Czwartek, 04 Czerwiec 2020

Seniorzy wracają do treningów


21.01.2019 r.


O tym, jak bardzo mieszkańcy Rumi chcą uczestniczyć w programie „Aktywny senior”, może świadczyć frekwencja podczas zapisów, które ruszyły w Dzień Babci (21 stycznia). Lista chętnych zapełniała się z minuty na minutę, wyczerpując pulę miejsc już po niespełna dwóch godzinach. Pierwsze treningi rozpoczną się na początku lutego.

Program „Aktywny senior” realizowany jest z inicjatywy burmistrza Rumi Michała Pasiecznego od 2018 roku, we współpracy z przedstawicielami Rumskiej Rady Seniorów oraz siłownią CityGYM. Przedsięwzięcie skierowane jest do mieszkańców miasta w wieku 60+, a obecnie rozpoczęła się trzecia edycja. Mimo że liczba uczestników została zwiększona ze 100 do ponad 150, pula miejsc wyczerpała się już pierwszego dnia zapisów.

Od dnia, w którym uruchomiliśmy program, spotykają nas same pozytywne zaskoczenia. Zainteresowanie, zaangażowanie i wyniki są na bardzo wysokim poziomie. Seniorzy naprawdę dają nam motywację do dalszej pracy – mówi Damian Złoch, koordynator programu. – W tej edycji zaszły pewne zmiany, rok 2018 wskazał nam pewne kierunki, wsłuchaliśmy się też w prośby seniorów. Podzieliliśmy uczestników na grupy, nowością na ten rok są też tzw. dyżury, podczas których instruktorzy będą do dyspozycji seniorów – dodaje.

Dzięki wsparciu sponsora, każdy senior może nie tylko ćwiczyć pod okiem instruktora, ale również korzystać z całej oferty klubu CityGYM oraz zasięgnąć porady dietetyka i fizjoterapeuty. Chętni mogą także uczestniczyć w warsztatach żywieniowych oraz wypróbować dopasowane do ich potrzeb suplementy diety.

Na początku podchodziłem do tego programu sceptycznie, ponieważ miałem endoprotezę i bałem się, że nie dam rady, ale z perspektywy czasu mogę powiedzieć, że była to świetna decyzja. Obecnie jestem bardzo rozciągnięty i czuję niesamowity przypływ endorfin. Znacznie też schudłem – podkreśla Zygmunt Kowalczyk. – Bardzo się cieszę, że urząd miasta realizuje ten program. Sama bym się nie zdecydowała ćwiczyć na przyrządach, ewentualnie jakiś aerobik, a tu proszę. Zmiany zauważam na co dzień, mam świetną kondycję, znacznie lepiej się czuję. Pojawiają się też nowe znajomości, co także jest ważne – dodaje Halina Kowalczyk, żona pana Zygmunta.

Wzorem poprzedniej edycji, co szesnaście cykli treningowych będą się odbywać kontrolne pomiary oraz analizy składu ciała uczestników programów. Z obserwacji koordynatorów wynika, że u 99% ćwiczących seniorów zauważalna jest poprawa kondycji fizycznej oraz spadek tkanki tłuszczowej – dotychczasowy rekordzista zgubił 7,5 kg. Warto podkreślić, że nie jest to pierwsze działanie podejmowane przez gminę na rzecz seniorów.

Oprócz „Aktywnego seniora” zachęcamy również do korzystania z pozostałych projektów, które gmina oferuje najstarszym mieszkańcom. Jest to między innymi: Dzień Seniora, Rumska Karta Seniora, Pudełko Życia, a także pobieranie bezpłatnych biletów na wybrane mecze Arki Gdynia – wymienia Piotr Wittbrodt, zastępca burmistrza Rumi.

 

Seniorzy w Rumi to już ponad 10 tysięcy osób, a więc około 20% ludności miasta. Jesteśmy dumni, ponieważ osoby te nie zamykają się w domach, ale aktywnie uczestniczą w życiu miasta, nie tylko poprzez ćwiczenia fizyczne. Angażują się też w Budżet Obywatelski oraz inne przedsięwzięcia. Mogą być przykładem na to, jak przeżywać jesień życia – uzupełnia przewodniczący rady miejskiej Ariel Sinicki.

Trzecia edycja programu „Aktywny senior” potrwa do końca czerwca.

Kalendarz wydarzeń