Konferencja podsumowująca zeszłoroczną kampanię Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu w Polsce odbyła się 29 stycznia w Warszawie, w siedzibie Ministerstwa Infrastruktury. W gronie 59 złotych uczestników kampanii nie zabrakło Rumi.
Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu to przedsięwzięcie zainicjowane w 2002 roku przez Komisję Europejską. Każdego roku do kampanii na rzecz zmiany przyzwyczajeń transportowych przyłącza się kilkaset polskich miast – w tym także Rumia. Celem przedsięwzięcia jest promocja zrównoważonych, ekologicznych form mobilności, m.in. transportu publicznego, jazdy na rowerze czy przemieszczania się pieszo.
Tegoroczna edycja ETZT odbyła się pod hasłem „Chodź z nami”. W akcji uczestniczyło 3135 miast z 50 państw z całego świata. Polskę reprezentowały 202 samorządy. Wydarzenia zorganizowane w ramach kampanii miały na celu zwrócenie uwagi na korzyści wynikające z rezygnacji z samochodu: m.in. oszczędności pieniędzy i czasu, poprawy zdrowia i bezpieczeństwa na drogach, pozytywnego wpływu na środowisko oraz tworzenia przyjaznej przestrzeni miejskiej. W klasyfikacji aktywności wszystkich państw europejskich Polska zajęła czwarte miejsce.
W Rumi akcja rozpoczęła się 16 września 2019 roku, a zakończyła 22 września. Każdego dnia organizatorzy zapraszali mieszkańców do udziału w licznych przedsięwzięciach o różnorodnym charakterze. Z okazji ETZT przygotowano też pakiety gadżetów dla pieszych i rowerzystów, które rozdawano w godzinach porannych w pobliżu stacji kolejowych czy przystanków autobusowych.
Nie zabrakło też propozycji dla miłośników pieszych wycieczek. W ramach kampanii zorganizowano spacer pt. „Tajemnice Starej Rumi”, podczas którego mieszkańcy mogli poznać nieznane szerzej ciekawostki historyczne dotyczące najstarszej dzielnicy naszego miasta.
Do akcji włączyły się także lokalne instytucje, firmy i placówki oświatowe. Siłownia Citygym zaprosiła mieszkańców na bezpłatne zajęcia spinningu, a Stacja Kultura zorganizowała wydarzenie czytelnicze pod nazwą „Pociągiem do książki”. Miejski Dom Kultury przygotował występy artystyczne finalistów projektu „Rumski Wokal”, które można było zobaczyć na dworcu PKP. Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 9 wybrali się na marsz nordic walking, a podopieczni przedszkola „Słoneczna Jedynka” brali udział w gimnastyce.
Najwięcej atrakcji przygotowano na weekend wieńczący akcję. Wówczas na ulice miasta wyjechały riksze oferujące mieszkańcom bezpłatne przejazdy, odbył się też przejazd „Rowerem przez Rumię”. Trasa wiodła dookoła miasta i kończyła się pod siedzibą Miejskiego Domu Kultury w Rumi. Ostatni dzień ETZT odbył się pod hasłem „Dzień bez samochodu”, w parku Starowiejskim czekały na mieszkańców liczne atrakcje: zabawy uliczne, tor rowerowy, zajęcia plastyczne i ekologiczne warsztaty.
– Miałem przyjemność odebrać to wyróżnienie podczas konferencji podsumowującej cały projekt. Bardzo dziękuję wszystkim osobom zaangażowanym w przygotowanie kampanii. Gratulacje należą się również naszym mieszkańcom, którzy tak chętnie uczestniczyli we wszystkich wydarzeniach – powiedział Piotr Wittbrodt, wiceburmistrz Rumi do spraw społecznych.