W Rumi 10 kwietnia odbyło się spotkanie poświęcone ochronie powietrza, audytom energetycznym oraz odnawialnym źródłom energii, które wpisuje się w nową odsłonę programu „Czyste Powietrze”. Pracownicy jednostek samorządu terytorialnego z województwa pomorskiego uczestniczyli w nim, by skuteczniej pomagać właścicielom domów jednorodzinnych w przechodzeniu na bardziej ekologiczne i efektywne sposoby ogrzewania. Szkolenie zorganizował Dział Doradców Energetycznych z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku przy wsparciu Wydziału Klimatu i Ochrony Powietrza Urzędu Miasta Rumi.
Podczas spotkania omówiono nowe zasady programu, które obowiązują od 31 marca 2025 roku, a także znaczenie audytów energetycznych i świadectw charakterystyki energetycznej budynków. Szczegółowo przedstawiono także kwestie techniczne oraz zasady finansowania inwestycji w ramach dostępnych programów wsparcia.
Spotkanie umożliwiło także uczestnikom wymianę doświadczeń i opinii dotyczących wsparcia inwestycji, które mają na celu poprawę jakości powietrza.
– Takie spotkania z przedstawicielami samorządów to nie tylko świetna sposobność, by przekazać wiedzę szerokiemu gronu odbiorców, którzy przekażą ją dalej. To przede wszystkim możliwość nawiązania trwałych kontaktów oraz świetne forum wymiany opinii i spostrzeżeń – mówi Marcin Gregorowicz, kierownik Działu Doradców Energetycznych WFOŚiGW w Gdańsku.
– Naszym podstawowym zadaniem jest wspomaganie mieszkańców w procesie wymiany źródeł ciepła, dostosowaniu się do wymogów pomorskiej uchwały antysmogowej. Jesteśmy otwarci i chętni, aby informować, edukować i pomagać w zdobyciu pomocy finansowej dla mieszkańców. Jednym z kluczowych elementów tego procesu jest podnoszenie kompetencji, wymiana wiedzy i doświadczeń pomiędzy zaangażowanymi w ten proces miastami – podsumowuje Marzena Pranga-Cyman, naczelnik Wydziału Klimatu i Ochrony Powietrza Urzędu Miasta Rumi.