Niedziela, 24 listopada 2024
RumiaTV
Fundusze krajowe Fundusze UE
BIP Rumia powiększ czcionkę pomniejsz czcionkę Zwiększ kontrast Zmniejsz kontrast

Światowy Dzień Toalet


Światowy Dzień Toalet19.11.2019 r.


19 listopada obchodzony jest Światowy Dzień Toalet. Zależy nam na edukacji ekologicznej mieszkańców w tym zakresie, dlatego chcemy zwrócić szczególną uwagę na odpady w sieci kanalizacyjnej.

Żyła główna miasta

Czy można sobie wyobrazić brak kanalizacji w mieście? To po prostu niemożliwe! Zanim miasta zostały skanalizowane wiele lat różnie sobie radzono ze ściekami. Chyba najpopularniejszą metodą pozbywania się z domów nieczystości i ekskrementów było wylewnie ich rynsztokami. Wystarczy sobie wyobrazić smród rozkładających się odpadków kuchennych i odchodów… Dziś miasta są skanalizowane i tego problemu nie ma. Za to są inne…

Głośno mówimy – NIE WRZUCAJ!

PEWIK dostarcza wodę, odbiera ścieki i je oczyszcza każdego dnia dla prawie 400 tys. mieszkańców. To  skomplikowany i kosztowny proces. Nie należy wrzucać do toalety żadnych odpadów! Odpady zapychają i niszczą rury. Stają się przyczyną poważnych, kosztownych awarii. Zator może doprowadzić do cofnięcia ścieków i zalania mieszkania, piwnicy, ogrodu lub ulicy. Takie zjawisko powoduje duże straty materialne, jest uciążliwe dla mieszkańców i bardzo szkodliwe dla środowiska naturalnego. Zapchana rura kanalizacyjna to znaczny koszt i spory „śmierdzący kłopot”. To właśnie śmieci trafiające do toalety są najczęstszą przyczyną zakłóceń w pracy sieci kanalizacji ulicznej i oczyszczalni, negatywnie wpływają na proces oczyszczania ścieków.

Nie można wrzucać do urządzeń sanitarnych (umywalek, zlewozmywaków, ubikacji i kratek ściekowych) żadnych odpadów kuchennych i śmieci, a w szczególności:

•    patyczków kosmetycznych, wacików kosmetycznych, innych nierozpuszczających się w wodzie materiałów, zbijających się w rurach w zwartą masę,
•    chusteczek nawilżanych, pieluch jednorazowych, podpasek, ręczników papierowych, które zatykają rury i uniemożliwiają swobodny przepływ ścieków,
•    resztek pożywienia,
•    przeterminowanych lekarstw, farb i lakierów. Zawarte w nich substancje chemiczne są szkodliwe dla pożytecznych mikroorganizmów oczyszczających ścieki w biologicznej części oczyszczalni.
•    olejów, tłuszczów, które tężejąc w rurach zmniejszają ich średnice i przyśpieszają konieczność remontu sieci kanalizacyjnej w budynku.

Zachęcamy do używania biodegradowalnych płynów do mycia naczyń, proszków do prania, mydeł. To bardzo pomaga w oczyszczaniu ścieków!    

Dlaczego dostęp do kanalizacji jest tak ważny?

Na świecie więcej osób ma dostęp do telefonu komórkowego niż do WC. Zaskoczenie? Może trudno w to uwierzyć ale tak właśnie jest. Wielu z nas ma za sobą podróże w najodleglejsze, egzotyczne zakątki świata. Jeśli spojrzymy na sprawę globalnie widać, że nie wszyscy mają możliwość korzystania z toalety... Każdego dnia z powodu chorób zakaźnych będących konsekwencją złych warunków sanitarnych umiera ponad tysiąc dzieci na całym świecie. To na pierwszy rzut oka mało poważne zagadnienie może okazać się bardzo ważne i inspirujące.

Większość mieszkańców Polski jest podłączona jest do wodociągu i kanalizacji. Jest to niezwykle wygodne, ponieważ nie musimy nosić wody w wiadrach i nie martwimy się co zrobić ze ściekami. W dzisiejszych czasach już mało kto się nad tym zastanawia.

Fundusze zewnętrzne
Kalendarz wydarzeń