Wtorek, 01 lipca 2025
RumiaTV
Fundusze krajowe Fundusze UE
BIP Rumia powiększ czcionkę pomniejsz czcionkę Zwiększ kontrast Zmniejsz kontrast

Coraz czystsze miasto, coraz bardziej świadomi mieszkańcy


Coraz czystsze miasto, coraz bardziej świadomi mieszkańcy09.06.2025 r.

Wolontariusze z burmistrzem Michałem Pasiecznym w punkcie zbiórki pod MOSiR-em

Kilkaset osób wyposażonych w rękawice i worki z napisem „Czysta Rumia” ruszyło w sobotni poranek, by wspólnie posprzątać miejskie ulice, a później razem odpoczywać i świętować na ekologicznym festynie. Kolejna edycja wydarzenia zakończyła się z wynikiem 360 kg zebranych odpadów – to zdecydowanie mniej niż przed rokiem.

 

Osoby chcące wziąć udział w społecznym sprzątaniu Rumi spotkały się w sobotę 7 czerwca o godzinie 9:00 w 11 punktach zbiórek. Na chętnych czekali koordynatorzy: przedstawiciele urzędu miasta, radni, nauczyciele i społecznicy. Najpierw wydali wolontariuszom worki i rękawiczki, a następnie rozpoczęło się wielkie sprzątanie miasta. Kilkuset chętnych w różnym wieku zapełniało odpadami worki bądź zgłaszało organizatorom tereny, które należy oczyścić z większych odpadów.

Akcja „Czysta Rumia” odbywa się z inicjatywy burmistrza Michała Pasiecznego od 2015 roku. Podczas tegorocznej edycji udało się wspólnie zebrać z miejskiej przestrzeni 360 kg odpadów. Dla porównania w zeszłym roku było to 900 kg. To może oznaczać, że mieszkańcy Rumi coraz lepiej dbają o wspólną przestrzeń.

Dziękuję wszystkim zaangażowanym w akcję wolontariuszom. Dzięki ich pracy nasze miasto jest czystsze. Z roku na rok widzimy, że nieczystości jest coraz mniej i to bardzo cieszy – mówi burmistrz Rumi.

Za wkład w uprzątnięcie Rumi oraz wzorową postawę każdy wolontariusz otrzymał opaskę uprawniającą do odbioru upominków podczas festynu ekologicznego, odbywającego się po południu w parku Starowiejskim. Dzieci otrzymały plecaki ze zwierzątkiem, młodzież sportowe nerki, a dorośli torby.

Tego samego dnia w parku Starowiejskim czekało kilkanaście stoisk o ekologicznym charakterze. Uczestnicy mogli sprawdzić swoją wiedzę na temat segregacji śmieci, odpowiadając na pytania i kręcąc ekologicznym kołem fortuny. Za poprawne odpowiedzi rozdawano sadzonki oraz drobne upominki. Przy stanowisku poświęconym pszczołom – jednemu z najważniejszych zwierząt dla ekosystemu – pasjonatka Małgorzata Voss dzieliła się swoją wiedzą, zdobywaną przez 40 lat pracy z tymi owadami. Niedaleko, pod okiem instruktora, mali i duzi majsterkowicze mieli szansę własnoręcznie zmontować budki dla ptaków. W kolejnych punktach Fundacja Ziołogród pokazywała, jak wykonać ekologiczne filtry do wody, a Leśny Ogród Botaniczny Marszewo prowadził warsztaty tworzenia biżuterii z drewna. Miłośnicy przyrody mogli też z bliska podziwiać drapieżne ptaki – sowy, sokoła i jastrzębia – a każdy, kto marzył o własnoręcznie wykonanej torbie zakupowej, mógł ją stworzyć samodzielnie lub za pomocą szablonu.

Nieco poważniejsze tematy można było poruszyć przy stanowisku Wydziału Klimatu i Ochrony Powietrza Urzędu Miasta Rumi. Mówiono o problemach zanieczyszczeń, walce ze smogiem oraz dofinansowaniach na wymianę starych pieców. Z kolei młodzież chętnie odwiedzała stoisko z energorowerami, gdzie podczas jazdy stacjonarnej wytwarzano energię zasilającą samochodziki wyścigowe oraz wyciskarkę do soków. Na wszystkich czekały także animacje oraz odpłatna strefa gastronomiczna.

Podczas festynu można było podziwiać ciekawe prace, zgłoszone na konkurs plastyczny „Drugie życie odpadów”, który był realizowany w ramach miejskiego programu edukacji ekologicznej. Nagrody finansowe otrzymali wszyscy –  za pierwsze trzy miejsca było to odpowiednio 2000, 1500 i 1000 zł, a wyróżnione placówki zyskały po 500 zł. W kategorii szkół podstawowych zwyciężyła Szkoła Podstawowa nr 9, drugie miejsce zajęła Szkoła Podstawowa nr 8, a trzecie Szkoła Podstawowa nr 4. Wyróżniono zaś szkoły podstawowe nr 1, 6, 7 i 10. Wśród najmłodszych uczestników nagrodzono kolejno oddziały przedszkolne przy szkołach podstawowych nr 8, 1 i 6. Wyróżniono natomiast Przedszkole pod Topolą, Przedszkole Bajka, oddziały przedszkolne przy szkołach nr 4, 7, 9 i 10 oraz Przedszkole Słoneczna Jedynka.

Partnerami organizowanego przez Urząd Miasta Rumi wydarzenia byli: PUK Rumia, MDK Rumia, MOSiR Rumia, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku, Leśny Ogród Botaniczny Marszewo oraz Mevo – rower metropolitalny.


Ściągnij galerię
Fundusze zewnętrzne
Kalendarz wydarzeń