Wtorek, 18 czerwca 2024
Fundusze krajowe Fundusze UE
BIP Rumia powiększ czcionkę pomniejsz czcionkę Zwiększ kontrast Zmniejsz kontrast

Umowa podpisana, rusza budowa mieszkań komunalnych


Umowa podpisana, rusza budowa mieszkań komunalnych14.09.2018 r.


W najbliższym tygodniu ma się rozpocząć budowa komunalnego budynku mieszkalnego przy ulicy Żwirki i Wigury w Rumi. Umowa w tej sprawie została podpisana w piątek (14 września) w urzędzie miasta. Wykonawcą jest przedsiębiorstwo Volfram. Gmina już od miesięcy dysponowała niezbędnymi środkami finansowymi, pozwoleniami i dokumentacją potrzebną do realizacji inwestycji, jednak wykonawcę odpowiadającego warunkom przedstawionym w przetargu udało się wyłonić dopiero teraz.

W pierwszym przetargu najwyższa oferta była o 800 tysięcy złotych wyższa niż w ostatnim przetargu, także cieszymy się niezmiernie, że przy drugim podejściu udało się tak ustalić parametry przetargowe, by osiągnąć taką oszczędność – wyjaśnia Michał Pasieczny, burmistrz Rumi.

Budowa nowych mieszkań komunalnych w Rumi stanowi efekt konsekwentnych działań, prowadzonych od 2014 roku, skierowanych głównie na pozyskanie środków finansowych. Udało się je zgromadzić, dzięki realizacji programu wprowadzonego przez burmistrza Michała Pasiecznego oraz miejską radę. W ramach przedsięwzięcia lokatorzy dawnych mieszkań komunalnych mogli je odkupić za 25% rynkowej wartości. W ten sposób sprzedano 100 lokali za łączną kwotę prawie 3 milionów złotych. Kolejnym działaniem, które umożliwiło realizację tej inwestycji, było uzyskanie 35-procentowej umarzalnej pożyczki z Banku Gospodarstwa Krajowego.

Jest to ogromny sukces, że w 4 lata udało się zdobyć środki finansowe, by wybudować 32 mieszkania komunalne. Będzie to pierwszy taki budynek, ale w przyszłości zamierzamy starać się o partnera prywatnego w modelu PPP i sukcesywnie budować kolejne bloki – podkreśla burmistrz.

Szacunkowy koszt realizacji tej inwestycji to prawie 5,5 miliona złotych, z czego prawie 3 miliony udało się pozyskać poprzez sprzedaż istniejących już mieszkań komunalnych, a niemal 2 miliony pochodzą z dofinansowania.

W nowo wybudowanym obiekcie znajdą się łącznie 32 lokale komunalne, w tym: 15 mieszkań dwupokojowych o powierzchni od 35 do 44 m², 8 mieszkań trzypokojowych o powierzchni ok. 52 m², 5 mieszkań jednopokojowych o powierzchni ok. 25 m² oraz 4 mieszkania czteropokojowe o powierzchni ok. 62 m². Całkowita powierzchnia użytkowa wszystkich mieszkań wyniesie ponad 1442 m².

Aby uniknąć zaniedbań lub zniszczeń, nowe mieszkania komunalne będą przekazywane wyłącznie osobom, które do tej pory zamieszkiwały tego typu lokale i nie sprawiały jakichkolwiek problemów. Oznacza to, że nie zalegały z jakimikolwiek opłatami, dbały o stan nieruchomości i nie zakłócały spokoju sąsiadów.

Zgodnie z harmonogramem budowy, wszelkie prace mają się zakończyć w marcu 2020 roku. To przełom w sprawie, ponieważ ostatnie mieszkania komunalne wybudowano ponad 25 lat temu, przy ulicy Stoczniowców.


Ściągnij galerię
Fundusze zewnętrzne
Kalendarz wydarzeń