Przez ponad 20 lat leżące na północy miasta ziemie – przeszło 80 hektarów stanowiących największe tereny przemysłowo-usługowe w Rumi – leżały odłogiem. Chcąc wykorzystać ten potencjał, a także doprowadzić do utworzenia nowych miejsc pracy i zapewnienia regularnych wpływów podatkowych do budżetu miasta, burmistrz Michał Pasieczny wraz z radnymi VII kadencji podjęli decyzję o powołaniu spółki Rumia Invest Park. To właśnie ona miała się zająć aktywizacją terenów zlokalizowanych przy ulicy Kazimierskiej oraz Żołnierzy I Dywizji Wojska Polskiego.
Spółką od początku kieruje prezes Agnieszka Rodak, która w pierwszej kolejności stworzyła od podstaw zespół. Niedługo później rozpoczęto przystosowywanie strefy do potrzeb inwestorów. Podstawą dla przedsiębiorców zainteresowanych kupnem działek i prowadzeniem w północnej Rumi działalności gospodarczej było zapewnienie im niezbędnej infrastruktury.
Rozpoczęto od prac melioracyjnych i dostosowania planu zagospodarowania przestrzennego. Wykonano prace inwentaryzacyjne i projektowe, przygotowano dziesiątki dokumentów koniecznych do uzbrojenia terenów we wszystkie niezbędne media. Pierwsze umowy na sprzedaż nieruchomości Rumia Invest Park podpisała w 2019 roku.
Mimo szalejącej pandemii, która skomplikowała sytuację gospodarczą w całym kraju, spółka Rumia Invest Park nie zwolniła tempa. Pod koniec września 2020 roku oddano do użytkowania wartą ponad 15 milionów złotych inwestycję – ulicę Nową Kazimierską, która skomunikowała część strefy przemysłowej. W obrębie ulicy już wtedy zadomawiały się firmy Clima Gold i Atlas Poland, a kolejne przymierzały się do budowy swoich siedzib.
Równocześnie, jeszcze w 2020 roku, spółka Rumia Invest Park pozyskała blisko 6,5 miliona złotych unijnego dofinansowania na uzbrojenie kolejnego obszaru i budowę hali magazynowo-przemysłowej przy ulicy Krzemowej. Nowoczesny i ekologiczny obiekt, o łącznej powierzchni ponad 3600 metrów, został ukończony i oficjalnie otwarty w marcu 2024 roku. Najemca hali wkrótce rozpocznie tam swoją działalność, po zakończeniu prac adaptacyjnych.
– Najbardziej jestem dumna z wybudowania pierwszej miejskiej hali magazynowo-przemysłowej i jej bardzo szybkiego wynajęcia. Niewątpliwym sukcesem jest oczywiście rozwój terenów inwestycyjnych, które przekształcają się w bardzo szybkim tempie. Nieruchomości inwestorów są w pełni skomunikowane z ulicą Kazimierską, na ich potrzeby powstała także przepompownia ścieków. Większość inwestorów rozpoczęła już swoje budowy, tak więc zmiany widać gołym okiem – przyznaje Agnieszka Rodak, prezes spółki Rumia Invest Park.
Po przygotowaniu i sprzedaży gruntów Rumia Invest Park skupiła się na wspieraniu przedsiębiorców w ich rozwoju. Spółka dostrzegła również potencjał w krajowym sektorze morskich farm wiatrowych na Bałtyku, które do 2030 roku mają osiągnąć moc niespełna 6 gigawatów. Zespół podjął więc działania zmierzające do budowy Pomorskiego Centrum Kompetencji Morskiej Energetyki Odnawialnej – stanowiącego odpowiedź na potrzebę szkolenia kadr dla branży morskiej energetyki wiatrowej. Do tej pory udało się stworzyć ofertę szkoleń i kursów online obejmujących m.in. branżowy angielski, przygotowanie działów kadr dla offshoru czy wprowadzenie w prawne aspekty transportu morskiego.
Projekt budowy Pomorskiego Centrum Kompetencji Morskiej Energetyki Odnawialnej jest jednak bardzo złożony i wciąż ewoluuje, choćby ze względu na niestabilną sytuację geopolityczną w Europie. Aktualnie Rumia Invest Park przygotowuje dokumentację niezbędną do uzyskania pozwolenia na budowę. Jednocześnie przedstawiciele spółki biorą udział we wszystkich najważniejszych konferencjach branżowych i targach, prowadzą rozmowy z Ministerstwem Edukacji Narodowej i Ministerstwem Przemysłu, a także podpisują listy intencyjne ze znaczącymi spółkami, takimi jak Baltic Towers czy Crist S.A.
Rumia Invest Park została też wyznaczona do wsparcia miasta w dążeniu do niezależności energetycznej i stymulowania przedsiębiorstw prowadzących działalność w oparciu o zieloną energię. Dlatego też zacieśniono współpracę z ościennymi samorządami – Gdynią, Redą, gminą Puck i Kosakowem. Wzmacniane są również relacje ze spółkami PEWIK Gdynia i Energa Operator.
– Rok 2024 był dla nas rokiem uznania. Otrzymaliśmy prestiżowe wyróżnienie Lidera Inwestycji podczas gali Gryf Gospodarczy. Wcześniej nagroda Asa Inwestycji w konkursie Asy Biznesu 2023. To dowody na to, że nasze działania są dostrzegane i doceniane na szeroką skalę. To również potwierdzenie, że podążamy w dobrym kierunku – zaznacza Agnieszka Rodak. – W najbliższych miesiącach największym wyzwaniem będzie opracowanie wspólnie z urzędem strategii rozwoju społeczności energetycznej na terenie Rumi, na co udało się zdobyć dofinansowanie z Krajowego Planu Odbudowy. Będziemy dążyć do uzyskania neutralności klimatycznej w 2050 roku. Drugim kamieniem milowym będzie uzyskanie w tym roku pozwolenia na budowę Pomorskiego Centrum Kompetencji Morskiej Energetyki Odnawialnej. Chcemy dalej ściągać do Rumi inwestorów o wysokim zapotrzebowaniu na energię zieloną i tworzyć warunki do rozwoju takiej energetyki – podsumowuje.