Rumia podsumowała konkurs dla nauczycieli polegający na stworzeniu scenariuszy zajęć dotyczących szeroko pojętej segregacji odpadów. Najlepsze spośród kilkudziesięciu koncepcji zostaną ujęte w ogólnodostępnej bazie edukacyjnej, z której będą mogły korzystać wszystkie placówki oświatowe. Autorki wytypowanych przez komisję konkursową scenariuszy otrzymały nagrody finansowe i rzeczowe.
Konkurs został zorganizowany w ramach realizowanego przez miasto pilotażowego programu edukacji ekologicznej i skierowany był do nauczycieli zatrudnionych w publicznych i prywatnych placówkach oświatowych działających na terenie Rumi. Zgodnie z regulaminem tematyka scenariuszy musiała być ściśle związana z propagowaniem segregacji odpadów, tak aby 45- bądź 90-minutowe zajęcia realizowane na ich podstawie edukowały dzieci m.in. w zakresie zasad prawidłowej segregacji, wpływu działalności człowieka na środowisko naturalne czy też możliwości powtórnego wykorzystania odpadów. Konkurs podzielony był na trzy kategorie wiekowe, a każdy uczestnik mógł zgłosić maksymalnie trzy pomysły.
Uroczyste rozstrzygnięcie konkursu i wręczenie nagród autorkom najlepszych scenariuszy odbyło się 6 września w Klubie Integracji Społecznej „Zagórze”. W spotkaniu uczestniczył Piotr Wittbrodt, wiceburmistrz Rumi do spraw społecznych, który podziękował nauczycielkom za udział oraz pogratulował zaangażowania i wyników.
– W swoich pracach starałam się wykazać kreatywnością. Dałam z siebie wszystko, tak jak zawsze. Cieszę się, że rozbiłam bank, ale jestem też dumna z koleżanek, które brały udział w konkursie. Jestem przekonana, że ich scenariusze również były na wysokim poziomie – mówi Joanna Górecka z Przedszkola „Pod Topolą”. – W przedszkolach w Rumi realizowane są różne projekty ekologiczne, miasto wprowadziło także swój. Widać, że dzięki temu dzieci już od maluszków potrafią segregować śmieci, mają większą świadomość. To jest dla nich przyjemność i mają z tego radochę, że potrafią się przyczynić do ochrony środowiska i tyle wiedzą na ten temat – dodaje.
Scenariusze dla dzieci w wieku 3-4 lata
I miejsce: Joanna Górecka, Przedszkole „Pod Topolą”
II miejsce: Katarzyna Sławianowska, Przedszkole „Pod Topolą”
Scenariusze zajęć dla dzieci w wieku 5-6 lat
I miejsce: Joanna Górecka, Przedszkole „Pod Topolą”
II miejsce: Ewelina Sierżęga, Przedszkole Niepubliczne „Janowiaczek”
III miejsce: Wiktoria Markiewicz, Przedszkole „Pod Topolą”
Wyróżnienie: Anna Czajkowska, Szkoła Podstawowa nr 9
Wyróżnienie: Paulina Wojtowicz, Przedszkole nr 1 „Słoneczna Jedynka”
Scenariusze zajęć dla uczniów klas I-III
I miejsce: Marta Brzozowska, Szkoła Podstawowa nr 1
II miejsce: Wiktoria Markiewicz, Przedszkole „Pod Topolą”
III miejsce: Natalia Pol, Szkoła Podstawowa nr 10
Wyróżnienie: Joanna Górecka, Przedszkole „Pod Topolą”
Wyróżnienie: Iwona Maćkowiak, Szkoła Podstawowa nr 9
Dofinansowane ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.