Pod hasłem „Nowa solidarność dla nowej epoki” odbył się VIII Europejski Kongres Samorządów. Z tej okazji 6 i 7 marca w Mikołajkach spotkali się przedsiębiorcy, społecznicy, samorządowcy i politycy reprezentujący różne dziedziny i kraje. W gronie zaproszonych panelistów znalazł się burmistrz Michał Pasieczny.
Europejski Kongres Samorządów to jedna z najbardziej znaczących konferencji poświęconych tematyce samorządowej. Celem tego cyklicznego wydarzenia jest tworzenie przestrzeni do dyskusji na temat kluczowych wyzwań, jakie stoją przed Polską i Europą. Program merytoryczny tegorocznego kongresu składał się z ponad 170 punktów: sesji plenarnych, paneli dyskusyjnych, warsztatów, a także rozmów z dziennikarzami i ekspertami z różnych dziedzin życia społecznego, gospodarczego i politycznego.
Podczas wydarzenia poruszono wiele aktualnych tematów. Prelegenci debatowali między innymi o skutkach zniszczeń, jakie wywołała na Ukrainie wojna, oraz o tym, jak dużą rolę odgrywają w dobie kryzysu tamtejsze samorządy. Eksperci mówili również o konieczności udzielania wsparcia uchodźcom oraz zagrożeniach wynikających z rozpowszechniania nieprawdziwych informacji. Pojawiły się też rozmowy i warsztaty poświęcone szeroko pojętej gospodarce, bezpieczeństwie, technologii, ekologii, turystyce, religii oraz kulturze. Paneliści zastanawiali się także nad tym, jakie największe wyzwania stoją przed Unią Europejską. Wielu prelegentów podkreślało ogromne znaczenie oddolnych inicjatyw społecznych oraz samorządów w kwestii ochrony praw jednostki.
– Wypowiadałem się na temat PPP, czyli modelu partnerstwa publiczno-prywatnego. Rumia jest jednym z trzech samorządów w województwie pomorskim, które realizują w tym modelu inwestycje. Jesteśmy w trakcie dwóch realizowanych w tej formule procedur: budowy nowego urzędu miasta wraz z zagospodarowaniem centrum oraz rozbudowy MOSiR-u o bazę noclegową. Wspólnie z pozostałymi panelistami omawialiśmy szanse, ryzyka, czasochłonność, napotykane trudności. Zastanawialiśmy się również, jak zarządzać projektem w perspektywie 15-20 lat, gdzie konieczna jest ogromna elastyczność – relacjonuje burmistrz Michał Pasieczny. – Poruszaliśmy także temat szeroko pojętej energetyki, zagrożeń dotyczących wzrostów cen energii w przyszłych latach, a także kwestię finansów samorządowych w dobie kryzysu i pomniejszania dochodów gmin, co jest wynikiem zmian wprowadzanych w ostatnich latach przez rząd – dodaje.
Gośćmi specjalnymi kongresu byli między innymi: Ossi Savolainen (burmistrz regionu Helsinki Ussima, Finlandia), Dmytro Razumkow (deputowany Rady Najwyższej Ukrainy), Even Hagen (burmistrz regionu Innlandet, Norwegia), Bert Häggblom (przewodniczący Wysp Alandzkich, Finlandia) oraz liczni wójtowie, prezydenci i burmistrzowie. W kongresie uczestniczyli także przedstawiciele polskiego rządu oraz członkowie zarządów znaczących przedsiębiorstw i organizacji, również zagranicznych.
Kongres był również okazją do wręczenia nagród osobom i podmiotom wykazującym się wyjątkową aktywnością w różnych dziedzinach życia społecznego, biznesu i polityki.