Sobota, 02 lipca 2022
Fundusze krajowe Fundusze UE
BIP Rumia powiększ czcionkę pomniejsz czcionkę Zwiększ kontrast Zmniejsz kontrast

Uczcili 231. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja


Uczcili 231. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 majaf04.05.2022 r.

Uczcili 231. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja

Tegoroczne miejskie obchody Święta Narodowego Trzeciego Maja powróciły do formuły obowiązującej przed epidemią COVID-19. W uroczystości wzięli udział żołnierze, harcerze, poczty sztandarowe, mieszkańcy i przedstawiciele lokalnych władz na czele z wiceburmistrzem Arielem Sinickim oraz przewodniczącym rady miejskiej Krzysztofem Woźniakiem.

Rumskie obchody 231. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja rozpoczęły się mszą świętą w intencji ojczyzny, która została odprawiona w Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Wspomożenia Wiernych. Następnie pod pomnikiem Józefa Wybickiego i Hieronima Derdowskiego wiceburmistrz Ariel Sinicki oraz radni złożyli wieńce.

Musimy pamiętać o polskiej Konstytucji 3 maja, przyjętej ponad 230 lat temu, w 1791 roku. To właśnie wtedy zaistniał w Polsce, dobrze dziś znany na całym świecie, system organizacji państwa oparty na trójpodziale władzy. Była to wówczas jedyna droga do autonomii naszej ojczyzny. Dlatego wszyscy dbajmy o to, by organy władzy były niezależne i odpowiednio dzieliły się kompetencjami i zadaniami. Przyszłość naszego kraju jest w rękach wszystkich Polaków – zaznaczył Ariel Sinicki, wiceburmistrz Rumi.


Święto Narodowe Trzeciego Maja upamiętnia uchwalenie drugiej na świecie i pierwszej w Europie konstytucji. W dokumencie przyjętym w 1791 roku zawarto wiele przełomowych jak na tamten czas zapisów prawnych, diametralnie zmieniając ustrój państwa. Oficjalne ustanowienie Święta Narodowego Trzeciego Maja nastąpiło jednak dopiero w 1990 roku. W okresie burzliwych dziejów Polski pojawiło się łącznie kilkanaście wersji konstytucji – ostatnia, obowiązująca obecnie, została uchwalona 2 kwietnia 1997 roku, a następnie zatwierdzona przez narodowe referendum 25 maja tego samego roku.

Msza w intencji ojczyzny odprawiana w Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Wspomożenia Wiernych Msza w intencji ojczyzny odprawiana w Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Wspomożenia Wiernych Przedstawiciele rady miejskiej składający kwiaty pod pomnikiem Józefa Wybickiego i Hieronima Derdowskiego Wiceburmistrz Ariel Sinicki składający kwiaty pod pomnikiem Józefa Wybickiego i Hieronima Derdowskiego Przedstawiciele rady miejskiej składający kwiaty pod pomnikiem Józefa Wybickiego i Hieronima Derdowskiego Uczestnicy obchodów Przemawiający wiceburmistrz Ariel Sinicki Żołnierze uczestniczący w obchodach Wieniec złożony pod pomnikiem

Ściągnij galerię
Kalendarz wydarzeń