Rumia wraz z partnerami po raz drugi zachęcała młodzież z Pomorza do związania swojej przyszłości z branżą morskiej energetyki wiatrowej. Targi Edu Offshore Wind 2024, organizowane 5 i 6 marca w gdańskim AmberExpo, odwiedziły tysiące uczniów szukających swojej zawodowej ścieżki. W edukację na temat branży offshore wraz z miejską spółką Rumia Invest Park zaangażowało się około 100 wystawców – firmy, uczelnie oraz instytucje.
Rumia po raz drugi współtworzyła jedyne wydarzenie w Polsce, które przybliża nastolatkom branżę energetyki odnawialnej, ze szczególnym naciskiem na offshore – czyli morskie farmy wiatrowe mogące wygenerować wiele nowych miejsc pracy na Pomorzu.
Tegoroczne targi kariery odwiedziło około 8000 uczniów, którzy wkrótce mogą zdecydować o swojej zawodowej przyszłości. Jeśli postawią na tę innowacyjną branżę, mogą liczyć na wiele korzyści, łącznie z dobrze płatną pracą i perspektywami rozwoju. Starają się do tego przekonywać samorządy – Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego, miasta Rumia i Gdańsk, branżowe firmy, instytucje oraz liczni partnerzy i współorganizatorzy, w tym miejska spółka Rumia Invest Park.
– Rumia, jako inicjator i gospodarz programu edukacyjnego „Energia wiatru – energia wolności”, chce zainteresować młodzież nową, innowacyjną ścieżką rozwoju i kariery w zakresie morskich farm wiatrowych. Targi Edu Offshore Wind mają zachęcić do wyboru drogi zawodowej związanej z morską energetyką wiatrową, która jest dynamicznie rozwijającą się branżą na Pomorzu i daje możliwość zdobycia lepiej płatnej pracy niż na lądzie, w podobnych zawodach. To ważne inicjatywy i szkoda, że tego typu akcje podejmowane przez miejską spółkę Rumia Invest Park – lidera projektu Pomorskiego Centrum Kompetencji Morskiej Energetyki Odnawialnej – nie zyskują wsparcia pani starosty Lisius. To nie tylko wyższe zarobki i ciekawa praca dla naszych mieszkańców, ale i również niższe ceny prądu w przyszłości, bezpieczeństwo dostaw prądu, mniej smogu. Czystsze powietrze to lepsze zdrowie. To również droga do uniezależnienia się Polski od dostaw energii z Rosji – komentował Michał Pasieczny, burmistrz Rumi.
Na miejscu przez 2 dni wystawiało się około 100 podmiotów związanych z odnawialną energią. Na terenie przestrzeni targowej można było też znaleźć lokalne stoisko, funkcjonujące jako Pomorskie Centrum Kompetencji Morskiej Energetyki Odnawialnej.
– Targi w tym roku to jeszcze większy sukces niż ubiegłoroczna edycja. Mamy 8000 młodych ludzi i 1000 studentów w hali, mamy też ponad 100 stoisk biznesowych. Jest niesamowita energia, młodzież przychodzi świadomie i wie, czego szuka. Wie także, jakie są potencjalne zawody w morskiej energetyce wiatrowej. To efekt kampanii informacyjnej, którą prowadziliśmy przez ostatni rok. Myślę, że to nie koniec. Kolejna edycja targów przed nami i już myślimy, jak ją wzbogacić, aczkolwiek w tym roku jest to naprawdę nasz olbrzymi sukces – mówiła na miejscu Agnieszka Rodak, prezes miejskiej spółki Rumia Invest Park.
– To największe i najważniejsze wydarzenie popularyzujące morską energetykę wiatrową wśród uczniów i studentów. Jest to platforma kontaktu, dialogu, rozmowy młodych ludzi z przyszłymi, potencjalnymi pracodawcami, a na pewno z firmami, które tworzą offshore wind w Polsce. Z kolei dla firm jest to okazja, aby zainspirować i zachęcić młodych ludzi do tego, by podejmując decyzję o swojej drodze edukacyjnej i zawodowej, brali pod uwagę możliwość związania się na lata z branżą oferującą wyjątkowe perspektywy i możliwości – wyjaśnia Andrzej Popadiuk z firmy Equinor.
– To pierwsza taka inicjatywa, która podkreśla wagę zabezpieczenia kadr dla sektora wind offshore jako warunek powodzenia tej branży w Polsce i jej rozwoju w pełnej skali. To, że targi są adresowane do młodzieży daje dodatkowy walor związany z tym, że po pierwsze pokazują nową, rodzącą się branżę, która ma dzięki temu okazję zaspokoić też własne, istotne potrzeby. Po drugie, może być to sytuacja win-win, gdy młodzież znajdzie bardzo atrakcyjną pracę, w rozwojowym środowisku. Wymagającą, ale też właśnie stymulującą do rozwoju. Nie ma tutaj modnych obietnic łatwego pieniądza, jest natomiast ciężka i odpowiedzialna praca w zamian za dobre wynagrodzenie. To też kształtowanie dobrego sposobu myślenia młodzieży o własnej przyszłości – mówi Jakub Budzyński, prezes Polskiej Izby Morskiej Energetyki Wiatrowej.
W gdańskiej hali Amber Expo czekały na uczestników nie tylko informacje i prezentacje, ale też widowiskowe, interaktywne symulatory czy makiety, które działają na wyobraźnię. Podczas targów odbyła się również konferencja Pomorskiej Platformy Offshore umożliwiająca merytoryczną dyskusję ekspertów.
W uroczystym otwarciu Edu Offshore Wind 2024 wziął udział burmistrz Michał Pasieczny, który powitał uczestników wydarzenia wspólnie z marszałkiem województwa pomorskiego Mieczysławem Strukiem, prezydent Gdańska Aleksandrą Dulkiewicz, Małgorzatą Bartosik z Wind Europe i Stefanem Musiolikiem reprezentującym Współpracę Subregionalną Państw Morza Bałtyckiego.
– Morskie farmy wiatrowe na Bałtyku to ogromne inwestycje, a wynikające z nich korzyści stanowią szansę rozwojową dla przedsiębiorców i samorządów lokalnych. Pomorskie już dziś jest sercem tego procesu dzięki zainicjowaniu m.in. przez Rumię utworzenia w 2020 roku Pomorskiej Platformy Rozwoju Morskiej Energetyki Wiatrowej na Bałtyku. Jej głównym celem jest zwiększenie udziału pomorskich firm w globalnych łańcuchach dostaw oraz przygotowanie rynku pracy adekwatnego do planowanych inwestycji poprzez takie inicjatywy, jak np. targi edukacyjne Edu Offshore Wind. […] Rumia angażuje się także w projekty wspierające nowy nośnik energii, jakim jest wodór, stawiając na jego wykorzystanie w przestrzeni miejskiej. To aktywny uczestnik wielu przedsięwzięć, takich jak Pomorska Dolina Wodorowa czy Klaster Technologii Wodorowych. Przedstawiciele Rumi działają również aktywnie w jedynej w kraju Polskiej Izbie Morskiej Energetyki Wiatrowej, podkreślając tym samym interesy i priorytety ważne dla firm i mieszkańców Pomorza – podkreślił Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego.
Przy okazji partnerzy i współorganizatorzy targów, w tym prezes Rumia Invest Park Agnieszka Rodak, złożyli podpisy na liście do symbolicznej kapsuły czasu, która trafi pod fundamenty przyszłej Fabryki Morskich Wież Wiatrowych Baltic Towers w Gdańsku.
Wydarzenie było też okazją do zawarcia porozumienia – Pomorskiego partnerstwa na rzecz umiejętności w ramach EU Pact for Skills. Sygnatariuszami byli m.in. przedstawiciele samorządów województwa pomorskiego, Rumi i Gdańska, spółki Rumia Invest Park i Pomorskiej Platformy Rozwoju Morskiej Energetyki Wiatrowej na Bałtyku. Porozumienie dotyczy przede wszystkim wsparcia zmierzającego do poprawy i zmiany kwalifikacji umożliwiających rozwój przez zieloną i cyfrową transformację.
Współorganizatorami drugiej edycji targów Edu Offshore Wind byli: Rumia Invest Park, Międzynarodowe Targi Gdańskie, Co-Made i Fundacja Innowacyjnego Przemysłu Energetyki Morskiej, a partnerami głównymi: Samorząd Województwa Pomorskiego oraz Gdańsk.