Niedziela, 24 listopada 2024
RumiaTV
Fundusze krajowe Fundusze UE
BIP Rumia powiększ czcionkę pomniejsz czcionkę Zwiększ kontrast Zmniejsz kontrast

Strażnicy od ponad 30 lat na posterunku. Najwięcej zgłoszeń nadal dotyczy wykroczeń drogowych i spożywania alkoholu


Strażnicy od ponad 30 lat na posterunku. Najwięcej zgłoszeń nadal dotyczy wykroczeń drogowych i spożywania alkoholu12.03.2024 r.


Kontrole użytkowanych przez mieszkańców pieców, zakup nowego sprzętu i zwiększenie efektywności – takie plany na rok 2024 ma Straż Miejska w Rumi. Jednostka już od trzech dekad czuwa nad bezpieczeństwem rumian, dostosowując się do bieżących potrzeb i warunków. Jak zapewnia komendant Tomasz Stachowiak, niezmiennie priorytetem jest możliwie najszybsza reakcja na zgłoszenia mieszkańców.

Straż Miejska w Rumi pracuje od poniedziałku do soboty w godzinach 6:30-22:30. W jednostce zatrudnionych jest dziewiętnastu strażników i strażniczek – niedawno szeregi zasiliły dwie panie. Do dyspozycji mundurowych są trzy pojazdy marki Ford, a jeden z nich służy do przewozu osób ujętych, głównie znajdujących się pod wpływem alkoholu i stwarzających zagrożenie. W każdym służbowym samochodzie znajduje się defibrylator AED oraz torba z wyposażeniem medycznym służącym do udzielania pierwszej pomocy. W skrajnych sytuacjach każdy ze strażników może sięgnąć po indywidualne środki przymusu bezpośredniego: kajdanki, pałkę służbową lub ręczny miotacz gazu obezwładniającego. Kilka tygodni temu jednostka musiała zrezygnować ze wsparcia psa służbowego, który odszedł na zasłużoną emeryturę ze względu na postępującą u niego chorobę.

O aktywności rumskich strażników świadczyć mogą statystyki. W 2023 roku zrealizowali ponad 2200 patroli, a suma podejmowanych interwencji przekroczyła 3500 – zdecydowana większość dotyczyła wykroczeń drogowych i spożywania alkoholu w miejscach zabronionych. Równocześnie mundurowi skierowali do sądu 110 spraw i doprowadzili do zniknięcia z ulic 51 wraków. Strażnicy dokonali również blisko 2000 kontroli miejsc zagrożonych, które mieszkańcy wskazywali jako niebezpieczne, i sprawdzili niemal 400 prywatnych posesji pod względem przestrzegania ustawy o ochronie środowiska. W okresie wyborów parlamentarnych mundurowi przyczynili się do usunięcia kilkudziesięciu banerów wyborczych, które poprzez swoje rozmieszczenie mogły zagrażać bezpieczeństwu mieszkańców.

Równocześnie już od 6 lat strażnicy miejscy systematycznie przyczyniają się do poprawy jakości powietrza w Rumi, pobierając i badając próbki popiołu z pieców domowych.

W ciągu minionego roku 50-krotnie podejmowaliśmy interwencje wobec osób, które zdecydowanie przesadziły ze spożyciem alkoholu i wymagały pomocy w dotarciu do miejsca zamieszkania albo nawet kwalifikowały się do specjalistycznej pomocy medycznej. Każda z tych osób, gdy tylko doszła do siebie po jednym czy dwóch dniach, została przykładnie ukarana za swoje zachowanie. Pomagamy, ale przede wszystkim dbamy o przestrzeganie prawa. Zawsze jesteśmy do dyspozycji mieszkańców, reagujemy na zgłoszone problemy, pomagamy w rozwiązywaniu sporów, informujemy o zagrożeniach, ratujemy zdrowie i życie. Niezmiennie priorytetem jest dla nas jednak zapewnienie ciągłości pracy patrolowej i realizacji zgłoszeń – podkreśla Tomasz Stachowiak, komendant Straży Miejskiej w Rumi.

 

Działania te są podejmowane między innymi na wniosek mieszkańców, którzy podejrzewają, że w ich sąsiedztwie spalane są śmieci, szkodliwe substancje bądź tworzywa. Tego typu interwencje często kończą się mandatami karnymi albo zmuszają trucicieli do przyznania się. W 2023 roku funkcjonariusze pobrali 45 takich próbek.

Aby utrzymać efektywność, jednostka szykuje się do wymiany pojazdów służbowych. Niezbędny jest też zakup nowych taserów – urządzeń służących do obezwładniania za pomocą energii elektrycznej. Straż już zainwestowała w nową stronę internetową w celu poprawy komunikacji z mieszkańcami. Pod tym samym adresem, czyli sm.rumia.pl, ukazują się wpisy opisujące codzienną pracę strażników, ciekawsze interwencje czy też bieżące komunikaty, takie jak zdjęcia zbłąkanych psów odnalezionych na terenie miasta

Ze swojej strony mogę zapewnić, że chcemy być blisko mieszkańców: poznawać ich potrzeby oraz obawy. Zawsze wysłucham każdego, kto będzie chciał osobiście przekazać swoje uwagi związane z naszą pracą. Takie spotkania odbywają się regularnie w poniedziałki w godzinach 14:00-15:00 oraz w środy i piątki w godzinach 9:00-12:00. W pilnych sprawach jestem do dyspozycji przez cały czas. Oczywiście trudno oczekiwać, aby instytucja, która może karać finansowo za popełnione wykroczenie, była przez karanych lubiana. Jesteśmy jednak przede wszystkim od tego, aby pilnować przestrzegania prawa na terenie miasta. Podczas każdej interwencji pamiętamy o naszych obowiązkach wynikających z przepisów, a także o tym, że spełniamy służebną funkcję wobec społeczności lokalnej, wykonując swe zadania z poszanowaniem godności i praw obywateli – podsumowuje komendant Tomasz Stachowiak.


Rok 2023 w liczbach:

3514 interwencji,
2254 patroli,
1986 kontroli miejsc zagrożonych,
1024 nałożonych mandatów,
397 skontrolowanych posesji,
140 wspólnych działań i patroli z policją,
110 wniosków skierowanych do sądu,
76 wylegitymowanych nieukaranych osób,
51 wraków usuniętych z dróg.
Fundusze zewnętrzne
Kalendarz wydarzeń