„Dobra robota” – to hasło, które będzie przyświecać tegorocznej edycji. Wykonują ją co roku tysiące wolontariuszy, którzy angażują się w organizację programu. Działają na różnych etapach, od szkoleń, przez spotkania z rodzinami, aż po kontaktowanie się z darczyńcami. Jeden z kluczowych momentów pracy to tzw. weekend cudów, czyli układanie paczek po sam sufit, które pokazuje skalę pomocy.
Wolontariusz podarowuje średnio kilkadziesiąt godzin swojego czasu na działania związane ze Szlachetną Paczką. W zeszłym roku udało się pomóc aż 17 tysiącom rodzin, a wartość zebranej pomocy materialnej sięgnęła 74 milionów złotych. W akcję zaangażowało się w różny sposób łącznie 700 tysięcy osób w całej Polsce.
Jak podkreślają organizatorzy, to propozycja dla tych, którzy nie godzą się na obojętność wobec najbardziej potrzebujących i chcą nieść im mądrą pomoc. Wolontariat obejmuje przede wszystkim okres rozciągający się od września do połowy grudnia, a wśród aktywności są szkolenia w formie e-learningu, wspomniane spotkania z rodzinami i darczyńcami oraz tworzenie dokumentacji.
Aby zgłosić swoją chęć pomocy, należy wysłać zgłoszenie przez formularz dostępny na stronie www.szlachetnapaczka.pl. Z zainteresowanymi skontaktuje się rekruter, który umówi termin pierwszego spotkania online. Wszystkie niezbędne informacje o samej akcji również można znaleźć na tej samej stronie.