Wtorek, 18 czerwca 2024
Fundusze krajowe Fundusze UE
BIP Rumia powiększ czcionkę pomniejsz czcionkę Zwiększ kontrast Zmniejsz kontrast

Sto tysięcy złotych czeka na przedsiębiorcze kobiety


Sto tysięcy złotych czeka na przedsiębiorcze kobiety15.05.2024 r.

Albert Darboven z towarzyszącym mu tłumaczem

Kobiety z całej Polski mogą wziąć udział w IX edycji konkursu Darboven Idee Grant, w którym główną nagrodą jest 100 tysięcy złotych. Głównym celem tej inicjatywy jest promowanie przedsiębiorczości i zrównoważonego rozwoju. Inauguracja objętego patronatem burmistrza Rumi projektu odbyła się 15 maja w Stacji Kultura, a symbolicznego otwarcia konkursu dokonał Albert Darboven – międzynarodowy potentat branży kawowej.

Konkurs skierowany jest do przedsiębiorczych Polek, które mają innowacyjny pomysł na biznes z zakresu zrównoważonego rozwoju. Zadaniem jury (w składzie: Ewa Plucińska, dr Irena Eris, dr Anita Plantikov oraz prof. Rolf Eggert) jest wybranie spośród wszystkich projektów najlepszego pomysłu zakładającego działanie biznesowe oparte o rozwój społeczny, ekologiczny i ekonomiczny. Zgłoszenia konkursowe można przysyłać do 30 września.

Zwłaszcza w tak trudnych czasach jak obecne potrzebujemy innowacyjnych i zrównoważonych koncepcji przedsiębiorstw, które rozwiążą wyzwania i problemy społeczne i będą generować wzrost gospodarczy. Do tego bardzo potrzebujemy kobiecego potencjału – powiedział podczas inauguracji Albert Darboven, przewodniczący zarządu firmy J.J. Darboven. – Pomysły z poprzedniej edycji, z 2022 roku, pokazały nam, jak bardzo zaangażowane są polskie przedsiębiorczynie. Zgłoszenia były ciekawe i wielostronne, dlatego jestem bardzo ciekaw, jakie koncepcje pojawią się w tym roku i jakie finalistki będziemy mogli osobiście poznać jesienią – dodał.

Jak deklaruje zarząd, poprzez konkurs międzynarodowa firma angażuje się w propagowanie idei aktywnego społeczeństwa, tworzenie nowych miejsc pracy oraz umacnianie polsko-niemieckich stosunków.

Wszelkiego rodzaju inicjatywy skierowane do poszczególnych grup społecznych są bardzo potrzebne. Wielkie podziękowania dla firmy J.J. Darboven, która funkcjonuje w Rumi od ponad ćwierć wieku i bardzo prężnie rozwija swoją działalność, do tego dochodzi odpowiedzialność społeczna biznesu. Przedsiębiorstwo angażuje się w różne inicjatywy, tak że jest to duży powód do radości i dumy – stwierdził burmistrz Michał Pasieczny, który objął inicjatywę honorowym patronatem.

Burmistrz Michał Pasieczny i Albert Darboven

Kobiety są przedsiębiorcze, chcą działać i zasługują na to, by być bardziej widoczne. Jest taka definicja kobiety szefowej, tak zwanej girlboss, odnoszącej sukcesy w biznesie, a z drugiej strony kierującej się swoimi emocjami i wartościami, postępującej w zgodzie ze sobą. Myślę, że to jest właśnie najbardziej charakterystyczne dla kobiet: musimy żyć i postępować w zgodzie ze sobą, żeby osiągnąć sukces. Od tego moim zdaniem nie ma ucieczki – powiedziała podczas swojego wystąpienia Agnieszka Rodak, prezes miejskiej spółki Rumia Invest Park i jednocześnie przewodnicząca Rady do spraw Kobiet Miasta Rumi.

Agnieszka Rodak podczas przemówienia


J.J. Darboven Poland od 30 lat działa na polskim rynku, siedziba od początku znajduje się w Rumi przy ulicy Stoczniowców. Zaopatruje w kawę i nie tylko 80% pięciogwiazdkowych hoteli w Polsce, znane kawiarnie, restauracje, stacje benzynowe i duże międzynarodowe korporacje.
Przedsiębiorstwo opiera się na 150-letnim doświadczeniu firmy matki z Hamburga. W jej asortymencie można znaleźć wiele odmian kawy, herbaty, kakao i pitnej czekolady. Marka często odwołuje się do swoich tradycji i korzeni – do dziś w Niemczech znajduje się centrala obecnego w całej Europie holdingu znanego również poza starym kontynentem. Przedsiębiorstwo zatrudnia około 900 pracowników w 10 krajach, będąc jednym z międzynarodowych liderów w zakresie gorących napojów.
Firma oprócz działalności zarobkowej kładzie duży nacisk na szeroko pojętą społeczną odpowiedzialność biznesu. Przedsiębiorstwo stara się być obecne w życiu Rumi i jej mieszkańców. Oprócz tego, że płaci tu podatki, zasilając miejski budżet, zachęca przede wszystkim dzieci do uprawiania sportu i poświęcania się pasji, jaką dla wielu są konie. Ponadto J.J. Darboven Poland sadzi drzewa, cyklicznie organizuje rodzinne festyny z atrakcjami, wspiera przygotowywane przez miasto zawody sportowe i wydarzenia, a także podejmuje się działań sponsorskich.
Fundusze zewnętrzne
Kalendarz wydarzeń