Październikową sesję Rady Miejskiej otworzyły podziękowania dla organizatorów Międzynarodowego Festiwalu im. ks. Ormińskiego.
– Historia Festiwalu ks. Ormińskiego trwa już od 29 lat, za rok czeka nas okrągły jubileusz. Wydarzenie skupia wykonawców nie tylko z Polski, liczymy, że jego przyszłoroczna – XXX edycja, będzie co najmniej tak piękna i bogata jak tegoroczna. Chcieliśmy w imieniu wszystkich mieszkańców podziękować organizatorom – mówił burmistrz Michał Pasieczny.
Następnie sprawozdania z działalności złożyli przewodniczący Ariel Sinicki oraz burmistrz Michał Pasieczny.
Kolejne punkty obrad dotyczyły tematu oświaty w naszym mieście, na którą przeznaczane są z budżetu miasta największe środki (około 62 mln. złotych). Informację o działalności szkół i przedszkoli oraz wynikach uzyskiwanych przez uczniów przedstawił Bogdan Tokłowicz, doradca burmistrza ds. oświaty. Radni dyskutowali o przyszłości szkół w kontekście zmian wprowadzanych przez Ministerstwo Edukacji. Temat podsumowało sprawozdanie Komisji Oświaty i Wychowania.
Radni zdecydowali też o przesunięciach wydatków w budżecie miejskim. Dotyczyły one m.in. kosztów funkcjonowania Miejskiej Biblioteki Publicznej, Miejskiego Domu Kultury czy Centrum Integracji Społecznej.
– Zachęcam wszystkich do odwiedzenia Centrum Integracji Społecznej. Realizujemy reintegrację społeczną i zawodową. Grupa już się zawiązała. Warsztat remontowo-budowlany przystępuje do remontu piwnic, te przestrzenie będą mogły służyć miastu – mówiła radna Karolina Rydzewska.
Rada Miejska zdecydowała również, że nowe rondo przy skrzyżowaniu ulic Gdańskiej i Pomorskiej otrzyma imię Rotmistrza Witolda Pileckiego
– Nie ulega wątpliwości, że Witold Pilecki jest bohaterem narodowym. Rada Miejska Rumi poprzez nadanie jego imienia nowemu rondu, uhonoruję postawę tego wielkiego Polaka i patrioty – mówił pomysłodawca i autor uchwały - przewodniczący Ariel Sinicki.
Radni zdecydowali też o zmianach w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego dla Starej Rumi oraz sporządzeniu planu dla rejonu Góry Markowca. Ma to związek z planowaną rewitalizacją tego miejsca. Przyjęto regulamin utrzymania czystości i porządku na terenie gminy, program współpracy z organizacjami pozarządowymi a także wyrażono zgodę na sprzedaż nieruchomości niezabudowanych stanowiących własność miasta.
Bardzo ważnym punktem obrad sesji RM było przyjęcie uchwały w sprawie podjęcia współpracy ze skarbem państwa, w zakresie realizacji na na terenie miasta Rumi budowy nowej siedziby dla jednostki Straży Pożarnej.
Sesję zakończyły informacje: przewodniczącego Rady Miejskiej o wynikach analizy oświadczeń majątkowych radnych za rok 2016 oraz burmistrza miasta o wynikach analizy oświadczeń majątkowych pracowników samorządowych za rok 2016.