Sobota, 23 listopada 2024
RumiaTV
Fundusze krajowe Fundusze UE
BIP Rumia powiększ czcionkę pomniejsz czcionkę Zwiększ kontrast Zmniejsz kontrast

Spotkanie autorskie z Moniką Mądrą-Pawlak i Janem Pawlakiem


Spotkanie autorskie z Moniką Mądrą-Pawlak i Janem Pawlakiem15.01.2019 r.


Stacja Kultura zaprasza 24.01. o godz. 18:00 na spotkanie podróżniczo-kulinarne z Moniką Mądrą-Pawlak i Janem Pawlakiem, które odbywa się w związku z premierą ich najnowszej książki „¡Ameryka! Atlas z przepisami”. Spotkanie będzie bogato ilustrowane zdjęciami i okraszone degustacją.

Dowiemy się, jak smakują amazońskie mrówki, czy fastfood w Argentynie jest „zdrową żywnością”, co powiedział trzylatek na widok sztywno kroczących pingwinów oraz, czy da się streścić prawie roczną podróż 4-osobowej rodziny w jednej krótkiej prelekcji?

Monika Mądra-Pawlak i Jan Pawlak są właścicielami poznańskich kawiarni i restauracji Cafe La Ruina i Raj, odkrywcami smaków, podróżnikami, autorami dwóch książek: „Lubię” oraz „¡Ameryka!”, nie bez powodu określonych w podtytule jako “Atlas z przepisami”.

Niedawno powrócili z podróży po obu Amerykach, z dwójką dzieci: 3-letnim Czesiem i 6-letnią Helenką  na pokładzie. W ciągu 340 dni przejechali 80 000 km, od południowych krańców Argentyny po Koło Podbiegunowe na Alasce, przez Urugwaj, Brazylię, Paragwaj, Chile, Boliwię, Peru, Ekwador, Kolumbię, Panamę, Kostarykę, Nikaraguę, Honduras, Salwador, Gwatemalę, Belize, Meksyk, Stany Zjednoczone i Kanadę.

Odwiedzili setki, jeśli nie tysiące knajpek, barów, domowych kuchni, topowych restauracji, a także plantacje kawy i kakao. Podczas tej podróży odwiedzili i spotkali się m.in. z Alexem Atalą, jednym z najlepszych szefów kuchnia na świecie, właścicielem restauracji D.O.M. w São Paulo. Monika – często wespół z córką Helenką – gotowała u boku gospodyń i zapisywała przepisy, a nawet odwiedzała zaplecza restauracji. Jan zrobił tysiące zdjęć i zapisał ich liczne przygody, spotkania oraz historie poznanych osób.

Mariusz Szczygieł powiedział o naszych gościach: “Jeśli Kapuściński uważał się za tłumacza kultur, to Pawlakowie są tłumaczami kuchni”. Elżbieta Dzikowska ucieszyła się, że “rezultatem podróży – trochę moim, a zwłaszcza Toniego Halika tropem – jest ta ciekawa, pełna przygód, ale i refleksji książka, pięknym słowem i sercem pisana”. National Geografic objął patronatem amerykańską wyprawę.

Na spotkaniu będzie można spróbować serników inspirowanych podróżami, wymyślonych i upieczonych przez Monikę. Autorzy przywiozą również swoje książki.

Zdjęcia: Jan Pawlak

Fundusze zewnętrzne
Kalendarz wydarzeń