Pierwszy krok to wizyta w Urzędzie Stanu Cywilnego (USC), który mieści się w pokojach 111 i 112 Urzędu Miasta Rumi (ul. Sobieskiego 7, wejście po schodach). Na miejscu narzeczeni muszą okazać ważne dowody osobiste oraz wypełnić tzw. zapewnienie o braku okoliczności wyłączających zawarcie małżeństwa. Następnie ustalany jest termin – najwcześniej można wziąć ślub po miesiącu od wizyty w urzędzie, a najpóźniej po pół roku.
Ślub cywilny można zawrzeć wurzędzie lub wplenerze. W Rumi narzeczeni mogą wybierać między znajdującą się w Dworku pod Lipami (ul. Mickiewicza 19) Salą Ślubów a tutejszymi lokalami gastronomicznymi czy salami bankietowymi zajmującymi się organizacją takich uroczystości. Lokalizacja musi gwarantować bezpieczeństwo uczestnikom ceremonii, a także umożliwiać zachowanie uroczystej formy spotkania. Co to tak naprawdę oznacza?
Miejsce ma mieć charakter reprezentacyjny, a pomieszczenie, w którym nastąpi przyjęcie oświadczeń o wstąpieniu w związek małżeński, estetycznie wyposażone i oddzielone od innych sal. Organizator musi też przygotować stół i krzesło dla kierownika USC oraz krzesła dla narzeczonych i świadków. Gdy oświadczenia są przyjmowane na otwartym terenie, trzeba pomyśleć o zadaszeniu. Jeśli para zdecyduje się na ślub w plenerze, musi złożyć wniosek o zawarcie małżeństwa poza Urzędem Stanu Cywilnego i pamiętać o tym, jakie kryteria powinno spełniać wybrane przez nich miejsce. W przeciwnym razie kierownik USC może odmówić udzielenia ślubu.
Ślub w urzędzie kosztuje 84 zł (opłata za akt małżeństwa). Ślub w plenerze to dodatkowe 1000 zł.
Aby ustalić datę ślubu, należy skontaktować się z Urzędem Stanu Cywilnego. O wolne terminy najtrudniej w okresie od maja do października.
Małżonkom z długoletnim stażem przysługują medale nadawane przez prezydenta RP. Aby je otrzymać, zainteresowani muszą pozostawać w związku małżeńskim przez co najmniej 50 lat. Jeśli spełnią ten warunek, mogą wypełnić wniosek o nadanie medalu za długoletnie pożycie małżeńskie i złożyć go w Urzędzie Stanu Cywilnego lub wysłać pocztą. Formalności należy dopełnić nie wcześniej niż w roku kalendarzowym, w którym przypada jubileusz. Jeżeli rocznica wypada w styczniu lub lutym, można złożyć wniosek od 1 listopada roku poprzedzającego. Wniosek rozpatrywany jest w Kancelarii Prezydenta RP, a czas oczekiwania na przyznanie medali wynosi rok.
Medal przyznawany jest tylko raz. W przypadku kolejnych okrągłych rocznic, np. z okazji 60-lecia, jeżeli małżonkowie sobie zażyczą i powiadomią o tym fakcie Urząd Miasta Rumi, odwiedzi ich burmistrz.