Rumia zakupiła i zamontowała pięć urządzeń służących do ciągłego, automatycznego pomiaru stężeń pyłu PM10. Dzięki temu powstała miejska sieć monitoringu jakości powietrza, a uzyskane wyniki są ogólnodostępne na interaktywnej mapie.
Pomiary stężeń pyłu PM10 [μg/m3] oraz benzo(a)pirenu [ng/m3] trwają w Rumi od października 2015 roku i są realizowane, na zlecenie gminy, przez Agencję Regionalnego Monitoringu Atmosfery Aglomeracji Gdańskiej. Ponadto w 2017 roku samorząd nawiązał współpracę z Politechniką Gdańską, w ramach projektu „e-Pionier”.
Czujniki zlokalizowane są przy ulicach: Sobieskiego, Sabata, Kujawskiej, Kościelnej oraz Różanej. Wyniki pomiarów są ogólnodostępne – na internetowej platformie powietrze.rumia.eu, w czasie zbliżonym do rzeczywistego.
Dodatkowym działaniem służącym poprawie jakości powietrza w Rumi, podejmowanym przede wszystkim w okresie grzewczym, są kontrole pieców przeprowadzane przez straż miejską. Tygodniowo funkcjonariusze interweniują w takich sprawach około 20 razy, na terenie całego miasta.
Większość inspekcji odbywa się tradycyjną metodą, poprzez bezpośrednie zajrzenie do kotłowni i pieca. Jeśli mundurowi mają jakiekolwiek wątpliwości co do paliwa, wówczas pobierane są próbki popiołu. Funkcjonariusze zdobyli niezbędne uprawnienia podczas szkolenia na rzeczoznawców, które zostało przeprowadzone w 2017 roku przez Centralne Laboratorium Pomiarowo-Badawcze. Specjalne certyfikaty uzyskało wówczas 4 strażników miejskich z Rumi.
Rozbudowana sieć czujników powinna ułatwić mundurowym pracę. Funkcjonariusze co roku nakładają w sezonie grzewczym kilkanaście mandatów za spalanie śmieci. Ich wysokość waha się od 20 do 500 złotych, a w przypadku odmowy przyjęcia grzywny lub gdy sytuacja się powtarza, mundurowi kierują wniosek do sądu. W takim przypadku kara finansowa może wynieść nawet 5000 złotych. Sankcje te nie wszystkich jednak odstraszają.