Sobota, 29 marca 2025
RumiaTV
Fundusze krajowe Fundusze UE
BIP Rumia powiększ czcionkę pomniejsz czcionkę Zwiększ kontrast Zmniejsz kontrast

Strefa przemysłowa jest już pełna. Pora na Centrum Kompetencji


Strefa przemysłowa jest już pełna. Pora na Centrum Kompetencji10.03.2025 r.

Wybudowana przez spółkę Rumia Invest Park hala magazynowo-przemysłowa, fot. DS Budownictwo Dariusz Szymański

Coraz więcej samorządów zdaje sobie sprawę, że kluczem do ich rozwoju, zwłaszcza gospodarczego, jest pozyskiwanie inwestorów. Rumia już w 2017 roku utworzyła w tym celu spółkę Rumia Invest Park. W zaledwie kilka lat udało się stworzyć w północnej części miasta strefę przemysłową składającą się z dużych firm, dających zatrudnienie setkom osób i gwarantujących regularne wpływy do miejskiego budżetu. Spółka nie zamierza jednak kończyć działalności, aktualnie skupia się na branży morskich farm wiatrowych.

 

Dawniej pola leżące odłogiem

Przez ponad 20 lat leżące na północy miasta ziemie – przeszło 80 hektarów stanowiących największe tereny przemysłowo-usługowe w Rumi – leżały odłogiem. Chcąc wykorzystać ten potencjał, a także doprowadzić do utworzenia nowych miejsc pracy i zapewnienia regularnych wpływów podatkowych do budżetu miasta, burmistrz Michał Pasieczny wraz z radnymi VII kadencji podjęli decyzję o powołaniu spółki Rumia Invest Park. To właśnie ona miała się zająć aktywizacją terenów zlokalizowanych przy ulicy Kazimierskiej oraz Żołnierzy I Dywizji Wojska Polskiego.

Spółką od początku kieruje prezes Agnieszka Rodak, która w pierwszej kolejności stworzyła od podstaw zespół. Niedługo później rozpoczęto przystosowywanie strefy do potrzeb inwestorów. Podstawą dla przedsiębiorców zainteresowanych kupnem działek i prowadzeniem w północnej Rumi działalności gospodarczej było zapewnienie im niezbędnej infrastruktury.

Rozpoczęto od prac melioracyjnych i dostosowania planu zagospodarowania przestrzennego. Wykonano prace inwentaryzacyjne i projektowe, przygotowano dziesiątki dokumentów koniecznych do uzbrojenia terenów we wszystkie niezbędne media. Pierwsze umowy na sprzedaż nieruchomości Rumia Invest Park podpisała w 2019 roku.


Namacalne sukcesy

Mimo szalejącej pandemii, która skomplikowała sytuację gospodarczą w całym kraju, spółka Rumia Invest Park nie zwolniła tempa. Pod koniec września 2020 roku oddano do użytkowania wartą ponad 15 milionów złotych inwestycję – ulicę Nową Kazimierską, która skomunikowała część strefy przemysłowej. W obrębie ulicy już wtedy zadomawiały się firmy Clima Gold i Atlas Poland, a kolejne przymierzały się do budowy swoich siedzib.

Równocześnie, jeszcze w 2020 roku, spółka Rumia Invest Park pozyskała blisko 6,5 miliona złotych unijnego dofinansowania na uzbrojenie kolejnego obszaru i budowę hali magazynowo-przemysłowej przy ulicy Krzemowej. Nowoczesny i ekologiczny obiekt, o łącznej powierzchni ponad 3600 metrów, został ukończony i oficjalnie otwarty w marcu 2024 roku. Najemca hali wkrótce rozpocznie tam swoją działalność, po zakończeniu prac adaptacyjnych.

Najbardziej jestem dumna z wybudowania pierwszej miejskiej hali magazynowo-przemysłowej i jej bardzo szybkiego wynajęcia. Niewątpliwym sukcesem jest oczywiście rozwój terenów inwestycyjnych, które przekształcają się w bardzo szybkim tempie. Nieruchomości inwestorów są w pełni skomunikowane z ulicą Kazimierską, na ich potrzeby powstała także przepompownia ścieków. Większość inwestorów rozpoczęła już swoje budowy, tak więc zmiany widać gołym okiem – przyznaje Agnieszka Rodak, prezes spółki Rumia Invest Park.

 

Firmy tworzące strefę przemysłową we współpracy ze spółką Rumia Invest Park:

Clima Gold – jedna z pierwszych firm, które zdecydowały się ulokować swoją siedzibę na rumskich terenach inwestycyjnych. Pierwsza hala produkcyjna i budynek biurowy zostały oddane do użytkowania w 2019 roku, a w kolejnych latach sukcesywnie rozbudowano część produkcyjną. Dziś Clima Gold dysponuje zapleczem produkcyjnym o powierzchni 5000 metrów kwadratowych oraz zapleczem socjalno-biurowym. Polskie przedsiębiorstwo specjalizujące się w projektowaniu i produkcji nowoczesnych central wentylacyjnych oraz zaawansowanych systemów technologicznych, które zapewniają komfort użytkownikom budynków mieszkalnych, placówek ochrony zdrowia oraz obiektów użyteczności publicznej. Oferowane przez firmę centrale wentylacyjne znalazły się już m.in. w Akceleratorze Biznesowym Kssenon (Żory), Parku Wodnym Tarnowskie Góry, Centrum Medycznym Pratia w Krakowie czy Wojskowym Instytucie Medycznym (Warszawa).

 

Corleonis – plac składowy firmy znajduje się na rumskich terenach inwestycyjnych niemal od początku ich istnienia. Następnie wybudowany został biurowiec i budynek warsztatowy. Jeden z liderów rynku żurawi wieżowych w Polsce, z Rumią związany od początku swojej 25-letniej działalności prowadzonej w zakresie sprzedaży, wynajmu i serwisu dźwigów, a także szkoleń operatorów dźwigów.

 

 

Atlas Poland – firma zarejestrowana w Rumi od lat, niemal od początku obecna na tutejszych terenach inwestycyjnych. Autoryzowany dealer maszyn dwudrogowych stosowanych w kolejnictwie, specjalistycznych maszyn przemysłowych do przeładunku, koparek i ładowarek. Przedsiębiorstwo specjalizuje się w dostarczaniu kompleksowych rozwiązań dla branży budowlanej, oferując usługi od precyzyjnego doboru maszyn i ciężkiego sprzętu, aż po zapewnienie pełnej obsługi technicznej i serwisowej.

 

Invest Metal – przedsiębiorstwo jest w trakcie budowy swojego magazynu w rumskiej strefie przemysłowej. Firma zajmuje się dystrybucją dodatków stopowych oraz metali na terenie Polski i krajów regionu Morza Bałtyckiego. Obecnie siedziba spółki oraz magazyn znajdują się w Gdyni.


 

 

Trefl S.A. – firma wybuduje na rumskich terenach przemysłowych swoje centrum logistyczne. Szacowana wartość inwestycji to ponad 70 milionów złotych. Rodzinna firma, obecna na rynku od 1985 roku. Jeden z największych producentów puzzli w Europie i przodujący producent gier planszowych w Polsce. W ofercie spółki znajdują się także zabawki premium. Trefl wytwarza rocznie około 20 milionów produktów, które trafiają do przeszło 50 krajów.

 

 

Setlight – gdyńska firma działająca od ponad 15 lat w branży rozrywkowej. Przedsiębiorstwo postanowiło rozwijać swoją działalność w Rumi, gdzie buduje halę magazynową. Planowany termin zakończenia inwestycji to IV kwartał tego roku.
Przedsiębiorstwo specjalizuje się w kompleksowej obsłudze technicznej imprez, w tym oświetleniu, budowie scen oraz dostarczaniu rozwiązań multimedialnych. Setlight angażuje się w różnorodne projekty – od koncertów i spektakli teatralnych po eventy firmowe i pokazy mody. Tylko w 2024 roku firma odpowiadała między innymi za oprawę Koncertu Muzyki Filmowej na hali COS Torwar (Warszawa), a także obsługę techniczną festiwalu Inside Seaside w AmberExpo (Gdańsk) oraz wydarzenia „Pałac Rzeczypospolitej” (Warszawa).

 

 

Coraz bliżej morza

Po przygotowaniu i sprzedaży gruntów Rumia Invest Park skupiła się na wspieraniu przedsiębiorców w ich rozwoju. Spółka dostrzegła również potencjał w krajowym sektorze morskich farm wiatrowych na Bałtyku, które do 2030 roku mają osiągnąć moc niespełna 6 gigawatów. Zespół podjął więc działania zmierzające do budowy Pomorskiego Centrum Kompetencji Morskiej Energetyki Odnawialnej – stanowiącego odpowiedź na potrzebę szkolenia kadr dla branży morskiej energetyki wiatrowej. Do tej pory udało się stworzyć ofertę szkoleń i kursów online obejmujących m.in. branżowy angielski, przygotowanie działów kadr dla offshoru czy wprowadzenie w prawne aspekty transportu morskiego.

Projekt budowy Pomorskiego Centrum Kompetencji Morskiej Energetyki Odnawialnej jest jednak bardzo złożony i wciąż ewoluuje, choćby ze względu na niestabilną sytuację geopolityczną w Europie. Aktualnie Rumia Invest Park przygotowuje dokumentację niezbędną do uzyskania pozwolenia na budowę. Jednocześnie przedstawiciele spółki biorą udział we wszystkich najważniejszych konferencjach branżowych i targach, prowadzą rozmowy z Ministerstwem Edukacji Narodowej i Ministerstwem Przemysłu, a także podpisują listy intencyjne ze znaczącymi spółkami, takimi jak Baltic Towers czy Crist S.A.

Rumia Invest Park została też wyznaczona do wsparcia miasta w dążeniu do niezależności energetycznej i stymulowania przedsiębiorstw prowadzących działalność w oparciu o zieloną energię. Dlatego też zacieśniono współpracę z ościennymi samorządami – Gdynią, Redą, gminą Puck i Kosakowem. Wzmacniane są również relacje ze spółkami PEWIK Gdynia i Energa Operator.

Prezes Agnieszka Rodak odbierająca Asa Pomorza

Rok 2024 był dla nas rokiem uznania. Otrzymaliśmy prestiżowe wyróżnienie Lidera Inwestycji podczas gali Gryf Gospodarczy. Wcześniej nagroda Asa Inwestycji w konkursie Asy Biznesu 2023. To dowody na to, że nasze działania są dostrzegane i doceniane na szeroką skalę. To również potwierdzenie, że podążamy w dobrym kierunku – zaznacza Agnieszka Rodak. – W najbliższych miesiącach największym wyzwaniem będzie opracowanie wspólnie z urzędem strategii rozwoju społeczności energetycznej na terenie Rumi, na co udało się zdobyć dofinansowanie z Krajowego Planu Odbudowy. Będziemy dążyć do uzyskania neutralności klimatycznej w 2050 roku. Drugim kamieniem milowym będzie uzyskanie w tym roku pozwolenia na budowę Pomorskiego Centrum Kompetencji Morskiej Energetyki Odnawialnej. Chcemy dalej ściągać do Rumi inwestorów o wysokim zapotrzebowaniu na energię zieloną i tworzyć warunki do rozwoju takiej energetyki – podsumowuje.

Fundusze zewnętrzne
Kalendarz wydarzeń