Niedziela, 19 maja 2024
Fundusze krajowe Fundusze UE
BIP Rumia powiększ czcionkę pomniejsz czcionkę Zwiększ kontrast Zmniejsz kontrast

Pudełka życia wciąż czekają na chętnych


Pudełka życia wciąż czekają na chętnych28.02.2019 r.


Niewielkie czerwone opakowanie, rzucające się w oczy naklejki oraz prosty formularz. Z tych trzech elementów składa się zestaw nazywany pudełkiem życia, który ułatwia służbom medycznym niesienie pomocy. Mimo że w Rumi pudełka są bezpłatnie wydawane, to wciąż korzysta z nich stosunkowo niewielu mieszkańców. Ratownicy medyczni przekonują, że warto się w nie wyposażyć.

„Pudełko Życia” to program, którego realizacja rozpoczęła się w Rumi 11 kwietnia 2018 roku. Jest on dedykowany osobom powyżej 65. roku życia oraz osobom niepełnosprawnym. Głównym celem projektu jest ułatwienie niesienia pomocy wspomnianym mieszkańcom w sytuacji zagrożenia ich zdrowia lub życia. Zestaw, który jest bezpłatnie przekazywany zainteresowanym, składa się z plastikowego pojemnika, karty informacyjnej oraz dwóch naklejek przeznaczonych do umieszczenia na lodówce i drzwiach wejściowych. Pozwala to służbom zlokalizować pudełko, w którym znajdą informacje, takie jak: kontakt do rodziny, zdiagnozowane choroby i uczulenia, a także listę przyjmowanych leków.

Ważne jest, by wypełnioną kartę informacyjną włożyć do pudełka, a pudełko do lodówki. Ten prosty sposób przechowywania informacji medycznej pozwoli na szybsze i łatwiejsze udzielenie pomocy. Jest to drobna czynność, która naprawdę może uratować życie – podkreśla Piotr Wittbrodt, zastępca burmistrza Rumi.

Przejrzysty system przechowywania informacji medycznej pozwala na szybsze i łatwiejsze udzielanie pomocy, a co za tym idzie – rośnie szansa na efektywne działania ratujące życie i zdrowie poszkodowanych. Mimo że z początku inicjatywa wzbudzała spore zainteresowanie, to do tej pory Wydział Spraw Społecznych Urzędu Miasta Rumi wydał około 1000 z przygotowanych 3000 pudełek życia. Wśród tych, którzy je odebrali, są osoby zawdzięczające mu życie.

Niejednokrotnie ułatwiło to ratownikom medycznym, w czasie udzielania pacjentowi pomocy, zapoznanie się z przewlekłymi chorobami oraz przyjmowanymi na stałe lekami. Posiadanie przez pacjenta pudełka życia umożliwia więc szybsze wdrożenie postępowania ratunkowego – wyjaśnia Marcin Wójcik, koordynator zespołów ratownictwa medycznego z wejherowskiego szpitala. – Istotne jest rzetelne wypełnienie formularza, dlatego warto go uzupełnić z pomocą lekarza rodzinnego lub bliskich – dodaje koordynator.

Pudełko życia można bezpłatnie pobrać w Wydziale Spraw Społecznych Urzędu Miasta Rumi przy ulicy Sobieskiego 7 (pokój 010, poziom -1).

Wraz ze wszystkimi ratownikami medycznymi gorąco zachęcamy do udziału w projekcie. Zapewnijmy sobie i bliskim bezpieczeństwo w przypadku udzielania pomocy – apeluje Marcin Wójcik.

 


Ściągnij galerię
Fundusze zewnętrzne
Kalendarz wydarzeń