Piątek, 10 stycznia 2025
RumiaTV
Fundusze krajowe Fundusze UE
BIP Rumia powiększ czcionkę pomniejsz czcionkę Zwiększ kontrast Zmniejsz kontrast

PUK Rumia to nie tylko wywóz śmieci


PUK Rumia to nie tylko wywóz śmieci07.02.2024 r.

Nowoczesna śmieciarka z napędem elektrycznym, która znajduje się we flocie PUK-u

Choć znakiem rozpoznawczym tej spółki są białe śmieciarki i niebieskie kombinezony, to zakres jej działalności znacząco wykracza poza wywóz śmieci. Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych (PUK) w Rumi, bo o nim mowa, wykonuje też prace ogrodnicze, wymienia opony w samochodach, a nawet prowadzi autoryzowany serwis ciężarówek. Jak podkreśla prezes miejskiej spółki, wszystko po to, by nadążać za potrzebami klientów oraz... planety.

Podstawową działalnością PUK-u niezmiennie jest wywóz odpadów, ale przedsiębiorstwo świadczy również wiele innych usług, z których mogą korzystać nie tylko mieszkańcy.

– Stale staramy się poszukiwać dodatkowych źródeł przychodu dla spółki. Na terenie naszej gminy zajmujemy się również utrzymaniem zimowym czy zamiataniem. Od wielu lat świadczymy usługi związane z kompleksową pielęgnacją ogrodów i terenów zielonych. Zmotoryzowani z pewnością wiedzą o naszych usługach wulkanizacyjnych i sezonowej wymianie opon, stale rozwijamy też serwis pojazdów ciężarowych. W tym ostatnim przypadku mocno ogranicza nas jednak aktualna baza – nie mamy po prostu miejsca, by w pełni dostosować się do potrzeb rynku – mówi Stanisław Pogorzelski, prezes rumskiego PUK-u.

Ekipa PUK-u podczas odbioru odpadów na terenie Rumi

 

Najpóźniej w kwietniu 2025 roku PUK ma się przeprowadzić do nowej siedziby, zlokalizowanej przy drodze serwisowej na granicy Rumi i Kazimierza. W ramach inwestycji, wartej około 32 milionów złotych, powstanie między innymi: duża część warsztatowa i serwisowa, myjnia, place składowe, nowoczesny i funkcjonalny punkt selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK), obszerny parking dla samochodów i rowerów oraz miejsce do ładowania pojazdów elektrycznych.

Lokalizacja nowej siedziby PUK-u

 

– Prace postępują zgodnie z harmonogramem, a nawet go wyprzedzają. Wykonawca złożył wniosek o pozwolenie na budowę. Nieśmiało liczymy – mimo iż w umowie widnieje rok 2025 – że już tej jesieni wprowadzimy się do nowej bazy, która będzie bardziej przyjazna dla pracowników i mieszkańców. Myślę tu przede wszystkim o PSZOK-u z prawdziwego zdarzenia – podkreśla Stanisław Pogorzelski. – Funkcja bazy się nie zmieni, nie będzie tam żadnego składowania odpadów – dodaje.

Już w obecnej bazie PUK prowadzi autoryzowany serwis śmieciarek marki Farid, a składający się z początkujących i doświadczonych mechaników zespół stopniowo się powiększa. Nowa siedziba ma pozwolić między innymi na rozwinięcie tej działalności.

Aktualna siedziba spółki przy ul. Dębogórskiej

 

– Oczywiście będziemy również rozwijać naszą podstawową działalność, czyli wywóz odpadów. Stale unowocześniamy flotę, obecnie pracujemy na pierwszej w województwie w pełni elektrycznej śmieciarce. W ostatnim czasie średni wiek naszych pojazdów zmniejszył się z około 30 do zaledwie 4 lat. Podnosimy kwalifikacje naszych pracowników, by usługi były świadczone na coraz wyższym poziomie. To zrozumiałe, że jedni klienci przychodzą, drudzy odchodzą, ale branża komunalna na pewno jest specyficzna – uważa prezes PUK-u.

Miejska spółka musi się jednak kierować nie tylko potrzebami klientów, ale i wymaganiami stawianymi przez środowisko naturalne. Dlatego też PUK Rumia sukcesywnie inwestuje w pojazdy zeroemisyjne, pompy ciepła czy fotowoltaikę.

Mimo że edukowanie lokalnej społeczności w zakresie ekologii nie jest rolą przedsiębiorstwa, to angażuje się ono w różne inicjatywy – nie tylko o tym charakterze.

Pojazd z floty PUK-u podczas akcji Czysta Rumia

 

Świadomość stanu środowiska naturalnego i coraz większych problemów wynikających z globalnego ocieplenia jest obowiązkiem nas wszystkich. To bezdyskusyjne, jeśli chcemy choć trochę pomyśleć o losach kolejnych pokoleń, dlatego działamy w tym zakresie. Z dumą wspieramy też przeróżne miejskie wydarzenia, kluby sportowe i podmioty kulturalne. Traktujemy to jako swoją powinność i cieszymy się, gdy wypracowane przez spółkę zyski możemy przekazać na dzieci i młodzież. Warto o tym pamiętać, planując remont mieszkania, zamawiając kontener czy zlecając koszenie ogrodu – gdy te usługi realizuje PUK Rumia, środki finansowe są wykorzystywane dla dobra mieszkańców gminy – wyjaśnia prezes.

Lokalny patriotyzm konsumencki jest szczególnie istotny w czasie kryzysu. PUK jest jedną z rumskich firm, które borykają się z konsekwencjami aktualnej sytuacji geopolitycznej. Miejska spółka przede wszystkim odczuwa skutki trwającej na Ukrainie wojny. Nie bez znaczenia jest też polityka na szczeblu ogólnopolskim.

– Napaść Rosji na Ukrainę bezpośrednio wpłynęła na pracę PUK-u, przede wszystkim to tragedia wielu naszych pracowników i ich rodzin, którzy stracili bliskich i majątki. To także skokowy wzrost cen paliw i soli drogowej. Teraz sytuacja się ustabilizowała. Mamy też nadzieję, że po ostatnich wyborach parlamentarnych pewne sprawy będą wracać powoli do normy – zaznacza Stanisław Pogorzelski. – Kluczowe jest tworzenie stabilnego prawa i warunków biznesowych, tak by nie mogły mieć miejsca groteskowe sytuacje, tak jak przed wyborami, kiedy kontrolowany przez państwo Orlen obniżał sztucznie ceny paliw, na stacjach były one niższe niż w hurcie. My chcemy i wiemy, jak się rozwijać. Wystarczy nam tylko stworzyć pewne warunki – podsumowuje.

Fundusze zewnętrzne
Kalendarz wydarzeń