Środa, 01 Kwiecień 2020

Ruszyły „Lekcje z teatrem”


09.04.2018 r.


Uczniowie rumskich szkół podstawowych uczestniczą w projekcie pn. „Lekcje z kulturą”. W ramach tych zajęć najmłodsi ćwiczą między innymi dykcję czy wymowę samogłosek. Natomiast ich starsi koledzy ze szkół ponadpodstawowych zostali zaproszeni do udziału w inicjatywie pn. „Lekcje z teatrem”. Pierwsze spotkanie odbyło się w miniony piątek (6 kwietnia) w Domu Kultury „Janowo”.

W piątkowym spektaklu uczestniczyli uczniowie i nauczyciele z I Liceum Ogólnokształcącego imKsiążąt Pomorskich w Rumi. Specjalnie dla nich wystawiono sztukę pt. Noc Helvera w reżyserii Agnieszki Skawińskiej, dyrektora Miejskiego Domu Kultury w Rumi. W tytułową rolę wcielił się Piotr Lewicki, absolwent wspominanego liceum, natomiast towarzyszącą mu Karlę zagrała Magdalena Bochan-Jachimek.

Sztuka opowiada o trudnych relacjach, które panują pomiędzy Helverem a Karlą. Cała akcja toczy się w mieszkaniu głównych bohaterów. Tytułowy bohater ulega coraz większym wpływom społeczno-politycznej zmilitaryzowanej grupy, co ostatecznie prowadzi go do zguby.

– „Lekcje z teatrem” stanowią rozszerzenie projektu „Lekcje z kulturą” i są skierowane do młodzieży. Dzięki tym spotkaniom nauczyciele mogą omawiać z licealistami tematy i zagadnienia, które artyści poruszali na scenie. W przypadku Nocy Helvera są to kwestie takie jak: decyzje oraz ich konsekwencje, nauka pokory, umiejętność radzenia sobie z porażkami, a także życie z osobą niepełnosprawną – wyjaśnia Agnieszka Skawińska, dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Rumi.

Był to pierwszy spektakl, który odbył się w ramach projektu „Lekcje z teatrem”, skierowanego do wszystkich uczniów z rumskich szkół ponadpodstawowych. Spotkania będą się odbywać cyklicznie.

Kalendarz wydarzeń