Niedziela, 07 Czerwiec 2020

Rondo Pileckiego otwarte


11.12.2017 r.


W poniedziałek 11 grudnia Burmistrz Rumi Michał Pasieczny otworzył oficjalnie nowe Rondo Rotmistrza Pileckiego. Decyzję o nadaniu imienia Rotmistrza Pileckiego Rada Miejska w Rumi podjęła jednogłośnie na wniosek Przewodniczącego Ariela Sinickiego.

Bardzo cieszę się, że wspólnymi siłami udało się doprowadzić do przebudowy tego niebezpiecznego skrzyżowania. Jestem pewny, że tak zaprojektowane rondo zdecydowanie podniesie komfort i bezpieczeństwo, a także przepustowość jazdy. Cieszę się również, że będzie nosiło imię wybitnego polskiego Żołnierza - Rotmistrza Witolda Pileckiego - powiedział Burmistrz Michał Pasieczny.

W wydarzeniu udział wzięli też Posłowie na Sejm RP Dorota Arciszewska- Mielewczyk oraz Jan Klawiter, a także Starosta Gabriela Lisius i Wicestarosta Witold Reclaf, oraz radni powiatowi (Ewa Pasieczna, Jolanta Król, Leszek Winczewski i Łucja Słowikowska) i miejscy (Ariel Sinicki, Florian Mosa, Krzysztof Woźniak, Hanna Cegielska, Teresa Mirela Jałocha, Beata Ławrukajtis, Piotr Bartelke oraz Michał Kryża).

Koszt przebudowy niebezpiecznego skrzyżowania wyniósł ok. 1 589 000 złotych*. Środki na realizację inwestycji Urząd Miasta Rumi zdobył we współpracy z Powiatem Wejherowskim.  Fundusze na ten cel pochodzą głównie z „Programu Rozwoju Gminnej i Powiatowej Infrastruktury Drogowej na lata 2016-2019”. Przedmiotem przedsięwzięcia była przebudowa skrzyżowania ulicy Gdańskiej z ulicą Pomorską, w którego zakres wchodziła budowa skrzyżowania o ruchu okrężnym oraz jezdni, przebudowa chodników i przebudowa ścieżki rowerowej. Skrzyżowanie to z uwagi na liczne wypadki oraz zdarzenia drogowe z udziałem kierowców i pieszych zostało przeznaczone do przebudowy w celu zwiększenia bezpieczeństwa wszystkich uczestników ruchu oraz w celu poprawy przepustowości.

*Wartość dofinansowania z tzw. programu. „Schetynówek” to ok. 790 000 złotych. Wkład Starostwa to ok. 390 000 złotych, a wkład miasta Rumi wyniósł ok. 400 000 złotych.

 

[gallery link="file" ids="16820,16821,16822,16823,16824,16825"]

Kalendarz wydarzeń