Piątek, 19 kwietnia 2024
Fundusze krajowe Fundusze UE
BIP Rumia powiększ czcionkę pomniejsz czcionkę Zwiększ kontrast Zmniejsz kontrast

Przepłynął Loch Ness i zebrał pieniądze na zakup 13 łóżek dla Szpitali Pomorskich


Przepłynął Loch Ness i zebrał pieniądze na zakup 13 łóżek dla Szpitali Pomorskich05.09.2022 r.

Piotr Biankowski (w środku) z przedstawicielami Szpitali Pomorskich

Trójmiejski sportowiec ekstremalny, pływak zimowy i Ambasador Fundacji Ronalda McDonalda dzięki swojemu wyczynowi zebrał środki na zakup łóżek dla rodziców małych pacjentów Szpitali Pomorskich. Jako pierwszy Polak w historii przepłynął legendarne szkockie jezioro Loch Ness. Dystans 37 kilometrów pokonał po ponad 12 godzinach walki z żywiołem. Jak zawsze, gdy Piotr Biankowski bije rekordy, była wyjątkowo niska temperatura wody, spychający go w stronę brzegu silny wiatr oraz deszcz. Wysiłek się opłacił! Jest pierwszy i zakończył zbiórkę charytatywną sukcesem.

Loch Ness to słynne, malownicze jezioro, zaliczane przez Marathon Swimming Hall of Fame do jednego z 13 najtrudniejszych do pokonania wpław oraz jednego z 3 najbardziej „potwornych” jezior na świecie. Wczesnym rankiem 22 lipca w miejscowości Lochend temperatura jego wody o kolorze ciemnej rdzy miała zaledwie 13 stopni. Wtedy Piotr Biankowski rozpoczął swoją próbę. 

– Wiedziałem, że to będzie wyjątkowo trudne doświadczenie. Loch Ness przywitało nas porywistym wiatrem, wzbierającymi falami i bardzo ograniczona widocznością. Powietrze ochłodziło się w ciągu kilku godzin o kilkanaście stopni. Obserwowanie ciągle rosnącej kwoty na koncie zbiórki charytatywnej było jak rytuał w czasie oczekiwania na start. Podczas próby cały czas niosła mnie świadomość, że ludzie chcą się dzielić dobrem. To dodawało mi sił w najtrudniejszych momentach, a tych przecież nie brakowało. Czuję, że tak samo cieszy mnie pływanie jak finał. Ta zbiórka była jak najlepszy doping! – podsumowuje Piotr Biankowski. 

Drugi brzeg osiągnął w Fort Augustus po 12 godzinach 16 minutach i 25 sekundach zmagań. Jego próba została udokumentowana przez oficjalnego przedstawiciela British Long Distance Swimming Association. Jak sam podkreśla, jego wyczyn nie byłby możliwy bez ekipy wspierającej, którą stanowiła Aleksandra Kabelis, znakomita pływaczka, współorganizatorka ekstremalnych zawodów w pływaniu zimowym  Gdynia Winter Swimming Cup. Z lądu Piotrowi kibicowali w Szkocji Łukasz i Hubert Chłodniccy. Również z lądu, lecz bardziej oddalonego, najgoręcej jak to tylko możliwe wspierał wyczyn Piotra zespół i Wolontariusze Fundacji Ronalda McDonalda, mieszkańcy Trójmiasta, społeczność pływacka oraz wszyscy Partnerzy tego niezwykłego przedsięwzięcia.

Piotr Biankowski zawsze łączy swoje wyczyny z ideą pomagania. Loch Ness zadedykował przypadającemu w tym roku jubileuszowi 20-lecia Fundacji Ronalda McDonalda i rodzicom, którzy wspierają swoje dzieci w czasie ciężkiej choroby i długotrwałej hospitalizacji. Ekstremalnej próbie towarzyszyła zbiórka środków na zakup łóżek dla rodziców dla Szpitali Pomorskich w Gdyni i w Wejherowie. Maskotki symbolizujące Nessi, potwora z Loch Ness, wykonane przez wolontariuszki, podopieczne Aresztu Śledczego w Gdańsku, dodały niepowtarzalnego charakteru temu wyczynowi. Dzięki wpłatom 126 darczyńców zostało zebranych aż 21 511 zł.

– To kwota, dzięki której kupimy 13 łóżek dla rodziców do trzech szpitali. Mamy Przyjaciół, którzy rozumieją potrzeby chorych dzieci i ich rodziców i pomagają nam urzeczywistniać ideę “Aby rodzina mogła być razem”. Publiczna medycyna to wspólna sprawa i troszczymy się o nią razem i dla wszystkich – mówi Katarzyna Rodziewicz, Prezes Zarządu i Dyrektor Wykonawcza Fundacji Ronalda McDonalda.  Dzięki zaangażowaniu Piotra Biankowskiego i Aleksandry Kabelis mówimy o wielkim sukcesie zbiórki, bo to przykład – inspiracja dla innych. Ten sukces mierzony jest nie tylko liczbą łóżek dla rodziców, ale przede wszystkim zaangażowaniem ludzi i ich wrażliwością społeczną. Program “Łóżka dla rodziców” w roku 20-lecia Fundacji Ronalda McDonalda zwraca uwagę na inicjatywy rodziców dla rodziców, inicjator ma pomysł, a efekty – jak u Piotra  liczone są w łóżkach.

Gdy Piotr Biankowski zaproponował, że celem jego kolejnego wyczynu będzie zakup kilku łóżek do oddziałów dziecięcych w szpitalach w Gdyni i w Wejherowie, bardzo się ucieszyliśmy. Gdy okazało się, że łączna zebrana kwota od darczyńców pozwoli na zakup 13 łóżek, przeszło to nasze najśmielsze oczekiwania. Te łóżka to symbol wielkiego wysiłku, również takiego, który towarzyszy opiekunom naszych najmłodszych pacjentów przebywających na oddziałach. Dzięki temu darowi uzupełnimy łóżka w tych miejscach, w których są niezbędne – mówi Jolanta Sobierańska-Grenda, prezes Zarządu spółki „Szpitale Pomorskie”.

Honorowy Patronat nad wydarzeniem objęli: Mieczysław Struk – Marszałek Województwa Pomorskiego, Wojciech Szczurek – Prezydent Gdyni, Michał Pasieczny – Burmistrz Miasta Rumia, a także Otylia Jędrzejczak – prezes Polskiego Związku Pływackiego. Patronem medialnym pokonania jeziora Loch Ness wpław był magazyn Aqua Speed.


O Fundacji Ronalda McDonalda

„Aby rodzina mogła być razem” – to misja powołanej w Polsce w 2002 roku Fundacji Ronalda McDonalda. Jest częścią międzynarodowej organizacji Ronald McDonald House Charities, wspierającej medycynę pediatryczną w 65 krajach na świecie. W centrum uwagi Fundacji znajduje się profilaktyka zdrowotna dzieci oraz opieka skoncentrowana na rodzinie w czasie ciężkiej choroby jej najmłodszych członków, wiążącej się z ich pobytem w szpitalu. Skala tych działań obejmuje cały kraj, a organizacji pomagają firmy, osoby prywatne i wolontariusze.

Najważniejsze programy Fundacji to Domy Ronalda McDonalda  komfortowe, bezpłatne miejsca dla rodzin długo leczonych dzieci oraz Pokoje Rodzinne Ronalda McDonalda w szpitalach pediatrycznych, gdzie rodziny i opiekunowie hospitalizowanych maluchów mogą korzystać z nowoczesnej przestrzeni socjalnej: kuchni, salonów rodzinnych, pralni i łazienek. Działania mające na celu poprawę warunków pobytu rodziny z dzieckiem w szpitalu dopełnia projekt „Łóżko dla Rodzica”. Wyglądem przypominające fotel, pełni funkcję siedzenia i wygodnego, rozkładanego spania. Od łóżka często zaczyna się długa lista zmian w szpitalu, na oddziale, które służą dzieciom i rodzinom.

Kolejnym kluczowym obszarem działań Fundacji jest profilaktyka onkologiczna. Służy temu między innymi ogólnopolski program bezpłatnych badań USG o nazwie „NIE nowotworom u dzieci”, realizowany na pokładzie mobilnych ambulansów medycznych. Powstał jako odpowiedź na potrzebę wczesnej diagnostyki chorób nowotworowych wieku dziecięcego, łącząc wiedzę i doświadczenie wybitnych ekspertów w dziedzinie pediatrii, onkologii i hematologii dziecięcej oraz radiologii, którzy czuwają nad najwyższą jakością programu. Partnerami programu są ALAB laboratoria, MAN Polska i Fundacja Powszechnego Czytania. Partnerem medycznym programu w latach 2005-2021 był TOP Medical, a od 2022 r. jest nim Centrum Medyczne Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Finansowane przez Fundację szkolenia lekarzy POZ i lekarzy rodzinnych we wczesnym wykrywaniu nowotworów, wykłady prowadzone wspólnie z IFMSA Poland i specjalistyczne wydawnictwa dla lekarzy i rodziców poświęcone profilaktyce onkologicznej uzupełniają listę działań Fundacji w obszarze wczesnej diagnostyki zmian onkologicznych u najmłodszych.

Fundacja wybudowała i prowadzi w Polsce 2 Domy Ronalda McDonalda. W Krakowie, przy Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym, Dom z dwudziestoma pokojami dla rodzin działa od października 2015 roku. Drugi, nieco większy, przy Dziecięcym Szpitalu Klinicznym UCK WUM w Warszawie, został oddany do użytku w czerwcu 2021 roku i jednocześnie może gościć 25 rodzin. Domy wspierają rodziny hospitalizowanych dzieci nie tylko poprzez bezpłatny pobyt w czasie leczenia dziecka w szpitalu, ale przede wszystkim zapewniając stałą bliskość rodziców i rodzeństwa w tym trudnym czasie. Jak w każdym domu, oprócz komfortowych sypialni z łazienkami, jest tu duża wspólna kuchnia, jadalnia, miejsce spotkań, ogród i obszerna biblioteka. Wspólne dbanie o dom to dla rodzin namiastka normalności. Warszawski Dom, w pierwszym roku swojej działalności, przyjął ponad 140 rodzin, niektóre z nich wielokrotnie, natomiast najdłuższy pobyt rodziny w Domu w Krakowie trwał 382 dni. Atmosfera tych miejsc sprawia, że po kilku dniach wszyscy czują się domownikami. 

Każdy może pomóc w utrzymaniu programów Fundacji, przekazując 1% podatku, darowiznę finansową i rzeczową lub dołączając do wolontariatu. Zapraszamy na stronę www, oraz na profile na LinkedinieFacebookuInstagramie i YouTubie

 

Kontakt dla mediów:

Marcin Węc | Manager ds. Rozwoju

+48 501 027 527 | marcin.wec@frm.org.pl  


Ściągnij galerię
Fundusze zewnętrzne
Kalendarz wydarzeń