Piątek, 10 stycznia 2025
RumiaTV
Fundusze krajowe Fundusze UE
BIP Rumia powiększ czcionkę pomniejsz czcionkę Zwiększ kontrast Zmniejsz kontrast

Tak pracowali rumscy radni w 2023 roku


Tak pracowali rumscy radni w 2023 roku17.01.2024 r.

Grudniowa sesja Rady Miejskiej Rumi

Czy radni z Rumi mogą zaliczyć 2023 rok do pracowitych? Zaglądamy do statystyk i wyciągamy najciekawsze wnioski dotyczące samorządowej aktywności 21 członków Rady Miejskiej, którzy na co dzień reprezentują interesy mieszkańców. Za nimi kilkanaście sesji, dziesiątki tematycznych komisji oraz podjętych uchwał i długie godziny spędzone na obradach czy posiedzeniach.

Godziny posiedzeń i dziesiątki uchwał

Choć bycie radnym to przede wszystkim zaszczyt i społeczna rola do wypełnienia, śmiało możemy tę funkcję nazwać też pracą. Na dodatek regularną, naznaczoną wielogodzinnymi obradami i spotkaniami. Liczby mówią same za siebie, dlatego najłatwiej podsumować zeszłoroczną pracę radnych za pomocą statystyk. Najważniejsze spotkania całej Rady Miejskiej Rumi, czyli sesje, odbywały się w 2023 roku 15 razy i trwały łącznie ponad 27 godzin (najdłuższa – ponad 5 godzin i 49 minut w marcu, najkrótsza – około 6 minut w lipcu).

Poza tymi posiedzeniami radni pracują też w tematycznych komisjach, których jest 10, a dotyczą one m.in. bezpieczeństwa, spraw finansowo-budżetowych, kultury, oświaty i wychowania, skarg, wniosków i petycji czy polityki społecznej. Wszystkie komisje obradowały łącznie w minionym roku aż 87 razy.

W przyszłej kadencji należy zastanowić się, czy nie przekazywać obrazu także z posiedzeń komisji, ponieważ są one dziś najciekawszym elementem funkcjonowania rady. Na komisjach są także obecni mieszkańcy, którzy mają prawo zabierać głos w sprawach, które bezpośrednio ich interesują i dotyczą. Tam pojawiają się dyskusje na temat uchwał, które będą głosowane na sesjach, są też często obecni burmistrz i jego zastępcy, skarbnik czy naczelnicy poszczególnych wydziałów, którzy odpowiadają na wszelkie pytania. Trzeba też pamiętać o komisji rewizyjnej, która pełni ważną funkcję kontrolną. Komisje to dodatkowa praca radnych, która daje wgląd w bieżące funkcjonowanie poszczególnych komórek urzędu – mówi Krzysztof Woźniak, przewodniczący Rady Miejskiej Rumi.

Najważniejsze efekty pracy radnych – te, które bezpośrednio wpływają na lokalne prawo – to podejmowane przez nich uchwały. W tym roku większością głosów podjęto 155 takich aktów, choć zabrakło wśród nich uchwał inicjowanych przez samych radnych czy kluby (mają taką możliwość).

Aktywność rajców (jak dawniej nazywano radnych) można też mierzyć interpelacjami i zapytaniami, w których o konkretne sprawy dotyczące miasta mogą pytać bezpośrednio burmistrza lub jego zastępców. W 2023 roku wpłynęło 37 interpelacji i 9 zapytań – można zapoznać się z nimi w zakładce „Samorząd – zapytania oraz interpelacje radnych”.

Skuteczność i aktywność naszych radnych mierzymy przede wszystkim sprawami, z którymi przychodzą bezpośrednio od mieszkańców, żeby zrealizować konkretne działania. Najczęściej są to prozaiczne tematy, ale dzięki temu urząd może skutecznie i szybko reagować. Składam ogromne podziękowania dla tych radnych, którzy wielokrotnie pojawiają się w naszych referatach i wydziałach z konkretnymi sprawami i pomagają w ten sposób sprawnie rozwiązywać problemy – mówi Michał Pasieczny, burmistrz Rumi.

Warto zajrzeć też na listy obecności, aby sprawdzić, jak sumiennie radni przykładali się w 2023 roku do wykonywania swoich obowiązków. Spośród 21 osób, które tworzą Radę, aż 13 z nich może pochwalić się 100-procentową obecnością na sesjach w 2023 roku. Ogólna frekwencja wszystkich radnych kształtuje się natomiast na wysokim poziomie 93%. Na przeciwnym biegunie znajduje się zaledwie 27% obecności jednego z rajców – oznacza to, że wziął on udział zaledwie w 4 z 15 ubiegłorocznych posiedzeń.

Decydują o najważniejszych sprawach

Bycie radnym oznacza m.in. prawo głosu nad kluczowymi dla danej gminy uchwałami dotyczącymi budżetu i spraw finansowych, planowania przestrzennego, miejscowego prawa, stawek niektórych podatków i opłat czy innych inicjatyw, które mogą wpływać na zmiany w naszych dzielnicach czy miastach.

Rada jest tzw. organem stanowiącym i kontrolnym danego samorządu. Za wykonywanie obowiązków radnego i uczestnictwo w obradach radnym przysługuje też dieta, a także dodatki za pełnienie określonych funkcji.

Zgodnie z obowiązującym prawem posiedzenia rady w formie tzw. sesji, na których podejmowane są większością głosów najważniejsze decyzje, można oglądać na żywo oraz odtwarzać ich przebieg. Sesje Rady Miejskiej Rumi są dostępne w serwisie YouTube, na kanale Sesje Rady Miejskiej Rumi – Urząd Miasta Rumi.

Informacje o członkach rady oraz dane kontaktowe dla mieszkańców można znaleźć w tej zakładce.

Fundusze zewnętrzne
Kalendarz wydarzeń