Wtorek, 22 Wrzesień 2020
powiększ czcionkę pomniejsz czcionkę Zwiększ kontrast Zmniejsz kontrast
BIP Rumia

Rumia uczci pamięć o powstańcach


Rumia uczci pamięć o powstańcachf28.07.2020 r.

Rumia uczci pamięć o powstańcach

Urząd Miasta Rumi zachęca do udziału w uroczystych obchodach 76. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego, które rozpoczną się 1 sierpnia o godzinie 17:00 przy pomniku Armii Krajowej.

Jak co roku władze Rumi zapraszają wszystkich mieszkańców miasta do udziału w patriotycznych obchodach. Uroczystości rozpoczną się w sobotę (1 sierpnia) o godzinie 17:00, wówczas odbędzie się składanie kwiatów pod pomnikiem Armii Krajowej (rondo Armii Krajowej – ul. Żwirki i Wigury, ul. Ceynowy). Natomiast o godzinie 17:30 przy Miejskim Domu Kultury w Rumi (park Starowiejski) odbędzie się inauguracja wystawy „Walka o Wolność. Powstanie Warszawskie 1944”.

Uroczystości będą realizowane zgodnie z zachowaniem reżimu sanitarnego.


Rys historyczny (źródło: ipn.gov.pl)

Na mocy rozkazu komendanta głównego Armii Krajowej, gen. Tadeusza „Bora” Komorowskiego, powstanie warszawskie rozpoczęło się 1 sierpnia 1944 r. o 17.00, tzw. godzinie „W”. Miało na celu wyzwolenie stolicy spod niemieckiej okupacji, przed wkroczeniem Armii Czerwonej do Warszawy.

Powstanie, które według planów miało potrwać kilka dni, upadło 3 października po 63 dniach walki. W jego wyniku zginęło od 16 do 18 tys. żołnierzy AK i od 150 do 180 tys. cywilów. Po kapitulacji Warszawa została doszczętnie zniszczona przez Niemców.

Tego dnia warto się więc zatrzymać na chwilę, oddać zadumie i skierować myśli ku tym, którzy 76 lat temu walczyli za naszą wolność. Uczcijmy wspólnie pamięć o bohaterach.

Kalendarz wydarzeń