Sobota, 06 Czerwiec 2020

Tydzień Bibliotek w Stacji Kultura


17.05.2019 r.


Stacja Kultura – Biblioteka Rumia tradycyjnie zaprosiła mieszkańców do świętowania Tygodnia Bibliotek, czyli ogólnopolskiej akcji promowania czytelnictwa, bibliotek i bibliotekarzy. Inicjatywa jest organizowana od 2004 roku przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich. Akcja odbywa się zawsze w maju, a rozpoczęcie przypada na 8 maja – w Dzień Bibliotekarza. Tegoroczna edycja odbywała się pod hasłem #biblioteka.

Dzieci

W Stacji Kultura świętowanie rozpoczęło się od spotkań z autorką kreatywnych książek dla dzieci – Katarzyną Zych. Pisarka zaprosiła najmłodszych czytelników do wspólnego unicestwienia potworów książkowych, które, ku zdziwieniu dzieci, kryją się w zakamarkach książek. Uczestnicy zmienili się w prawdziwych pogromców potworów i uratowali książki przed zniszczeniem i zapomnieniem.

W sobotę 11 maja powróciła Stacja Jazzik, w ramach której zgromadzone dzieci poznały sekrety akordeonu. Paweł A. Nowak, będący wirtuozem instrumentu, wprowadził najmłodszych słuchaczy w magiczny świat dźwięków. Mali słuchacze mieli okazję posłuchać mistrzowsko zagranych utworów oraz zapoznać się z budową i mechanizmem instrumentu. Tradycyjnie Stacja Jazzik przyciągnęła liczne grono odbiorców.

Młodzież i dorośli

W dzień bibliotekarza odbył się koncert poetycki duetu Signal of love, który tworzą: Katarzyna Dąbecka (utalentowana gdańska poetka i artystka działająca na wielu polach sztuki) oraz Dariusz Wojciech Michalak (kompozytor, multiinstrumentalista i producent muzyczny). Było to niezwykłe spotkanie ze zmysłową poezją, połączoną z nastrojowymi dźwiękami muzyki z pogranicza wielu gatunków.

Z kolei o zagrożeniach i wyzwaniach, jakie stawia przed ludzkością sztuczna inteligencja, czytelnicy mieli okazję porozmawiać z Grzegorzem Lindenbergiem – autorem książki „Ludzkość poprawiona”.

Tydzień Bibliotek zakończyło spotkanie z Michałem Ogórkiem, cenionym dziennikarzem felietonistą i satyrykiem. W humorystyczny sposób opowiedział o ciekawostkach i zaskakujących odkryciach, które stały się materiałem jego ostatniej książki „Sto lat! Jak w ostatnim stuleciu czciliśmy przywódców.”

Kalendarz wydarzeń