Niedziela, 22 grudnia 2024
RumiaTV
Fundusze krajowe Fundusze UE
BIP Rumia powiększ czcionkę pomniejsz czcionkę Zwiększ kontrast Zmniejsz kontrast

Rosną kolejni ekobohaterowie


Rosną kolejni ekobohaterowie29.11.2023 r.

Dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 6 podczas krótkiej lekcji sadzenia roślin z Anną Borys, koordynatorką programu w Urzędzie Miasta Rumi

W Rumi rosną już – dosłownie i w przenośni – efekty drugiej edycji miejskiego programu edukacji ekologicznej. Najmłodsi mieszkańcy posadzili w specjalnych donicach przy swoich szkołach i przedszkolach pierwsze rośliny. Tak zwane warzywniki, czyli modułowe konstrukcje trafiły do 10 miejskich placówek w ramach rozpoczętej w listopadzie akcji.

Przyszkolny ogródek? Przyjemne z pożytecznym: dzięki nim dzieci nauczą się, jak powinno sadzić się rośliny i o nie dbać, by pięły się w górę. Wszystko pod okiem opiekunów, którzy będą mieć do dyspozycji odpowiednie materiały i plan. 

Nasadzenia to jeden z tych elementów miejskiego programu edukacji ekologicznej, który może przynieść dzieciom najwięcej zabawy i praktycznych umiejętności.

Krótka instrukcja sadzenia roślin dla dzieci z SP nr 6 w Rumi. To ich pierwsze nasadzenia w nowym, przyszkolnym warzywniku

 

Warzywniki, czyli edukacyjne ogródki

W tym roku, razem z listopadowym startem drugiej edycji programu, do łącznie 10 rumskich szkół i przedszkoli (7 szkół podstawowych i 3 samorządowe przedszkola) trafiły betonowe warzywniki. To wybrane wcześniej przez placówki modułowe konstrukcje, które po złożeniu zamieniają się w schludny, ogólnodostępny ogródek. Wystarczy wypełnić je ziemią, przygotować zgodnie z instrukcjami i… nauczyć najmłodszych podstaw ogrodniczej sztuki, aby zapełniły je rośliny. Później – obserwować rosnące efekty.

Za nami już symboliczne, pierwsze nasadzenia, które pomogły zrozumieć tegorocznym uczestnikom programu, jak powinno się sadzić rośliny. Grupa uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 6 spotkała się z Anną Borys, koordynatorką programu edukacji ekologicznej z ramienia Urzędu Miasta Rumi i w świeżo ustawionym przy swojej szkole warzywniku zasadziła kolorowe chryzantemy oraz ozdobne kapusty.

Dzieci z SP nr 6 sadzą rośliny w betonowym warzywniku

Charakterystyczne, jesienne gatunki wypełniły ogródek i będą cieszyć oko aż do wiosny, gdy w ramach programu edukacji ekologicznej grupy przy wszystkich placówkach zaczną regularnie uprawiać swoje nowe ogródki – tak, aby można było w pełni obserwować małą uprawę i jej rozwój.

Razem z kiełkowaniem roślin przedszkolaki i uczniowie pierwszych oraz drugich klas zdobędą w ten sposób nową wiedzę i będą mogli pochwalić się swoimi własnymi, często pierwszymi w ich życiu, nasadzeniami.

Warzywnik z nasadzeniami przy SP nr 6 - wewnątrz znalazły się m.in. chryzantemy i ozdobne kapusty

 

Po raz drugi uczymy ekologii od podstaw

Przypomnijmy, że w listopadzie miejski program edukacji ekologicznej rozpoczął się po raz drugi – po pilotażowej edycji, która odbyła się w ubiegłym roku szkolnym. To inicjatywa, która rozszerza wiedzę o szeroko pojętej ekologii wśród najmłodszych mieszkańców Rumi w wieku od 3 do 9 lat. Tym razem programem będzie objętych około 2200 dzieci z miejskich przedszkoli, oddziałów przedszkolnych i szkół podstawowych.

Razem z programem miasto przekazuje do koordynatorów w każdej z placówek materiały dydaktyczne, scenariusze zajęć i książeczki dla dzieci. W nich z biegiem czasu będą pojawiać się kolejne pieczątki oznaczające udział w aktywnościach i wydarzeniach.

Wszystko z myślą o ekologii: od firmujących akcję postaci Rumskich Ekobohaterów, przez naukę segregacji w koszach we własnych salach i wspomniane warzywniki, aż po gry, przedstawienie ekologiczne, konkurs, wspólne sprzątanie świata, akcję Czysta Rumia czy konkretne, proekologiczne zadania do wykonania.

Część zadań zostało przygotowanych do wykonania w grupie, pozostałe – samodzielnie. Podsumowanie całego programu nastąpi w czerwcu przyszłego roku, podczas wspomnianej akcji Czysta Rumia.

Dofinansowane ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

 

 

Fundusze zewnętrzne
Kalendarz wydarzeń