Piątek, 31 marca 2023
Fundusze krajowe Fundusze UE
BIP Rumia powiększ czcionkę pomniejsz czcionkę Zwiększ kontrast Zmniejsz kontrast

Umowa podpisana, rusza budowa mieszkań komunalnych


Umowa podpisana, rusza budowa mieszkań komunalnychf14.09.2018 r.

Umowa podpisana, rusza budowa mieszkań komunalnych

W najbliższym tygodniu ma się rozpocząć budowa komunalnego budynku mieszkalnego przy ulicy Żwirki i Wigury w Rumi. Umowa w tej sprawie została podpisana w piątek (14 września) w urzędzie miasta. Wykonawcą jest przedsiębiorstwo Volfram. Gmina już od miesięcy dysponowała niezbędnymi środkami finansowymi, pozwoleniami i dokumentacją potrzebną do realizacji inwestycji, jednak wykonawcę odpowiadającego warunkom przedstawionym w przetargu udało się wyłonić dopiero teraz.

W pierwszym przetargu najwyższa oferta była o 800 tysięcy złotych wyższa niż w ostatnim przetargu, także cieszymy się niezmiernie, że przy drugim podejściu udało się tak ustalić parametry przetargowe, by osiągnąć taką oszczędność – wyjaśnia Michał Pasieczny, burmistrz Rumi.

Budowa nowych mieszkań komunalnych w Rumi stanowi efekt konsekwentnych działań, prowadzonych od 2014 roku, skierowanych głównie na pozyskanie środków finansowych. Udało się je zgromadzić, dzięki realizacji programu wprowadzonego przez burmistrza Michała Pasiecznego oraz miejską radę. W ramach przedsięwzięcia lokatorzy dawnych mieszkań komunalnych mogli je odkupić za 25% rynkowej wartości. W ten sposób sprzedano 100 lokali za łączną kwotę prawie 3 milionów złotych. Kolejnym działaniem, które umożliwiło realizację tej inwestycji, było uzyskanie 35-procentowej umarzalnej pożyczki z Banku Gospodarstwa Krajowego.

Jest to ogromny sukces, że w 4 lata udało się zdobyć środki finansowe, by wybudować 32 mieszkania komunalne. Będzie to pierwszy taki budynek, ale w przyszłości zamierzamy starać się o partnera prywatnego w modelu PPP i sukcesywnie budować kolejne bloki – podkreśla burmistrz.

Szacunkowy koszt realizacji tej inwestycji to prawie 5,5 miliona złotych, z czego prawie 3 miliony udało się pozyskać poprzez sprzedaż istniejących już mieszkań komunalnych, a niemal 2 miliony pochodzą z dofinansowania.

W nowo wybudowanym obiekcie znajdą się łącznie 32 lokale komunalne, w tym: 15 mieszkań dwupokojowych o powierzchni od 35 do 44 m², 8 mieszkań trzypokojowych o powierzchni ok. 52 m², 5 mieszkań jednopokojowych o powierzchni ok. 25 m² oraz 4 mieszkania czteropokojowe o powierzchni ok. 62 m². Całkowita powierzchnia użytkowa wszystkich mieszkań wyniesie ponad 1442 m².

Aby uniknąć zaniedbań lub zniszczeń, nowe mieszkania komunalne będą przekazywane wyłącznie osobom, które do tej pory zamieszkiwały tego typu lokale i nie sprawiały jakichkolwiek problemów. Oznacza to, że nie zalegały z jakimikolwiek opłatami, dbały o stan nieruchomości i nie zakłócały spokoju sąsiadów.

Zgodnie z harmonogramem budowy, wszelkie prace mają się zakończyć w marcu 2020 roku. To przełom w sprawie, ponieważ ostatnie mieszkania komunalne wybudowano ponad 25 lat temu, przy ulicy Stoczniowców.


Ściągnij galerię
Fundusze zewnętrzne
Kalendarz wydarzeń