Niedziela, 01 września 2024
RumiaTV
Fundusze krajowe Fundusze UE
BIP Rumia powiększ czcionkę pomniejsz czcionkę Zwiększ kontrast Zmniejsz kontrast

Walczą o interesy miasta w regionie i stolicy


Walczą o interesy miasta w regionie i stolicy01.08.2024 r.

Spotkanie w Sejmie RP z Janem Szyszką, sekretarzem stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej

Nawet w wakacje, pomimo sezonu urlopowego, rumscy urzędnicy nie rezygnują z regularnych kontaktów z przedstawicielami innych miast, pracownikami ministerstw oraz ogólnopolskich instytucji. W ten sposób reprezentanci Rumi zdobywają aktualne informacje o realizowanych projektach i mają realny wpływ na rozwój miasta czy regionu. W ostatnich tygodniach ważne spotkania i rozmowy odbywały się nie tylko na Pomorzu, ale i w stolicy.

Pod koniec czerwca burmistrz Michał Pasieczny uczestniczył w serii spotkań dotyczących budowy Drogi Czerwonej (przedłużenie obwodnicy Trójmiasta do portu morskiego w Gdyni) oraz Via Maris (nowe połączenie drogowe pomiędzy portami w Gdyni i Władysławowie). O tych strategicznych dla regionu, w tym Rumi, inwestycjach włodarz rozmawiał z doradcą ministra obrony narodowej Maciejem Samsonowiczem oraz prezydentką Gdyni Aleksandrą Kosiorek. Spotkania odbywały się w urzędach obu miast.

Spotkanie w Urzędzie Miasta Gdyni, od lewej: Aleksandra Kosiorek, Maciej Samsonowicz, Michał Pasieczny

Spotkania były bardzo istotne nie tylko z punktu widzenia Gdyni i Rumi, ponieważ dotyczyły dużo szerszego aspektu kluczowych dróg komunikacyjnych. Zarówno, jeśli chodzi o połączenia kolejowe, a także bardzo istotne przede wszystkim dla nas, Rumi i Gdyni, przedłużenie Obwodnicy Trójmiasta, czyli budowę Drogi Czerwonej i później możliwość budowy Via Maris – odbicia z węzła Dolina Logistyczna w okolicach ul. Puckiej w stronę Rumi oraz doprowadzenie jej aż do drogi wojewódzkiej 216 z Redy do Pucka. Widzimy, że nasza aktywność przynosi w końcu efekty i obecni ministrowie bardzo poważnie podchodzą do sprawy komunikacji Portu Gdynia. Wiemy, że port jest teraz portem NATO-wskim, jaki sprzęt jest w nim regularnie przeładowywany i jak duże ma znaczenie w kwestii obronności, do tego oczywiście także port wojenny czy strategiczne elementy infrastruktury, jak kawerny gazowe czy magazyny paliw. Obecny układ komunikacyjny ma swoje realne zagrożenia i niedoskonałości, stąd duże zrozumienie i potrzeba budowy Drogi Czerwonej. Ministerstwo Obrony Narodowej ewidentnie widzi tę konieczność – mówił Michał Pasieczny, burmistrz Rumi.

Budowa drogi łączącej porty w Gdyni i Władysławowie była też jednym z głównych tematów spotkania odbywającego się w tych samych dniach w Pucku. Uczestniczyli w nim samorządowcy z powiatów wejherowskiego i puckiego, przedstawiciele urzędu marszałkowskiego i Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot, a także posłowie i senatorowie. Interesy Rumi reprezentowali: poseł Rafał Siemaszko, burmistrz Michał Pasieczny oraz pełnomocnik burmistrza ds. projektów strategicznych i obsługi inwestora Jarosław Podsiadło.

Spotkanie w Pucku w sprawie budowy strategicznych dróg

Seria czerwcowych spotkań z udziałem rumskich samorządowców zakończyła się w Warszawie. Najpierw w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej reprezentanci naszego miasta wzięli udział w trzecim posiedzeniu Podkomitetu ds. wymiaru terytorialnego, będącego forum dyskusji i współpracy administracji krajowej z samorządami, której celem jest opracowanie strategii rozwoju regionalnego. Następnie pojawili się w Sejmie, gdzie z Janem Szyszką, sekretarzem stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej, i parlamentarzystami rozmawiali na temat Krajowego Planu Odbudowy (KPO) w zakresie termomodernizacji oraz zielonej transformacji miast.

Swoją aktywność rumscy delegaci kontynuowali w lipcu. Ponownie zawitali w stolicy, by wziąć udział w posiedzeniu Parlamentarnego Zespołu ds. Samorządu Terytorialnego. Wspólnie z deputowanymi, samorządowcami i przedstawicielami Fundacji im. Stefana Batorego debatowali o postępującej w ostatnich latach centralizacji oraz przyszłości polskich samorządów. Z kolei w Ministerstwie Obrony Narodowej pełnomocnik burmistrza Rumi Jarosław Podsiadło ponownie spotkał się z doradcą ministra Maciejem Samsonowiczem, by omówić strategiczne dla miasta, województwa i kraju inwestycje.

Burmistrz Rumi Michał Pasieczny (z lewej) i jego pełnomocnik ds. projektów strategicznych i obsługi inwestora Jarosław Podsiadło podczas 6. posiedzenia Komitetu Monitorującego Fundusze Europejskie dla Pomorza

Dla Rumi niezwykle istotne jest też pozyskiwanie funduszy zewnętrznych umożliwiających realizację znaczących inwestycji oraz działań społecznych, dlatego 19 lipca burmistrz Michał Pasieczny, jako członek Komitetu Monitorującego Fundusze Europejskie dla Pomorza 2021-2027, wziął udział w odbywającym się w Gdańsku szóstym posiedzeniu wspomnianego komitetu. Na sali obecni byli między innymi sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej Jacek Karnowski oraz przedstawicielka Komisji Europejskiej Magdalena Horodyska. Poddane pod głosowanie uchwały dotyczyły kryteriów udzielania wsparcia przedsiębiorstwom, zintegrowanych projektów w zakresie infrastruktury i usług społecznych (w tym zdrowotnych) czy też działalności powiatowych urzędów pracy.

Fundusze zewnętrzne
Kalendarz wydarzeń