Niewielkie czerwone opakowanie, rzucające się w oczy naklejki oraz prosty formularz. Z tych trzech elementów składa się zestaw nazywany pudełkiem życia, który ułatwia służbom medycznym niesienie pomocy. Mimo że w Rumi pudełka są bezpłatnie wydawane, to wciąż korzysta z nich stosunkowo niewielu mieszkańców. Ratownicy medyczni przekonują, że warto się w nie wyposażyć.
„Pudełko Życia” to program, którego realizacja rozpoczęła się w Rumi 11 kwietnia 2018 roku. Jest on dedykowany osobom powyżej 65. roku życia oraz osobom niepełnosprawnym. Głównym celem projektu jest ułatwienie niesienia pomocy wspomnianym mieszkańcom w sytuacji zagrożenia ich zdrowia lub życia. Zestaw, który jest bezpłatnie przekazywany zainteresowanym, składa się z plastikowego pojemnika, karty informacyjnej oraz dwóch naklejek przeznaczonych do umieszczenia na lodówce i drzwiach wejściowych. Pozwala to służbom zlokalizować pudełko, w którym znajdą informacje, takie jak: kontakt do rodziny, zdiagnozowane choroby i uczulenia, a także listę przyjmowanych leków.
– Ważne jest, by wypełnioną kartę informacyjną włożyć do pudełka, a pudełko do lodówki. Ten prosty sposób przechowywania informacji medycznej pozwoli na szybsze i łatwiejsze udzielenie pomocy. Jest to drobna czynność, która naprawdę może uratować życie – podkreśla Piotr Wittbrodt, zastępca burmistrza Rumi.
Przejrzysty system przechowywania informacji medycznej pozwala na szybsze i łatwiejsze udzielanie pomocy, a co za tym idzie – rośnie szansa na efektywne działania ratujące życie i zdrowie poszkodowanych. Mimo że z początku inicjatywa wzbudzała spore zainteresowanie, to do tej pory Wydział Spraw Społecznych Urzędu Miasta Rumi wydał około 1000 z przygotowanych 3000 pudełek życia. Wśród tych, którzy je odebrali, są osoby zawdzięczające mu życie.
– Niejednokrotnie ułatwiło to ratownikom medycznym, w czasie udzielania pacjentowi pomocy, zapoznanie się z przewlekłymi chorobami oraz przyjmowanymi na stałe lekami. Posiadanie przez pacjenta pudełka życia umożliwia więc szybsze wdrożenie postępowania ratunkowego – wyjaśnia Marcin Wójcik, koordynator zespołów ratownictwa medycznego z wejherowskiego szpitala. – Istotne jest rzetelne wypełnienie formularza, dlatego warto go uzupełnić z pomocą lekarza rodzinnego lub bliskich – dodaje koordynator.
Pudełko życia można bezpłatnie pobrać w Wydziale Spraw Społecznych Urzędu Miasta Rumi przy ulicy Sobieskiego 7 (pokój 010, poziom -1).
– Wraz ze wszystkimi ratownikami medycznymi gorąco zachęcamy do udziału w projekcie. Zapewnijmy sobie i bliskim bezpieczeństwo w przypadku udzielania pomocy – apeluje Marcin Wójcik.