczność upewniania się o swoim bezpieczeństwie, zanim postawi się pierwszy krok na „zebrze”. Niezależnie, czy jest to przejście z sygnalizacją, czy bez.

W ramach projektu, skierowanego przede wszystkim do przedszkolaków oraz ich opiekunów, należy m.in. przećwiczyć przechodzenie przez przejścia dla pieszych, odwiedzić „miasteczko drogowe”, przygotować piosenkę z układem choreograficznym, a także wykonać prace artystyczne, które wytłumaczą rodzeństwu, rodzicom i dziadkom, czym jest nawyk upewniania się.

Spośród około 100 podmiotów, które uczestniczyły w akcji, pierwsze miejsce zdobyła grupa „Ogniki” z przedszkola „Iskierka” w Rumi. Dzieci oraz wychowawcy zostali nagrodzeni za stworzenie filmowego instruktażu o korytarzu życia.

Z tej okazji 19 grudnia przedstawiciele organizacji Autochodzik odwiedzili przedszkole, by przekazać wyjątkowy ambulans oraz zestaw do nauki zasad przechodzenia przez jezdnię. W spotkaniu uczestniczyli również przedstawiciele władz miasta: przewodniczący rady miejskiej Ariel Sinicki oraz przewodnicząca Komisji Kultury Lucyna Miotk, którzy sprezentowali przedszkolakom rowerowe gadżety.


Ściągnij galerię
Fundusze zewnętrzne
Kalendarz wydarzeń