Czwartek, 02 maja 2024
Fundusze krajowe Fundusze UE
BIP Rumia powiększ czcionkę pomniejsz czcionkę Zwiększ kontrast Zmniejsz kontrast

Rozwikłali zagadkę niepodległej Polski


Rozwikłali zagadkę niepodległej Polski13.11.2018 r.


Co działo się w Rumi 100 lat temu, tuż po odzyskaniu przez Polskę niepodległości? Sprawdzali to uczestnicy gry miejskiej pt. „Pociąg do niepodległości”, rozwiązując zagadkę kryminalną oraz poznając ciekawostki historyczne dotyczące miasta. Na najlepszych śledczych czekały nagrody.

W minioną sobotę (10 listopada), w ramach obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, w Stacji Kultura odbyła się kryminalna gra miejska z historią w tle pt. „Pociąg do niepodległości”. Uczestnicy zabawy przenieśli się w czasie do 9 lutego 1920 roku, dokładnie w przeddzień symbolicznych zaślubin Polski z morzem. W tym czasie pieszo, konno oraz koleją przemieszczały się przez Rumię oddziały Błękitnej Armii, kierując się do Wejherowa i Pucka. Przy peronie zatrzymał się wojskowy pociąg, którym podróżował sam generał Haller. W trakcie postoju generał zorientował się, iż z jego wagonu zginęły tajne dokumenty.

Gracze wcielili się w postać oficera żandarmerii w 11. Dywizji Piechoty, której posterunek znajdował się na dworcu w Rumi. Oficerom zostało powierzone zadanie najwyższej wagi, a dokładniej rozwikłanie zagadki zniknięcia tajnych dokumentów generała Hallera – opowiada Kinga Lanc, kierownik działu promocji Stacji Kultura.

Miłośnicy historii, uzbrojeni wyłącznie w smartfony, ruszyli w emocjonujący pościg szlakiem rumskich ulic, nazwanych imionami postaci związanych z odzyskaniem przez Polskę niepodległości – Antoniego Abrahama, Hipolita Roszczynialskiego, Marii Rodziewiczówny, Hieronima Derdowskiego, Józefa Piłsudskiego,  Józefa Hallera oraz Ignacego Paderewskiego. Przy okazji poszukiwań szpiega, poznać można było ciekawostki historyczne związane z bohaterami oraz z samym miastem. Wyśledzenie i aresztowanie złoczyńcy okazało się nie lada wyzwaniem, dlatego dla najskuteczniejszych detektywów biblioteka przygotowała atrakcyjne nagrody.

Rozstrzygnięcie konkursu i rozdanie nagród odbyło się w Stacji Kultura w sobotnie popołudnie. Pełne zwycięstwo osiągnęły trzy drużyny, które bezbłędnie zidentyfikowały sprawcę i jego motyw, a na koniec, po emocjonującym pościgu, dokonały aresztowania. Właśnie te drużyny otrzymały najcenniejsze nagrody – relacjonuje Kinga Lanc. – Niemniej starania wszystkich uczestników, którzy z wielkim zaangażowaniem wcielili się w rolę oficerów, zostały docenione i  nagrodzone – uzupełnia.

Gra dostarczyła uczestnikom wiele radości, a także pozwoliła inaczej spojrzeć na miasto, w którym żyją na co dzień. Mieszkańcy dowiedzieli się, jakie realia panowały w Rumi 100 lat temu, tuż po odzyskaniu przez Polskę niepodległości.

Mamy także dobrą informację dla tych, którym nie udało się uczestniczyć w naszej zabawie. Od 15 listopada gra będzie dostępna dla wszystkich czytelników, w godzinach otwarcia Stacji Kultura. Wystarczy mieć smartfona, zainstalowaną aplikację Action Track i pobrać kod QR. Kody oraz niezbędna instrukcja będą dostępne bezpośrednio u pracowników – podsumowuje kierownik działu promocji Stacji Kultura.

[aigpl-gallery-slider id="24079"]


Ściągnij galerię
Fundusze zewnętrzne
Kalendarz wydarzeń