Czwartek, 09 stycznia 2025
RumiaTV
Fundusze krajowe Fundusze UE
BIP Rumia powiększ czcionkę pomniejsz czcionkę Zwiększ kontrast Zmniejsz kontrast

Rozpoczęło się głosowanie w budżecie obywatelskim


Rozpoczęło się głosowanie w budżecie obywatelskim10.09.2018 r.


Oficjalną konferencją rozpoczęło się głosowanie w rumskim Budżecie Obywatelskim 2019. W spotkaniu uczestniczyli reprezentanci różnych grup społecznych i wiekowych, którzy angażują się w tę inicjatywę. Głosowanie zakończy się 24 września.

W poniedziałek (10 września) w Stacji Kultura zebrali się przedstawiciele: Rumskiej Rady Seniorów, klubu sportowego Arka Rumia, straży miejskiej i ochotniczej straży pożarnej, a także uczniowie Szkoły Podstawowej numer 1 w Rumi, społecznicy, przewodniczący rady miejskiej Ariel Sinicki oraz burmistrz Michał Pasieczny. Spotkali się, by wspólnie zainaugurować tegoroczne głosowanie, które potrwa dwa tygodnie.

Startujemy już z piątą edycją Budżetu Obywatelskiego w Rumi. Jest to inicjatywa, która bardzo zmieniła nasze miasto w poprzednich latach. Dzięki niej udało się zrealizować kilkadziesiąt różnych projektów inwestycyjnych i społecznych o łącznej wartości około 7 milionów złotych – mówił podczas uroczystości przewodniczący rady miejskiej Ariel Sinicki. – Dziękuję mieszkańcom za dotychczasowe zaangażowanie i jednocześnie zachęcam wszystkich do głosowania. Bierzcie sprawy w swoje ręce, to dzięki wam nasze miasto się zmienia i żyje się tu coraz lepiej – podsumował.

Budżet Obywatelski w Rumi realizowany jest w formule metropolitalnej. Na realizację projektów gmina przeznaczyła w tym roku 1,5 miliona złotych – to najwyższa kwota spośród miast Małego Trójmiasta Kaszubskiego. Mieszkańcy mogą wybierać spośród 30 propozycji, w tym 17 inwestycyjnych oraz 13 prospołecznych. Oficjalnie ogłoszenie wyników nastąpi 27 września podczas uroczystej gali.

Ja zagłosowałam na projekt numer 45, ponieważ dużo osób choruje na białaczkę i umiera, a chciałabym, żeby więcej osób oddawało szpik, żeby chorzy mogli normalnie funkcjonować. Zagłosowałam też na projekt o numerze 44, żeby z ruin starego kościoła powstał park. Będzie można zwiedzać, pojawią się ławki, będzie funkcjonalnie. Często tam chodzę, mieszkam naprzeciwko kościoła – mówi Maja, uczennica SP nr 1. – Fajnie, że dzieci mogą głosować. Chciałabym też, żeby w wyborach na prezydenta dzieci mogły głosować, żeby każdy miał prawo do wyboru –  dodaje.

 

Wybrałem projekty: 25 i  26, żeby poznać bardziej historię Rumi i dlatego, że jest za mało kompleksów sportowych, a ja lubię sport – przyznaje Mateusz, uczeń tej samej szkoły.

Co najważniejsze, głosowanie odbywa się drogą elektroniczną, więc nie trzeba nawet wychodzić z domu. Aby wesprzeć wybrane projekty, wystarczy być mieszkańcem miasta i odwiedzić stronę internetową www.rumia.budzet-obywatelski.org.


Ideą budżetu obywatelskiego jest zachęcenie lokalnej społeczności do wspólnego decydowania o przeznaczeniu części gminnego budżetu. Jest to forma konsultacji społecznych i współpracy pomiędzy władzami samorządowymi a lokalną społecznością. Głównym celem przedsięwzięcia jest wzmocnienie poczucia tożsamości lokalnej oraz aktywizacja mieszkańców w życiu publicznym.

Inicjatywa Budżetu Obywatelskiego została zaczerpnięta z Porto Alegre w Brazylii i pojawiła się w naszej metropolii za sprawą Sopotu, który w 2011 roku jako pierwszy samorząd w Polsce zaproponował swoim mieszkańcom przyjęcie współodpowiedzialności za lokalne inwestycje. Inne gminy szybko poszły w ślady tego miasta.


Ściągnij galerię
Fundusze zewnętrzne
Kalendarz wydarzeń