Środa, 08 stycznia 2025
RumiaTV
Fundusze krajowe Fundusze UE
BIP Rumia powiększ czcionkę pomniejsz czcionkę Zwiększ kontrast Zmniejsz kontrast

Uchwała antysmogowa – co warto wiedzieć, o czym pamiętać?


Uchwała antysmogowa – co warto wiedzieć, o czym pamiętać?01.08.2024 r.

Uchwała antysmogowa, która została przyjęta przez Sejmik Województwa Pomorskiego w celu poprawy jakości powietrza, wchodzi w kolejny etap. Dla mieszkańców całego Pomorza, w tym Rumi, oznacza to konieczność zastosowania się do następnych, zapowiadanych już w 2019 roku, ograniczeń lub zakazów w zakresie paliwa oraz instalacji użytkowanych do ogrzewania, a także podgrzewania wody.

 

Kogo dotyczy uchwała antysmogowa?
Ograniczenia i zakazy dotyczą urządzeń o mocy do 1 MW, w których następuje spalanie paliw stałych, czyli użytkowników i właścicieli kotłów, pieców i kominków.
Jakich instalacji, w których następuje spalanie paliw, dotyczy uchwała antysmogowa?
Instalacji, których użytkowanie służy do:
– zapewnienia właściwej temperatury w obiekcie budowlanym lub jego części;
– podgrzania wody użytkowej;
– produkcji pary technologicznej.
To oznacza, że zapisy nie dotyczą warsztatów kowalskich (kuźni) używających tradycyjnych technik kucia, pizzerii, wędzarni i innych tego typu działalności.
Czym nie można już palić w piecach?
Od 1 stycznia 2021 roku nie można stosować paliw najgorszej jakości, w tym: mułów węglowych, flotokoncentratów, węgla brunatnego, mieszanin paliw z dodatkiem lub bez dodatku innych substancji, zawierających mniej niż 85% węgla kamiennego, zawierających biomasę o wilgotności powyżej 20%. Odrębnymi przepisami zakazane jest również spalanie odpadów.
Do kiedy trzeba wymienić kocioł pozaklasowy?
Do 1 września 2024 roku.
Do kiedy trzeba wymienić kocioł trzeciej i czwartej klasy?
Do 1 września 2026 roku.
Do kiedy trzeba wymienić kocioł klasy piątej?
Do 1 września 2035 r.
Do kiedy trzeba wymienić miejscowy ogrzewacz powietrza, np. kominek, kozę, piec kaflowy?
Miejscowe ogrzewacze powietrza niespełniające wymagań ekoprojektu lub nieposiadające tabliczki znamionowej nie mogą być eksploatowane od 1 września 2024 roku.
Czy można jeszcze palić w kominku?
Tak, dopuszcza się okazjonalne spalanie biomasy w kominkach, o ile spełniają one wymagania w zakresie ekoprojektu, a ich eksploatacja nie powoduje uciążliwości, w tym zadymienia, na terenach sąsiadujących.
Kto jest odpowiedzialny za wymianę instalacji na taką, która spełnia wymogi uchwały?
Za wymianę instalacji, w której następuje spalanie paliw, odpowiedzialny jest właściciel instalacji.
Czy trzeba podłączyć się do sieci ciepłowniczej lub gazowej?
Nie. Wybór sposobu ogrzewania – czy będzie to podłączenie do sieci, ogrzewanie gazowe, olejowe, elektryczne lub odnawialne źródła energii – zależy od właściciela instalacji.
Czy po wejściu w życie uchwały antysmogowej można zakupić kocioł o wyższej klasie?
Nie, nowo instalowany system grzewczy musi spełniać wymogi uchwały. Wyjątek stanowi sytuacja, w której nie ma możliwości podłączenia do sieci ciepłowniczej lub gazowej, wówczas dopuszcza się zamontowanie kotła na paliwo stałe spełniającego wymogi ekoprojektu.
Na jakiej podstawie można otrzymać karę za naruszenie zapisów uchwały antysmogowej?
Zgodnie z art. 334 ustawy Prawo ochrony środowiska – kto nie przestrzega ograniczeń, nakazów lub zakazów, określonych w uchwale sejmiku województwa przyjętej na podstawie art. 96 (uchwały antysmogowe), podlega karze grzywny.
Jakie są kary za nieprzestrzeganie zapisów uchwały antysmogowej?
Grzywna w wysokości od 20 do 5000 złotych.
Kto dokonuje kontroli przestrzegania zapisów uchwały antysmogowej?
Zadania kontrolne w tym zakresie prowadzą m.in. upoważnieni pracownicy urzędów miejskich, strażnicy miejscy, policjanci, powiatowi inspektorzy nadzoru budowlanego oraz wojewódzki inspektor ochrony środowiska.
Jakie dokumenty należy przedstawić podczas kontroli?
Dokumentację techniczną urządzenia, instrukcję dla instalatorów i użytkowników, dokument potwierdzający brak możliwości podłączenia do sieci ciepłowniczej lub gazowej, kopię świadectwa jakości paliwa stałego oraz dokumentację potwierdzającą datę oddania instalacji do eksploatacji.
Jakie są możliwości dofinansowania wymiany kotła?
Program „Czyste Powietrze” dla budynków jednorodzinnych, program „Ciepłe Mieszkanie” dla budynków wielorodzinnych oraz dotacja celowa z budżetu miasta. Więcej informacji na temat możliwości pozyskania dofinansowań udziela Wydział Klimatu i Ochrony Powietrza (ul. Starowiejska 17, mail: powietrze@rumia.eu, tel. 58 679 65 04/05).

Więcej informacji na temat uchwały antysmogowej można znaleźć na stronie internetowej: powietrze.pomorskie.eu.

W przypadku pytań lub wątpliwości zachęcamy do kontaktu z Wydziałem Klimatu i Ochrony Powietrza Urzędu Miasta Rumi: ul. Starowiejska 17 (budynek Poczty Polskiej – wejście boczne), tel. 58 679 65 04/05, mail: powietrze@rumia.eu. Wydział czynny jest w poniedziałek w godz. 9.00-17.00, a także we wtorek, środę i piątek w godz. 7.30-15.30.

Fundusze zewnętrzne
Kalendarz wydarzeń