Od 1999 roku 9 września obchodzony jest Światowy Dzień FAS (Alkoholowy Zespół Płodowy) i rozpoczyna się punktualnie o godzinie 9:09, kiedy to w Auckland w Nowej Zelandii, dzwonią dzwony w kościele metodystów. Powtarzające się dziewiątki w dacie i godzinie mają symboliczną wymowę: 9 miesięcy ciąży bez alkoholu.
Czas ciąży to ważny okres, który powinien wiązać się ze szczególną troską o prawidłowy rozwój nienarodzonego dziecka. Istnieje wiele czynników, które mogą zagrażać prawidłowemu przebiegowi ciąży, a jednym z nich jest alkohol.
Tylko zachowując całkowitą abstynencję, kobieta w ciąży eliminuje ryzyko wystąpienia FASD u swojego dziecka. Warto pamiętać, że spektrum płodowych zaburzeń alkoholowych jest najczęściej występującym neurorozwojowym zaburzeniem rozpoznawanym u dzieci.
Pracownicy Punktu Konsultacyjnego ds. Uzależnień i Przemocy w Rodzinie przekazali do czterech NZOZ-ów na terenie Rumi materiały profilaktyczne dla pacjentek, gdyż kampania prowadzona na tę okoliczność ma na celu uświadomienie (nie tylko przyszłym matkom) skutków picia alkoholu w czasie ciąży, jego wpływu na rozwój płodu, a w przyszłości – na możliwy nieprawidłowy rozwój dziecka. Ma ona również uczulić całe społeczeństwo na problem FAS.