Wiedząc o tym, na przełomie marca i kwietnia reprezentanci miasta – w tym burmistrz Michał Pasieczny, sekretarz miasta Marcin Kurkowski, pełnomocnik burmistrza ds. projektów strategicznych i obsługi inwestora Jarosław Podsiadło oraz naczelnik Wydziału Rozwoju Miasta Mikołaj Orzeł – wzięli udział w kilku znaczących spotkaniach.
W Ministerstwie Obrony Narodowej z sekretarzem stanu Pawłem Zalewskim osobiście rozmawiał burmistrz Rumi. Była to okazja do poruszenia w resorcie kwestii Drogi Czerwonej i Via Maris, które mogą mieć duży wpływ na dalszy rozwój miasta oraz tzw. Doliny Logistycznej.
– Temat spotkania to przedłużenie obwodnicy Trójmiasta, które ma ogromne znaczenie gospodarcze, militarne i turystyczne, ale i codzienne, dla mieszkańców – relacjonował burmistrz Michał Pasieczny.
W staraniach o nowe połączenia drogowe miasto jest wspierane przez lokalnego posła Rafała Siemaszkę. Parlamentarzysta z Rumi zabierał głos w sprawie obu inwestycji na Sejmowej Komisji Infrastruktury, a wtórowali mu wiceprzewodniczący komisji Stanisław Lamczyk oraz reprezentujący Urząd Miasta Rumi Jarosław Podsiadło.
Jedną z najważniejszych szans dla Rumi będą także europejskie dotacje. Stąd udział burmistrza i jego pełnomocnika w marcowym spotkaniu Komitetu Monitorującego Fundusze Europejskie w Warszawie.
Rozmowy dotyczyły przede wszystkim pieniędzy na infrastrukturę, klimat i środowisko, czyli tak zwanego FENiKS-a. Przedstawiciele Rumi mieli okazję się zaznajomić z kryteriami programu oraz warunkami pozyskiwania środków na infrastrukturę energetyczną czy rozwój kolei.
Natomiast w kwietniu unijne pieniądze były tematem posiedzenia pomorskiego komitetu w Gdańsku. Tutaj zatwierdzono kryteria, według których rozdzielane będzie wsparcie na gospodarkę wodną, rozwój zawodowy czy też przystosowanie do zmian klimatycznych.
Rumski priorytet to też regularna obecność na posiedzeniach Zespołu ds. Infrastruktury, Urbanistyki i Transportu (organ Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego), który w ostatnim czasie debatował między innymi nad uwagami do Krajowego Planu Odbudowy, rządowym programem budowy stu obwodnic czy programem modernizacji kolejowej infrastruktury. Zatwierdzano także propozycję podziału rezerwy subwencji ogólnej, czyli pieniędzy z budżetu państwa, na które samorządy będą mogły liczyć w 2024 roku.
Samorządowcy z Rumi skorzystali również z możliwości udziału w omówieniu projektu i założeń ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej. W odbywającym się w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji spotkaniu uczestniczył sekretarz Marcin Kurkowski.