Wtorek, 16 lipca 2024
RumiaTV
Fundusze krajowe Fundusze UE
BIP Rumia powiększ czcionkę pomniejsz czcionkę Zwiększ kontrast Zmniejsz kontrast

Sprawdź jakość powietrza, dzięki interaktywnej mapie


Sprawdź jakość powietrza, dzięki interaktywnej mapie24.01.2019 r.


Rumia zakupiła i zamontowała pięć urządzeń służących do ciągłego, automatycznego pomiaru stężeń pyłu PM10. Dzięki temu powstała miejska sieć monitoringu jakości powietrza, a uzyskane wyniki są ogólnodostępne na interaktywnej mapie.

Pomiary stężeń pyłu PM10 [μg/m3] oraz benzo(a)pirenu [ng/m3] trwają w Rumi od października 2015 roku i są realizowane, na zlecenie gminy, przez Agencję Regionalnego Monitoringu Atmosfery Aglomeracji Gdańskiej. Ponadto w 2017 roku samorząd nawiązał współpracę z Politechniką Gdańską, w ramach projektu „e-Pionier”.

Czujniki zlokalizowane są przy ulicach: Sobieskiego, Sabata, Kujawskiej, Kościelnej oraz Różanej. Wyniki pomiarów są ogólnodostępne – na internetowej platformie powietrze.rumia.eu, w czasie zbliżonym do rzeczywistego.

Dodatkowym działaniem służącym poprawie jakości powietrza w Rumi, podejmowanym przede wszystkim w okresie grzewczym, są kontrole pieców przeprowadzane przez straż miejską. Tygodniowo funkcjonariusze interweniują w takich sprawach około 20 razy, na terenie całego miasta.

Większość inspekcji odbywa się tradycyjną metodą, poprzez bezpośrednie zajrzenie do kotłowni i pieca. Jeśli mundurowi mają jakiekolwiek wątpliwości co do paliwa, wówczas pobierane są próbki popiołu. Funkcjonariusze zdobyli niezbędne uprawnienia podczas szkolenia na rzeczoznawców, które zostało przeprowadzone w 2017 roku przez Centralne Laboratorium Pomiarowo-Badawcze. Specjalne certyfikaty uzyskało wówczas 4 strażników miejskich z Rumi.

Rozbudowana sieć czujników powinna ułatwić mundurowym pracę. Funkcjonariusze co roku nakładają w sezonie grzewczym kilkanaście mandatów za spalanie śmieci. Ich wysokość waha się od 20 do 500 złotych, a w przypadku odmowy przyjęcia grzywny lub gdy sytuacja się powtarza, mundurowi kierują wniosek do sądu. W takim przypadku kara finansowa może wynieść nawet 5000 złotych. Sankcje te nie wszystkich jednak odstraszają.


Ściągnij galerię
Fundusze zewnętrzne
Kalendarz wydarzeń