Niedziela, 24 listopada 2024
RumiaTV
Fundusze krajowe Fundusze UE
BIP Rumia powiększ czcionkę pomniejsz czcionkę Zwiększ kontrast Zmniejsz kontrast

Wspólnie stwórzmy mobilną metropolię. Zapraszamy na konsultacje społeczne


Wspólnie stwórzmy mobilną metropolię. Zapraszamy na konsultacje społeczne23.02.2023 r.


Jak sprawnie przemieszczać się po metropolii? Co zrobić, by codzienne podróże były szybsze, komfortowe, ale też przyjazne środowisku? Masz pomysł na to, jak usprawnić transport? Weź udział w konsultacjach społecznych. Rusza drugi etap spotkań prowadzonych w ramach prac nad planem zrównoważonej mobilności (SUMP), który obejmie cały obszar metropolitalny.

Od 6 do 24 marca odbędzie się dziewięć spotkań konsultacyjnych. Każdy może wziąć w niech udział, bez konieczności wcześniejszej rejestracji. Spotkania odbędą się online.

Co to jest SUMP?

Głównym celem SUMP-a (planu zrównoważonej mobilności miejskiej) jest redukcja szkodliwych emisji, jakie są powodowane przez pojazdy, oraz wzrost bezpieczeństwa ruchu drogowego i dostępności transportu zbiorowego. Dzięki temu lokalne miejscowości będą bardziej przyjazne i bezpieczniejsze, a negatywne skutki zmian klimatu mniej uciążliwe.

SUMP to także dokument, w którym można znaleźć informacje, gdzie powinien być wspierany transport pieszy, a gdzie rowerowy i samochodowy. Plan łączy wszystkie dostępne środki transportu i kładzie duży na ochronę środowiska naturalnego i zdrowie mieszkańców. Ideą projektu jest zapewnienie równego i sprawiedliwego dostępu mieszkańców do wszystkich obszarów miast, gmin i powiatów – niezależnie od miejsca zamieszkania, sprawności fizycznej, wieku czy środka transportu. Wszystko po to, by jakość życia mieszkańców metropolii wzrastała, a między ruchem pieszym, rowerowym, samochodowym i komunikacją miejską została zachowana harmonia.

SUMP dla Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot (OMGGS)

SUMP dla metropolii jest realizowany przy współpracy 51 gmin, miast oraz 8 powiatów z OMGGS-u. W pracach biorą udział eksperci z zakresu transportu, mobilności, bezpieczeństwa ruchu drogowego, przedstawiciele świata nauki oraz samorządów zrzeszonych w OMGGS-ie, w tym Rumi.

Inicjatorzy chcą zaangażować w przedsięwzięcie mieszkańców jako obecnych i przyszłych uczestników ruchu. Na zlecenie Stowarzyszenia OMGGS plan zrównoważonej mobilności jest przygotowywany przez konsorcjum firm A2P2 architecture & planning, Zespół Doradców Gospodarczych TOR oraz Fundację Rozwoju Inżynierii Lądowej.

Jakie proponujemy rozwiązania?

Głównym wyzwaniem dla liczącego niemal 60 gmin i miast obszaru jest integracja transportu. Jej brak prowadzi do sytuacji, w której w ramach OMGGS-u usługi przewozowe organizuje wielu przewoźników. Metropolitalny Związek Komunikacyjny Zatoki Gdańskiej (MZKZG) oferuje częściową integrację taryf, jednak możliwości płynące ze współpracy gmin w zakresie organizacji połączeń mogłyby być znacznie szersze.

Wyzwaniem staje się także rosnący koszt i malejąca dostępność połączeń międzygminnych. W efekcie rośnie ryzyko mniejszej liczby pasażerów transportu zbiorowego i wzrasta ruch samochodowy, a razem z nim korki i problemy z parkowaniem.

Na tym etapie rozpatrywane są różne możliwości działań. Analizy codziennych podróży mieszkańców gmin OMGGS-u pokazują, że dziennie wykonują oni ponad 460 tys. podróży do i z Trójmiasta. W większości są to podróże z gmin ościennych i poprawa połączeń na tych kierunkach powinna być celem zmian wdrażanych w ramach planu.

Jedną z możliwych propozycji jest przeorganizowanie połączeń na terenie metropolii w ramach wspólnego finansowania przewozów przez gminy i samorząd województwa pomorskiego. Przekierowanie środków na najbardziej kluczowe połączenia kolejowe i autobusowe, tzw. linie metropolitalne, pomogłoby w spięciu newralgicznych kierunków transportowych w OMGGS-ie, poprawę częstotliwości i dostępu usług. Przykładem działania mogłoby być współfinansowanie dodatkowych połączeń kolejowych lub nowych połączeń międzygminnych.

Przeorganizowanie połączeń wymagałoby rozpoczęcia rozmów o zacieśnieniu współpracy gmin w ramach organizacji transportu w zakresie planowania, zarządzania i biletowania przewozów. Jednym z pomysłów proponowanych w SUMP-ie jest utworzenie metropolitalnego lub regionalnego zarządu transportu, który miałby takie działania umożliwić.

Gminy w Polsce organizują różne sposoby współpracy w ramach związków powiatowo-gminnych. W taki sposób działa aglomeracja poznańska, gdzie samorządy współfinansują połączenia kolejowe. Innym przykładem związku powołanego dla organizacji wspólnego transportu jest Beskidzki Związek Powiatowo-Gminny, który obsługuje sieć autobusową dla gmin okalających Bielsko-Białą wraz z zarządzaniem flotą, planowaniem połączeń i rozliczaniem usług. Trójmiejski MZKZG pełni taką funkcję w ograniczonym zakresie. W ramach konsultacji inicjatorzy SUMP-a omówią możliwe rozwiązania w tym zakresie dla OMGGS-u.

Z perspektywy pasażera ważnym celem będzie rozwijanie infrastruktury pasażerskiej. Nowe środki unijne mogą pomóc w rozbudowie węzłów przesiadkowych i przystanków zintegrowanych. Żeby były one dostępne i przyjazne dla użytkowników, koniecznie będzie jednak skoordynowanie ich z sieciami rowerowymi, pieszymi i lokalnym transportem. W trakcie konsultacji będzie okazja porozmawiać o możliwości zintegrowania informacji pasażerskiej i oznaczeń węzłów czy wyposażenia ich w parkingi rowerowe. Polityka parkingowa, zwłaszcza zapewnienie możliwości przesiadania się z auta na transport zbiorowy, będzie równie ważnym tematem spotkań.

Zapraszamy na spotkania i czekamy na udział mieszkańców

Harmonogram konsultacji wraz z linkami do spotkań:

Wszystkie spotkania odbywają się online w godzinach 17:00-19:00.


Tych, którzy nie mogą wziąć udziału w spotkaniach, zapraszamy do zapoznania się nagraniami ze spotkań oraz prezentacją, które będą dostępne na stronie www.metropoliagdansk.pl/sump.

Uwagi i komentarze można do 26 marca składać również mailowo: maciej.jendryczka@metropoliagdansk.pl lub tradycyjną pocztą: OMGGS, ul. Długi Targ 39/40, 80-830 Gdańsk

Projekt finansowany jest z europejskich funduszy strukturalnych i inwestycyjnych z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Fundusze zewnętrzne
Kalendarz wydarzeń