Kilka tygodni temu koordynowana przez Agencję Rozwoju Pomorza regionalna inicjatywa Invest in Pomerania opublikowała raport pt. „Focus on Maritime Sector”. Sprawozdanie opisuje kluczowy dla gospodarki Pomorza i kraju sektor gospodarki morskiej. Jednym z analizowanych zagadnień było przygotowanie przyszłych kadr do wyzwań związanych z transformacją i cyfryzacją sektora morskiej energetyki wiatrowej. Agnieszka Rodak, prezes miejskiej spółki Rumia Invest Park, moderowała dyskusję pt. „Kształtując nowe talenty w sektorze morskim”. Uczestnicy debaty zgodnie podkreślali, że dobrze przygotowane i wykwalifikowane kadry pracownicze, na różnych poziomach wykształcenia, będą fundamentem rozwoju energetyki wiatrowej w Polsce. Eksperci zaznaczali, że konieczne jest także odczarowanie szkolnictwa branżowego i technicznego oraz udział rodziców w zachęcaniu młodzieży do kontynuowania nauki w takich placówkach.
Kolejnym spotkaniem poświęconym transformacji energetycznej była „XIV Konferencja Qualitas: Transformacje Eco, Green, Blue” organizowana przez studentów i naukowców Katedry Zarządzania i Jakości Politechniki Gdańskiej. Tym razem prezes Agnieszka Rodak przedstawiła założenia energetyczne budowanej przez miejską spółkę hali modułowej oraz zrealizowane projekty wspomagające rozwój nowoczesnej energetyki w Rumi, takie jak: wymiana oświetlenia zewnętrznego na energooszczędne, zwiększenie wykorzystania energii z odnawialnych źródeł czy modernizacja energetyczna hali MOSiR-u, szkół oraz innych budynków użyteczności publicznej. Działania te wpisują się w realizowaną w krajach Unii Europejskiej transformację energetyczną, która sprzyja środowisku naturalnemu i poprawia jakość życia obywateli.
Miejska spółka Rumia Invest Park była także partnerem odbywającego się na Uniwersytecie Gdańskim „Forum Nowej Edukacji”, gdzie marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk mówił m.in. o konieczności wzmocnienia kompetencji cyfrowych wśród dzieci i dorosłych oraz szkoleniu kadr niezbędnych do obsługi morskich farm wiatrowych.
– Dziś nie mamy wątpliwości, że technologie cyfrowe odegrają kluczową rolę w dalszym rozwoju Europy i jej regionów. Jednym z bardziej istotnych zagadnień jest to, by nowoczesne technologie wykorzystać do realizacji celów zorientowanych na człowieka – podkreśla Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego. – Przygotowując społeczeństwo do cyfrowej transformacji, powinniśmy zadbać o zrównoważony rozwój, o zieloną transformację. Na przykład w taki sposób, jak robimy to u nas, na Pomorzu, gdzie wspieramy i współtworzymy rynek offshore – dodaje.
W spotkaniu uczestniczył także burmistrz Michał Pasieczny, który podkreślał, że kluczem do osiągnięcia tych celów jest współpraca na różnych szczeblach edukacji, biznesu oraz instytucji i organów państwowych.
– Pomorski rynek morskiej energetyki wiatrowej wkrótce będzie potrzebować około 30 000 nowych wykwalifikowanych pracowników, w większości techników. To stanowi prawdziwe wyzwanie dla szkolnictwa ponadpodstawowego – mówi Agnieszka Rodak.
Z kolei w maju na Uniwersytecie Morskim w Gdyni podczas międzynarodowej konferencji „Kompetencje dla morskiej energetyki wiatrowej” spotkali się eksperci w zakresie edukacji na różnych poziomach – od szkół podstawowych do uczelni. Omawiano różne modele kształcenia kadr dla morskiej energetyki wiatrowej. Przyjęte modele edukacyjne prezentowali specjaliści z Danii, Holandii i Niemiec. Rumię reprezentowała Agnieszka Rodak, podkreślając znaczenie szkolnictwa technicznego i zawodowego w kontekście rozwoju i bezpieczeństwa energetycznego Polski.
– Zachęcajmy nasze dzieci do wyboru szkół technicznych, bo z tymi zawodami łatwiej będzie znaleźć dobrze płatną pracę. Jestem przekonany, że Pomorskie Centrum Kompetencji Morskiej Energetyki Odnawialnej w Rumi przyczyni się do popularyzacji sektora energetyki wiatrowej i stanie się miejscem mogącym pomóc w praktycznej nauce zawodu – podkreśla burmistrz Michał Pasieczny.
Studenci Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej zaprojektowali kilka koncepcji nowoczesnej i przyjaznej mieszkańcom dzielnicy przemysłowo-logistycznej w północnej części Rumi. Dzięki współpracy z biznesem i samorządem najlepsze projekty zostały ujęte i wydane w specjalnej publikacji pt. „Centrum Kompetencji Morskiej Energetyki Odnawialnej jako katalizator rozwoju miasta Rumia”. Książkę oficjalnie zaprezentowano 29 kwietnia we wnętrzach Stacji Kultura.
Zadaniem studentów było zaprojektowanie przestrzeni osadzonej w rzeczywistości – z konkretnymi potrzebami, wymaganiami, ale też ograniczeniami. Opracowane projekty architektoniczno-urbanistyczne dotyczyły dzielnicy przemysłowej Rumi, gdzie w przyszłości ma się mieścić między innymi Pomorskie Centrum Kompetencji Morskiej Energetyki Odnawialnej. Kreowana dzielnica musiała płynnie łączyć się z istniejącą tkanką miejską i wpisywać się w koncepcję rozwoju zielono-niebieskiej infrastruktury. Dla adeptów architektury współpraca z miastem okazała się bardzo cenna, ponieważ mogli się sprawdzić w rzeczywistym projektowaniu.
Z publikacją, będącą owocem przedsięwzięcia zainicjowanego przez miejską spółkę Rumia Invest Park oraz przedsiębiorstwo Vulcan Training & Consultancy, można się zapoznać w Stacji Kultura bądź siedzibie spółki.
Jeszcze w tym roku przedsiębiorcy z Rumi i okolic będą mogli wynająć od miejskiej spółki przestrzeń w modułowej hali magazynowo-przemysłowej. Obiekt powstaje przy ulicy Krzemowej. Do dyspozycji najemców będzie 14 modułów o powierzchni 250 m2, które można łączyć w większe przestrzenie.
Aktualnie odbywają się spotkania z przedsiębiorcami dotyczące warunków najmu. Zainteresowanych zachęcamy do kontaktu z kierownikiem projektu Aleksandrą Fijałkowską (tel. 883 084 259, mail: a.fijalkowska@rumiainvest.pl).