Poniedziałek, 25 listopada 2024
RumiaTV
Fundusze krajowe Fundusze UE
BIP Rumia powiększ czcionkę pomniejsz czcionkę Zwiększ kontrast Zmniejsz kontrast

Szlachetna Paczka 2023 – potrzebni wolontariusze


Szlachetna Paczka 2023 – potrzebni wolontariusze14.09.2023 r.


Trwa rekrutacja do kolejnej edycji Szlachetnej Paczki. W całej Polsce potrzebnych jest jeszcze ponad 5000 wolontariuszy. Jeżeli chcesz zmieniać świat na dobre – zarówno świat najbardziej potrzebujących rodzin i osób samotnych z najbliższej okolicy, jak i swój własny, nie czekaj. By zgłosić się do wolontariatu w Szlachetnej Paczce, należy wejść na szlachetnapaczka.pl i wypełnić krótki formularz.

W zeszłym roku aż 12 tys. wolontariuszy działało w Szlachetnej Paczce. Dotarli oni do ponad 15 tys. rodzin w całej Polsce, które otrzymały szlachetne paczki. Zmienili ich świat, mieli wpływ na lokalną społeczność. Czasem dotarli z pomocą do sąsiada, sąsiadki, czasem do kogoś, kto mieszka w dzielnicy obok, ponieważ Szlachetna Paczka, mimo że jest organizacją ogólnopolską, działa bardzo lokalnie – podkreśla Joanna Sadzik, prezeska Stowarzyszenia Wiosna, które organizuje Szlachetną Paczkę i Akademię Przyszłości.

Czym zajmuje się wolontariusz w Szlachetnej Paczce?

Wolontariusz odwiedza rodziny w potrzebie – poznaje ich historie i określa, jaka pomoc będzie najlepszą formą wsparcia. Historie tysięcy wolontariuszy i wolontariuszek Szlachetnej Paczki dowodzą, że do wolontariatu może dołączyć tak naprawdę każdy.

Stara się zbadać jak najlepiej potrzeby rodziny. Żeby móc opowiedzieć o nich darczyńcy, z którym potem się kontaktuje i wspólnie starają się, jak najtrafniej dobrać pomoc. To jest ważne, żeby ta pomoc była mądra, a nie powierzchowna. Najfajniejszy moment to grudniowy Weekend Cudów, jest wtedy mnóstwo pozytywnej energii, to spotkania wolontariuszy z rodzinami, które zostały obdarowane. To jest magiczny czas – mówi Kasia, wolontariuszka Szlachetnej Paczki.

Korzyści z bycia wolontariuszem

Badanie przeprowadzone przez Szlachetną Paczkę dowodzi, że Polacy mają świadomość korzyści, jakie płyną z udziału w wolontariacie. Aż 48% badanych uważa, że wpis o wolontariacie w CV zwiększa szanse na rynku pracy, a 86% jest zdania, że wolontariat pomaga nabrać doświadczenia i kompetencji. Z kolei 86% uważa natomiast, że bycie wolontariuszem to powód do dumy. Mimo to w 2023 roku aż 51% Polaków nie angażowało się jeszcze w żadną formę pomocy potrzebującym.

Co zadziwiające, niemal połowa badanych (44%) nie potrafi wskazać żadnej organizacji, która oferuje wolontariat. Tymczasem 61% organizacji w Polsce angażuje w sposób regularny lub akcyjny wolontariuszy. To ponad 40 tys. fundacji, stowarzyszeń i innych organizacji pożytku publicznego rozsianych nawet w najdalszych zakątkach kraju, nie tylko w obrębie dużych miast. Zdaniem 29% badanych barierą jest natomiast nie tyle nieznajomość organizacji, ile brak wiedzy o tym, jak zgłosić się do wolontariatu.

Powodów wciąż niskiego zaangażowania społecznego w wolontariat jest jednak więcej. Barierą staje się często brak czasu oraz – w dużej mierze mylne – wyobrażenia na temat sylwetki wolontariusza.

Kim jest wolontariusz w wyobrażeniach Polaków?

Badani zgodnie uznali, że w wolontariat angażują się głównie młode kobiety, zorganizowane i sprawcze idealistki o ekstrawertycznym usposobieniu. To mądre i aktywne altruistki, które nastawiają się na długofalową pomoc najbardziej potrzebującym. Aż 82% Polaków uważa, że wolontariat ma realny wpływ na rzeczywistość. Potwierdzają to działania jednego z największych programów społecznych.

W zeszłym roku było aż 12 tys. wolontariuszy w Szlachetnej Paczce. Dotarli oni do ponad 15 tys. rodzin w całej Polsce, które otrzymały szlachetne paczki. Zmienili ich świat, mieli wpływ na lokalną społeczność. Czasem dotarli z pomocą do sąsiada, sąsiadki, czasem do kogoś, kto mieszka w dzielnicy obok, ponieważ Szlachetna Paczka, mimo że jest organizacją ogólnopolską, działa bardzo lokalnie – mówi Joanna Sadzik.

Fundusze zewnętrzne
Kalendarz wydarzeń