Piątek, 26 kwietnia 2024
Fundusze krajowe Fundusze UE
BIP Rumia powiększ czcionkę pomniejsz czcionkę Zwiększ kontrast Zmniejsz kontrast

Sportowo-kulturalne podsumowanie roku 2017


Sportowo-kulturalne podsumowanie roku 201717.01.2017 r.


Dziesiątki wydarzeń sportowych i kulturalnych na najwyższym poziomie – w ich rytmie minął 2017 rok.

Koncerty, wystawy, pokazy, spotkania z artystami, a także przedsięwzięcia sportowe skupiające najlepszych zawodników różnych dyscyplin. Miniony rok obfitował w wydarzenia, które przyniosły wiele niezapomnianych chwil i wywoływały dreszczyk emocji wśród fanów sportowej rywalizacji.

Wielkie nazwiska

W lipcu mieszkańcy Rumi oraz goście z pobliskich miast mogli wziąć udział w treningu z najsłynniejszą instruktorką fitness w Polsce, autorką wielu programów treningowych, książek oraz płyt DVD – Ewą Chodakowską. Zaledwie kilka miesięcy później miłośnicy fitness mogli uczestniczyć w trzeciej edycji Maratonu Zumby. Gwiazdą tej edycji wydarzenia była Izabela Kin-Janda.

Kolejnym wydarzeniem była dziesiąta, jubileuszowa edycja Marcin Gortat Camp. Polski „jedynak” w NBA po raz trzeci odwiedził Rumię.

Na tym campie pobiliśmy rekord. Prawie 160 dzieciaków na treningu i pełne trybuny, nie było gdzie usiąść. To dla nas niesamowite. To trzeci rok w Rumi i jesteśmy zaszczyceni taką frekwencją – mówił wówczas Marcin Gortat.

Treningi z Marcinem Gortatem i Ewą Chodakowską relacjonowała stacja TVN. Gościem programu „Dzień dobry z TVN” emitowanego z Rumi była znana aktorka Agnieszka Włodarczyk.

Rumia – miasto tętniące sportem

W 2017 roku Rumia była gospodarzem imprez sportowych najwyższej rangi: m.in. Mistrzostw Polski w Tańcu Federacji Tańca Sportowego, Young Digital Planet Aquathlon Rumia, Pucharu Pomorza w karate – Pomerania Cup, zawodów street dance Eat Your Feet, Mistrzostw Polski w duathlonie czy Drużynowych Mistrzostw Polski seniorek i juniorek w gimnastyce artystycznej.

Rumia po raz kolejny gościła Puchar Świata Zawodowców oraz Puchar Świata Niepełnosprawnych w armwrestlingu Złoty Tur Cup 2017. Do Rumi przybyło kilkuset najsilniejszych zawodników z ponad 30 krajów, w tym Indii, Kostaryki, Brazylii, Uzbekistanu, Armenii, Turkmenistanu, RPA, Japonii, Korei Płd., Azerbejdżanu, Mołdawii czy Urugwaju.

Zawiedzeni nie mogli czuć się także biegacze. Tradycyjnie już zorganizowano dla nich bieg „Wilczym tropem” przywołujący pamięć o żołnierzach wyklętych. Wiosną mogli wziąć udział w XIX edycji Biegu Wielkanocnego. Ponownie zorganizowano także jesienny XXXIII Bieg Pokoju oraz Bieg Kaszubski. Przez prawie cały rok w sobotnie przedpołudnia na terenie Parku Starowiejskiego odbywały się też treningi parkrun, czyli rekreacyjne biegi na dystansie 5 kilometrów z pomiarem czasu.

Rumianie rządzili także… na morzu! Nasza reprezentacja żeglarzy zajęła I miejsce w VIII edycji regat Trójcup organizowanych przez Stowarzyszenie Gmin Małe Trójmiasto Kaszubskie.

Dzięki dużym wydarzeniom sportowym, takim jak np. Marcin Gortat Camp, Rumia skutecznie promuje się wśród innych miast. Z drugiej strony tego typu imprezy integrują mieszkańców. Zainteresowanie nimi jest bardzo duże. I oby tak dalej – mówi radny Marcin Kaczmarek. – Miasto wspiera także mniejsze inicjatywy, szczególnie te dla dzieci i młodzieży. Warto dodać, że w ich trakcie integrujemy nie tylko dzieci, ale też rodziców. Jest to bardzo pozytywne zjawisko, bo dzięki zaangażowaniu rodziców dzieci mogą skupić się na sporcie, bawić się nim – dodaje.

Wypisz, wymaluj Rumia

Ambitne projekty realizowano także w sferze kultury. W 2017 roku na jeden wyjątkowy dzień Rumia zamieniła się w stolicę Kaszub. Wszystko za sprawą Światowego Zjazdu Kaszubów, którego gospodarzem było nasze miasto. Do Rumi przyjechali Kaszubi z całego świata – nie tylko z różnych stron Polski, ale i Kanady czy Stanów Zjednoczonych.

To jednak nie wszystko!

W Stacji Kultura, uznanej za najpiękniejszą bibliotekę w konkursie Library Interior Design Awards w kategorii „Single Space Design″, przez cały rok organizowano spotkania z czołowymi postaciami polskiej literatury. Gośćmi instytucji byli m.in. Tomasz Raczek, Olga Tokarczuk czy Jakub Żulczyk. Rekordy popularności biła jesienna wystawa twórczości Zdzisława Beksińskiego.

Z kolei Miejski Dom Kultury, wśród setek wydarzeń, zaproponował mieszkańcom koncert Łony i Webbera, a także grupy Fisz, Emade, Tworzywo Sztuczne. Po raz drugi zorganizowano konkurs Rumski Wokal. W tym roku dołączyły do niego także zmagania recytatorskie pt. Wierszogadanie.

Latem – podczas wspomnianego Zjazdu Kaszubów – na Stadionie Miejskim wystąpili: Kamil Bednarek, muzyk reggae, bohater trzeciej edycji „Mam talent” oraz Monika Lewczuk, uczestniczka piątej edycji programu „The Voice of Poland”. W lipcu w Parku Starowiejskim zorganizowano kino letnie. Tytuły filmów wybrali sami mieszkańcy w internetowym głosowaniu.

W sierpniu mieszkańcy Rumi mogli wziąć udział w festynie sportowo-rekreacyjnym, którego gwiazdą była piosenkarka Eleni. Wszystko z okazji Dnia Patrona Rumi, czyli świętego Jana Bosko.

W Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Wspomożenia Wiernych zorganizowana została kolejna edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Religijnej im. Ks. Stanisława Ormińskiego. Zaś z okazji Dnia Seniora w hali MOSiR wystąpiła Halina Frąckowiak – piosenkarka, kompozytorka i autorka tekstów szczególnie popularna w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych.

Zimą zaproszono mieszkańców na świąteczny koncert „Gwiazdo świeć, kolędo leć!”. Na scenie wystąpili Olga Bończyk, Alicja Majewska, Łukasz Zagrobelny i Włodzimierz Korcz.

Jeśli chodzi o rozwój kultury, możemy mówić o dużym postępie. W Rumi odbywają się koncerty, spektakle teatralne. W Miejskim Domu Kultury prowadzona jest grupa teatralna, która też osiąga już pewne sukcesy – mówi radna Teresa Jałocha. – Już teraz planowane są kolejne wydarzenia kulturalne. Dużo zależy od budżetu, ale przyszły rok z pewnością będzie równie dobry – dodaje.

 


Ściągnij galerię
Fundusze zewnętrzne
Kalendarz wydarzeń