Za nami ostatnie w tym roku posiedzenie Rady Miejskiej Rumi, którego głównym tematem było planowanie miejskiego budżetu na kolejnych dwanaście miesięcy. Ostatecznie radni bez większych uwag przyjęli przedstawiony przez skarbnika projekt miejskich dochodów i wydatków.
Według dokumentu do budżetu miasta ma wpłynąć około 364 milionów złotych, natomiast przewidywane wydatki szacowane są na 373 miliony złotych, z czego blisko 74 miliony zostaną przeznaczone na różne inwestycje. Władze miasta podkreślają, że wspomniane środki finansowe umożliwią dalszy rozwój i będą przez lata służyć mieszkańcom w postaci infrastruktury i obiektów publicznych.
– Tak trudnej sytuacji i finansowej, i administracyjnej, i czasowej jeszcze nie mieliśmy. Było to oczywiście związane z odgórnymi decyzjami, dopływem tak zwanej kroplówki finansowej i innych środków. (...) To był bardzo ciężki okres, za który dziękuję naszym służbom finansowym i pracownikom merytorycznym – podsumował pracę nad przyszłorocznym budżetem burmistrz Michał Pasieczny.
Na liście priorytetowych inwestycji znalazła się przebudowa ulicy Dębogórskiej na odcinku od ronda Jana Pawła II do ronda Macieja Płażyńskiego. Z pewnością zmodernizowana zostanie także ulica Stoczniowców, a jeśli miastu uda się pozyskać zewnętrzne dofinansowanie, wyremontowane zostaną również ulice Żwirki i Wigury (drugi etap), Dokerów oraz Górnicza (także drugi etap). Remonty nie ominą też licznych chodników, a wiele bocznych dróg gruntowych zostanie utwardzonych płytami yomb.
Równocześnie setki tysięcy złotych zostaną przeznaczone na dokończenie projektów ulic: Reja, Młyńskiej, Sędzickiego, Mickiewicza, Słowackiego, Szancera i Rajskiej, układu ulic Wałowej i Podgórskiej, a także ronda na skrzyżowaniu ulic Sabata, Kamiennej i Młyńskiej. W najbliższych miesiącach przygotowana zostanie również dokumentacja techniczna niezbędna do przebudowy ulic Sienkiewicza, Okrężnej i Cichej oraz skrzyżowania ulic Dąbrowskiego i Piłsudskiego.
Ponadto, w celu zwiększenia bezpieczeństwa i płynności ruchu, na skrzyżowaniu ulic Partyzantów, Lipowej oraz Żołnierzy I Dywizji Wojska Polskiego zostanie zainstalowana sygnalizacja świetlna, a dwie sygnalizacje „czerwone za karę” pojawią się na ulicy Kamiennej.
W planie na przyszły rok uwzględniona została pula pieniędzy na realizację projektów inwestycyjnych z Budżetu Obywatelskiego w Rumi.
Tym samym samorządowcy zapewnili finansowanie dla zaproponowanej przez mieszkańców budowy tężni solankowej przy ulicy Różanej oraz boiska wielofunkcyjnego przy ulicy Królowej Bony. Część pieniędzy z tej samej puli samorząd ma spożytkować na rewitalizację historycznego schronu znajdującego się pod placem targowym przy ulicy Dębogórskiej oraz budowę parkingu przy ulicy Świętopełka. Ponadto na kilku przystankach zostaną zamontowane tablice elektroniczne informujące o godzinach odjazdu autobusów.
Proponowane przez mieszkańców zmiany zajdą również na terenie parku Starowiejskiego, gdzie planowana jest między innymi modernizacja koła młyńskiego oraz instalacja nowych aranżacji roślinnych i elementów małej architektury. Równocześnie rozpocznie się projektowanie placu zabaw, który powstanie przy ulicy Kosynierów, w pobliżu granicy Rumi z Redą.
W odpowiedzi na aktywność mieszkańców i zaangażowanie lokalnych klubów władze miasta przeznaczyły spore fundusze na rozwój infrastruktury sportowej. Za około 40 milionów złotych – przy czym urząd miasta stara się o 50-procentowe dofinansowanie – zbudowane zostaną 4 hale sportowe: przy Jedynce, Czwórce, Szóstce i Siódemce. Dzięki planowanej budowie boiska i oświetlenia plac zabaw przy ulicy Polnej jeszcze w 2025 roku zamieni się w kompleks sportowo-rekreacyjny. Ponadto wymieniona zostanie nawierzchnia dwóch wysłużonych boisk wielofunkcyjnych przy ulicy Świętopełka i Stoczniowców oraz boiska piłkarskiego przy Szkole Podstawowej nr 8.
Rekordowa w historii miasta kwota zostanie przekazana na wsparcie działalności lokalnych organizacji pozarządowych. Przyszły rok przyniesie również kilka znaczących inwestycji w infrastrukturę społeczną i oświatę.
Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami rozpocznie się budowa nowej siedziby MOPS-u przy ulicy Ślusarskiej. Do końca przyszłego roku przy ulicy Sędzickiego powstanie pierwszy w mieście publiczny żłobek, a przy ulicy Chełmińskiej przedszkole.
Samorządowcy wygospodarowali też środki finansowe na instalację monitoringu oraz wymianę drzwi w Szkole Podstawowej nr 4, a także modernizację instalacji sanitarnej w Dziesiątce. W najbliższych miesiącach zakończy się również budowa mieszkań komunalnych i społecznych (SIM) przy ulicy Reja.
W miejskim budżecie ujęte zostały także działania związane z projektowaniem rewitalizacji Placu Kaszubskiego oraz odrestaurowaniem zabytkowych ruin i cmentarza przy ulicy Kościelnej. Pozyskano też 97-procentowe dofinansowanie na renowację organów z 1918 roku, które znajdują się w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Rumi. Natomiast w dawnych salach konferencyjnych Stacji Kultura utworzone zostanie Muzeum Miasta Rumi, gdzie prezentowanych będzie ponad 100 zabytków związanych z lokalną historią: starożytna broń, przedmioty codziennego użytku oraz archiwalne dokumenty i fotografie.
Władze Rumi priorytetowo traktują też kwestie ochrony środowiska i bezpieczeństwa, dlatego w przyszłym roku kolejne fundusze zostaną przeznaczone na przebudowę rowu granicznego między Rumią a Redą oraz na dokończenie budowy zbiornika retencyjnego przy ulicy Pomorskiej – ważnego elementu miejskiej ochrony przeciwpowodziowej. W budżecie znajdą się również środki finansowe na realizację programu „Ciepłe Mieszkanie”, dzięki któremu mieszkańcy otrzymują dotacje na wymianę starych pieców i okien. Samorządowcy chcą też sukcesywnie termomodernizować i zwiększać wykorzystanie energii ze źródeł odnawialnych w budynkach użyteczności publicznej oraz zmieniać oświetlenie uliczne na bardziej ekologiczne.