Wtorek, 14 Lipiec 2020

Stacja Kultura świętuje 101. rocznicę Niepodległej


04.11.2019 r.


Stacja Kultura została partnerem projektu „100 tras edukacyjnych pomostem współpracy regionalnej. Koalicje dla Niepodległej”. Projekt realizowany jest w ramach programu dotacyjnego „Koalicje dla Niepodległej” przez Fundację Wspierającą Prawidłowy Rozwój Dzieci i Młodzieży – „Rośnij Zdrowo.”

W ramach działań lokalnych w Stacji Kultura odbędą się:

• 9 listopada godz. 11:00, Tajemnice Zagórza i Szmelty – spacer historyczny.

Czy pod górą Markowca kryją się tunele? Jak wyglądała Dolina Zagórskiej Strugi na przełomie XIX i XX wieku? Dlaczego po wrześniu 1939 okoliczne wzniesienia nazywano „krwawymi wzgórzami”? Odpowiedzi na te i inne pytania będzie można poznać podczas spaceru historycznego po Zagórzu i Szmelcie, który poprowadzi Dariusz Rybacki, administrator Cyfrowego Archiwum Społecznego Rumi, autor serialu dokumentalnego o historii miasta.

• 15 listopada godz. 18:00,  „Rumia Zagórze Rewitalizacja! W poszukiwaniu tożsamości miejsca” – wykład otwarty

Wykład wygłosi dr inż. arch. Izabela Sykta. Gościem specjalnym będzie arch. Jadwiga Środulska-Wielgus, prof. Politechniki Krakowskiej, znawczyni tematyki Architectura Militaris. Wstęp wolny!
 
dr inż. arch. Izabela Sykta – architekt, wykładowca akademicki na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej, autorka około 40 publikacji naukowych współautorka podręcznika akademickiego pt. Projektowanie ogrodu: zbiór zadań z projektowania zintegrowanego dla studentów architektury krajobrazu (autorzy: A. Zachariasz, I. Sykta, J. Szwed, M. Klimkiewicz-Kozak), Kraków 2016, uhonorowanego nagrodą ministra nauki i szkolnictwa wyższego zespołową za osiągnięcia dydaktyczne w 2016 r. Od 2015 r. prowadzi własną pracownię projektową IDeeS Architektura i Krajobraz, która jest laureatką I nagrody w konkursie na opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej „Rewitalizacja Zagórza w Rumi”, czego efektem są prowadzone obecnie prace nad projektami budowlanymi i wykonawczymi zagospodarowania osiedla Zagórze i Wzgórza Markowca w Rumi.

• 12-16 listopada w godzinach otwarcia wypożyczalni Stacji Kultura

„Pociąg do Niepodległości” – detektywistyczna gra terenowa z historią w tle, poświęcona przejmowaniu dla Polski Pomorza przez Front Pomorski pod dowództwem gen. Józefa Hallera. Gra na aplikację Action Track dostępna w godzinach otwarcia Stacji Kultura.
 
Projekt dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego Niepodległa na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Koalicje dla Niepodległej”.

Kalendarz wydarzeń