W środowe popołudnie (20 czerwca) w Stacji Kultura odbyło się spotkanie z podróżniczką Michaliną Kupper, która zabrała przybyłych gości w podróż po Kurdystanie Irackim.
Bohaterka spotkania opowiedziała o swoich doświadczeniach i obserwacjach wyniesionych z podróży do największego na Bliskim Wschodzie narodu bez własnego państwa. O Jazydach, nazywanych czcicielami diabła, i ich świętej miejscowości Lalisz (podobno pierwszym na świecie miejsce, gdzie pojawili się ludzie), oraz o niespodziewanej gościnności i życzliwości spotykanych tam ludzi.
Podróżniczka przytaczała poruszające historie silnych i niezależnych kobiet, zmuszonych do bezwzględnej walki o swoje życie. Kurdyjskie kobiety to często nieustraszone członkinie armii Peshmergów, które walczą z ISIS. To także studentki toczące boje o swoje wykształcenie, przerywane i kontynuowane ze względu na konflikty zbrojne. W końcu uczestnicy spotkania usłyszeli o traumatycznych doświadczeniach kobiet porwanych i wykorzystywanych jako niewolnice seksualne.
Spotkanie dopełniła degustacja tradycyjnych bliskowschodnich przysmaków oraz herbatki, przy której toczyły się dalsze rozmowy zainspirowane poruszonymi przez podróżniczkę tematami.
Michalina Kupper, uczestniczka Rowerowego Jamboree – sztafety z Polski do Japonii na etapie Turcja-Irak-Iran, nominowana do Kolosów za podróż po Papui Nowej Gwinei. Nagradzana na festiwalach za podróże po Antypodach i Kurdystanie. Miłośniczka ulicznych historii. Fanka lokalnej kuchni. Kocha Bliski Wschód i Oceanię. Twórczyni autorskich warsztatów etnograficznych dla dzieci i młodzieży. Pedagog, przedsiębiorca i ratownik.
Spotkanie odbyło się w ramach projektu „Siła tkwi w kobiecie”.
O projekcie: W tym roku świętujemy stulecie odzyskania polskiej niepodległości oraz setną rocznicę nadania Polkom praw wyborczych. Siła tkwi w kobiecie to projekt, który wpisuje się w świętowanie jubileuszu koncentrując się na perspektywie kobiecej. Polska była jednym z pierwszych państw na świecie, które wprowadziło kobiety do parlamentu i przyznało im pełnię praw. Rok Praw Kobiet jest inspiracją do dostrzeżenia i podkreślenia roli kobiet w kształtowaniu historii i życia publicznego. Jest także okazją do spojrzenia w kobiecą przyszłość i motorem do podjęcia działań, służącym wszystkim Polkom.
Siła tkwi w kobiecie to cykl spotkań z kobietami, które nie oglądając się na trudności, konsekwentnie realizują swoje plany i marzenia. Są to kobiety, które swoim życiem inspirują innych do działania i mają moc kształtowania i wpływania na otaczającą rzeczywistość. Są to założycielki fundacji, podróżniczki, pisarki, inicjatorki akcji charytatywnych oraz misji humanitarnych.
W ramach cyklu odbyły się już spotkania z Iwoną Guzowską, Dorotą Masłowską i Barbarą Piórkowską.