Czwartek, 18 lipca 2024
RumiaTV
Fundusze krajowe Fundusze UE
BIP Rumia powiększ czcionkę pomniejsz czcionkę Zwiększ kontrast Zmniejsz kontrast

Rumia ponownie stała się stolicą gimnastyki artystycznej


Rumia ponownie stała się stolicą gimnastyki artystycznej18.11.2019 r.


Zawodniczki z różnych stron Polski spotkały się w Rumi, by uczestniczyć w 10. edycji Drużynowych Mistrzostw Polski Seniorek i Juniorek w Gimnastyce Artystycznej. Wśród juniorek najlepsze okazały się gimnastyczki z Krakowa, natomiast w kategorii seniorek pierwsze miejsce zdobyły reprezentantki gdyńskiego klubu.

Popisy gimnastyczne z szarfą, obręczami i maczugami oraz efektowne układy choreograficzne stanowiły główne atrakcje odbywających się w miniony weekend zawodów (16-17 listopada). Mistrzostwa odbyły się w Rumi już po raz ósmy i ponownie zgromadziły na terenie MOSiR-u reprezentacje z całego kraju. Uczestniczki przyjechały m.in. z Poznania, Szczecina, Warszawy, Krakowa i Wrocławia.

Poziom tych mistrzostw był bardzo wysoki, startowało 89 zawodniczek z 19 klubów, co stanowi rekord pod względem liczby zaangażowanych klubów sportowych. Dziewczęta z Krakowa i Gdyni dominowały, choć świetnie przygotowane były także gimnastyczki ze Szczecina i Poznania. Te miasta to polska czołówka, jeśli chodzi o tę dyscyplinę sportu – podkreśla Jolanta Król, dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Rumi.

Drużynowe mistrzostwo Polski juniorek w tym roku zdobył zespół SGA Kraków. Drugie miejsce zajęły zawodniczki klubu KSGA Legion Warszawa, a stawkę zamknął UKS Irina Warszawa.

Z kolei wśród seniorek najlepsze okazały się reprezentantki sąsiedniej Gdyni – SGA Gdynia. Zaraz za nimi uplasowały się zawodniczki UKS Jantar Gdynia. Na trzecie miejsce zasłużyły seniorki z PTG Sokół Kraków.

Zawodom towarzyszyła nie tylko zdrowa sportowa rywalizacja, ale również wyjątkowa atmosfera. Wstęp na trybuny był wolny.

Dopingowanie w gimnastyce artystycznej ma bardzo specyficzny charakter, bardzo ujmujący. Do udanych występów zagrzewali zawodniczki trenerzy, bliscy i przyjaciele. Kibicowali też mieszkańcy, którzy przyszli, by podziwiać to widowisko. Tego typu zawody odbywają się w Rumi już od 18 lat, dlatego myślę, że śmiało można powiedzieć, że to jedna z naszych ulubionych dyscyplin sportu – przyznaje dyrektor MOSiR-u.

Współorganizatorem wydarzenia było Stowarzyszenie Gimnastyki Artystycznej Gdynia.

Ogromne gratulacje dla wszystkich zawodniczek. Podziękowania dla trenerek, choreografów i rodziców za wsparcie naszych podopiecznych, jak również naszego klubu przy organizacji tej imprezy. Wielkie podziękowanie również dla MOSiR Rumia za to, że od 10 lat wspólnie działamy na rzecz promocji naszej pięknej dyscypliny sportu – podsumowują współorganizatorzy.

Zdjęcia autorstwa Anny Górskiej dostępne są pod tym linkiem.


Gimnastyka artystyczna jest jedną z najbardziej efektownych dyscyplin sportowych. Zawodniczki indywidualnie lub zespołowo wykonują ćwiczenia z jednym lub kilkoma przyborami: piłką, wstążką, obręczą, skakanką, parą maczug lub układ taneczno-akrobatyczny bez przyborów. Sędziowie oceniają występy pod kątem równowagi, elastyczności, umiejętności posługiwania się przyborami oraz wartości artystycznej całego występu.


Ściągnij galerię
Fundusze zewnętrzne
Kalendarz wydarzeń