Już za kilka tygodnie niebezpieczne skrzyżowanie ulic Starowiejskiej, Wybickiego i Roszczynialskiego w Rumi przejdzie do historii. Tamtejsza infrastruktura zmieni się nie do poznania, dzięki środkom własnym samorządu oraz wsparciu finansowemu urzędu marszałkowskiego. Koszt inwestycji to około 1,3 miliona złotych. Prace ruszą na początku września i będą powodować utrudnienia w ruchu.
Jak podkreślają władze miasta, jest to obecnie jedno z najbardziej kolizyjnych skrzyżowań w Rumi, a jego przebudowa była planowana na 2018 rok. Wówczas się to nie udało ze względu na nieplanowane wydatki spowodowane rządowymi obciążeniami.
– Inwestycja została przesunięta w czasie ze względu na to, że rząd obciążył nas dodatkowymi kosztami oświaty, a matematyki nie da się oszukać. Albo rezygnuje się z działań społecznych, albo przekłada się planowane inwestycje. Niemniej cieszę się ogromnie, że w końcu uda się tę inwestycję zrealizować – podkreśla Michał Pasieczny, burmistrz Rumi.
– Realizacja tej inwestycji jest możliwa, dzięki współpracy z urzędem marszałkowskim. Jej łączny koszt to około 1,3 miliona złotych, z czego wkład finansowy miasta wynosi 670 tysięcy – dodaje wiceburmistrz Piotr Wittbrodt.
W ramach inwestycji przewidziana jest m.in. przebudowa nawierzchni skrzyżowania, montaż sygnalizacji świetlnej, wykonanie oznakowania pionowego i poziomego, a także wycinka dwóch kolidujących drzew. Wykonawcą jest gdańskie przedsiębiorstwo WPRD Gravel.
– Można powiedzieć, że będzie to inteligentne skrzyżowanie, ponieważ pojawią się tam pętle indukcyjne. Czujniki będą wykrywać nadchodzących pieszych i nadjeżdżające rowery, jednocześnie regulując sygnalizację świetlną. Dzięki temu rozwiązaniu ruch nie będzie się bezsensownie tamować – wyjaśnia burmistrz Michał Pasieczny.
Zgodnie z założeniami prace budowlane mają się rozpocząć w poniedziałek 2 września i będą się wiązać m.in. z koniecznością wprowadzenia ruchu wahadłowego na ulicy Starowiejskiej. Remont ma potrwać dwa miesiące.
– To jedna z trzech inwestycji, które chcemy zrealizować wspólnie z urzędem marszałkowskim. Kolejne, oczekujące, to przebudowa ronda Jana Pawła II oraz budowa ścieżki rowerowej wzdłuż ulicy Żołnierzy I Dywizji Wojska Polskiego aż do granicy z Kazimierzem – podsumowuje burmistrz Rumi.
Zgodnie z założeniami prace budowlane mają się rozpocząć w poniedziałek 2 września i będą się wiązać m.in. z koniecznością wprowadzenia ruchu wahadłowego na ulicy Starowiejskiej. Remont ma potrwać dwa miesiące.
– Zaczniemy od zamknięcia ulicy Starowiejskiej. Rozpocznie się rozbiórka połowy ulicy Starowiejskiej oraz całej ulicy Wybickiego i Roszczynialskiego, w granicach przebudowywanego skrzyżowania. Z kolei 3 września rozpoczną się roboty energetyczne i zieleniarskie, polegające na wycięciu dwóch kolidujących akacji. Od tego czasu będziemy też realizowali roboty w zakresie kanalizacji deszczowej – informuje Marcin Stachowiak, kierownik budowy.
Utrudnień powinni się spodziewać także pasażerowie komunikacji miejskiej, a dokładniej linii autobusowych o numerach: 84, 86, 87 i 173.
Linie 84 i 86
W kierunku dworca PKP w Rumi będzie obowiązywał objazd: od przystanku Derdowskiego – Przychodnia 01 do przystanków Rumia Dworzec PKP ulicami Derdowskiego, Wybickiego, Piłsudskiego, Dąbrowskiego i Starowiejską. Na trasie objazdu będą obowiązywać przystanki:
– tymczasowy Wybickiego 91, przy ul. Derdowskiego, przed skrzyżowaniem z ul. Wybickiego;
– Dąbrowskiego – Most 01, przy ul. Dąbrowskiego.
W kierunku centrum handlowego „Port Rumia” i Dębogórza-Wybudowania zostanie wprowadzony objazd: od przystanków Rumia Dworzec PKP do przystanku Wybickiego 02 ulicami Starowiejską, Dąbrowskiego, Piłsudskiego, Wybickiego i Derdowskiego. Na trasie objazdu obowiązuje przystanek Dąbrowskiego – Most 02, przy ul. Dąbrowskiego.
Linie 87 i 173
W kierunku Gdyni Chyloni i Rumi Janowa zostanie wprowadzony objazd: od przystanku Rondo Jana Pawła II 02 do przystanku Starowiejska – Poczta 01 ulicami Dębogórską (z zawróceniem na rondzie Płażyńskiego) i Starowiejską. Na trasie objazdu będzie obowiązywał wyłącznie przystanek tymczasowy Żeromskiego 91 (na żądanie) przy ul. Starowiejskiej, przed skrzyżowaniem z ul. Żeromskiego (na wysokości hotelu Falko).
W kierunku Redy i Placu Kaszubskiego będzie obowiązywał objazd: od przystanku Starowiejska – Poczta 02 do przystanku Rondo Jana Pawła II 01 ulicami Starowiejską i Dębogórską (z zawróceniem na rondzie Płażyńskiego). Na trasie objazdu będzie obowiązywał wyłącznie przystanek Żeromskiego 02 (na żądanie) przy ul. Starowiejskiej.
W rejonie ronda Jana Pawła II, autobusy linii 87 i 173 będą zatrzymywać się na przystankach właściwych dla kierunku trasy (tak jak do tej pory).