Z myślą o dzieciach i młodzieży w hali Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Rumi odbędą się wyjątkowe występy artystyczne. „Muzycznie wchodzimy w nowy rok szkolny” – to cykl składający się z sześciu koncertów, umożliwiający muzyczną podróż przez różne gatunki oraz epoki. Wstęp na wydarzenia, organizowane w ramach „Rumskich spotkań muzycznych”, jest wolny.
Występy odbędą się 11 i 12 września o godzinie 9:00, 11:00 oraz 13:00. Zabrzmią wówczas przeboje muzyki klasycznej i rozrywkowej, między innymi muzyka operowa, swingowa, jazzowa, a także utwory stworzone w ubiegłym stuleciu.
– Będzie można usłyszeć słynne przeboje, takie jak: aria Torreadora z opery "Carmen" G. Bizeta, G. Gershwina "I got rhythm”, fragmenty kantaty scenicznej "Carmina Burana" C. Orffa i wiele innych muzycznych niespodzianek – zapowiada Marek Gerwatowski, pomysłodawca i dyrektor artystyczny „Rumskich spotkań muzycznych”.
Na scenie MOSiR-u pojawi się również beatboxer Jan-Elf Czerwiński, który postara się połączyć świat muzyki klasycznej z muzyką rozrywkową. Nie zabraknie również tańca, ponieważ gośćmi specjalnymi wydarzenia będzie rumski Zespół Tańca „SPIN” pod kierunkiem Aleksandry Borowczak, który w tym roku obchodzi 20-lecie pracy artystycznej. Wystąpią też artyści scen operowych, filharmonicznych oraz rozrywkowych, a wśród nich: Weronika Korthals-Tartas – śpiew, Krzysztof Majda – śpiew, Paweł Janota – baryton, Paulina Leda – fortepian, Julia Ziętek – skrzypce, Alicja Różycka – wiolonczela, Magdalena Burkiewicz – flet, Szymon Laskiewicz – klarnet, Beniamin Baczewski – klarnet/saksofon oraz Matuesz Wiczyński – instrumenty perkusyjne.
Spotkania muzyczne dla dzieci i młodzieży mają charakter edukacyjny. Młodzi widzowie, w ramach szkolnych zajęć, poznają w ten sposób dzieła różnych kultur i epok. Muzyka przeplatana jest słowem, dzięki czemu publiczność poznaje sylwetki kompozytorów oraz historię utworów. Uczestnicy spotkań mają też szansę spotkać na żywo artystów, którzy dzielą się ze słuchaczami swoją wiedzą i pasją.
– Przez te koncerty pragniemy rozbudzać wrażliwość młodego człowieka, a także pokazywać, jak ważna jest muzyka w życiu każdego z nas i jak ta muzyka zmieniała się na przestrzeni wieków – podkreśla Marek Gerwatowski.
Wydarzenie zostało objęte patronatem burmistrza Michała Pasiecznego. Organizatorami są: MDK Rumia, MOSiR Rumia, Rumskie Spotkania Muzyczne oraz Urząd Miasta Rumi.
„Rumskie spotkania muzyczne” to inicjatywa, która rozpoczęła się w 2012 roku, wraz z koncertem zorganizowanym z okazji nadania praw miejskich Rumi. Celem wydarzenia jest przybliżenie muzyki klasycznej oraz różnych gatunków muzycznych mieszkańcom i gościom Rumi. Repertuar koncertów obejmuję przede wszystkim muzykę klasyczną i operową, a także operetkową, musicalową, filmową, a nawet rozrywkową. Dzięki temu grono odbiorców jest równie różnorodne.
Wydarzenia dla dzieci i młodzieży z rumskich szkół odbywają się cyklicznie we wrześniu od 2016 roku, z okazji rozpoczęcia roku szkolnego, natomiast koncert urodzinowy miasta Rumi od października 2012 roku. Przed widownią występują wówczas artyści polskich i zagranicznych scen operowych, musicalowych, a także rozrywkowych oraz instrumentaliści na stałe związani z instytucjami kulturalnymi w całej Polsce.
Dyrektorem artystycznym oraz pomysłodawcą wydarzenia jest pochodzący z Rumi tenor, artysta Opery Krakowskiej, Marek Gerwatowski.