Niedziela, 22 grudnia 2024
RumiaTV
Fundusze krajowe Fundusze UE
BIP Rumia powiększ czcionkę pomniejsz czcionkę Zwiększ kontrast Zmniejsz kontrast

Wspólny cel połączył samorządowców z Grecji, Portugalii i Rumi


Wspólny cel połączył samorządowców z Grecji, Portugalii i Rumi12.11.2024 r.

Partnerzy projektu, którzy spotkali się w Warszawie

Szacuje się, że w trwającym okresie jesienno-zimowym nawet 70 milionów Europejczyków może mieć problem z ogrzaniem własnego domu czy mieszkania. Główną przyczyną ich problemów jest ubóstwo energetyczne, dlatego samorządowcy z Pireus (Grecja), Torres Vedras (Portugalia) oraz Rumi chcą wspólne wypracować i wdrożyć odpowiednie rozwiązania.

Według definicji Komisji Europejskiej ubóstwo energetyczne oznacza ograniczenie zużycia energii do poziomu zagrażającego zdrowiu i dobrostanowi mieszkańców. Mamy do czynienia z tym zjawiskiem, gdy gospodarstwo domowe nie jest w stanie zapewnić sobie wystarczającego poziomu ciepła, chłodu, oświetlania czy energii do zasilania urządzeń, a problem ten wynika z wysokich kosztów energii, niskich dochodów oraz niewydajnego budownictwa.

Nie tylko wspomniana Komisja Europejska podejmuje działania mające przeciwdziałać temu zjawisku, angażują się także samorządy. Przykładem jest projekt LIFE LOCATEE wdrażany w trzech obszarach centralnej, południowej i południowo-wschodniej Europy: greckim Pireus, portugalskim Torres Vedras oraz Rumi. Jeśli program się powiedzie, obejmie kolejne 32 europejskie samorządy.

Jednym z przemawiających był Sergio Tirado-Herrero z Universidad Autónoma de Madrid

Trzyletnia inicjatywa, której głównym celem jest poznanie skali problemu ubóstwa energetycznego oraz identyfikacja osób go doświadczających, ruszyła w październiku 2024 roku, a jej uczestnicy spotkali się na początku listopada w Warszawie. W ciągu dwóch dni dzielili się wynikami swoich dotychczasowych badań dotyczących ubóstwa energetycznego i renowacji budynków, prezentowali narzędzia służące do diagnozy i planowania renowacji budynków komunalnych, opowiadali o wyzwaniach i możliwościach na poziomie lokalnym, krajowym czy europejskim, a także przybliżali perspektywy rozwoju i starali się odpowiedzieć na pytanie, jak zwalczać ubóstwo energetyczne w warunkach sprywatyzowanego mieszkalnictwa. Była to przestrzeń do wymiany doświadczeń – zarówno dla praktyków, jak i dla badaczy. Ostatecznie uczestnicy LIFE LOCATEE zaplanowali również kolejne działania, jakie zostaną podjęte w ramach projektu, aby dążyć do eliminacji ubóstwa energetycznego.

Rumia chce w pełni wpisać się w założenia Zielonego Ładu i osiągnąć neutralność klimatyczną do 2050 roku, a jednym z podstawowych wyzwań jest transformacja prywatnego zasobu mieszkaniowego. Szacujemy, że w naszym mieście nadal funkcjonuje około 2500 indywidualnych źródeł ciepła na paliwo stałe. Tutejsze budynki jednorodzinne pochodzą w większości z lat 1950-1980, czyli czasów, kiedy budowano w zasadzie z tego, co było pod ręką. Zakładano również, że domy będą wielopokoleniowe. Dziś przekłada się to na bardzo niski standard energetyczny tych budynków oraz ich przewymiarowanie w stosunku do potrzeb obecnych mieszkańców, najczęściej osób po sześćdziesiątce, których nie stać na bieżące ogrzanie domu, nie wspominając o jakichkolwiek inwestycjach – mówi Marzena Pranga-Cyman, naczelnik Wydziału Klimatu i Ochrony Powietrza. – Wielu rumian dotkniętych ubóstwem energetycznym nie może liczyć na pomoc bliskich. Bez wsparcia instytucjonalnego, materialnego i emocjonalnego, osoby te nie są w stanie poprawić swojej sytuacji. Celem programów takich jak LOCATEE jest pomoc samorządom w walce z tym zjawiskiem poprzez wprowadzenie systemu wspierającego mieszkańców – dodaje.

Partnerzy projektu, którzy spotkali się w Warszawie

W listopadowym spotkaniu uczestniczyli między innymi przedstawiciele Uniwersytetu NOVA w Lizbonie (Portugalia), Centrum Badawczego Uniwersytetu w Pireusie (Grecja), Fundacji Habitat for Humanity (Słowacja), Instytutu Europejskiej Polityki Energetycznej i Klimatycznej (Holandia), Austriackiej Agencji Energetycznej (Austria) oraz Instytutu Badań Strukturalnych (Polska). Szansę na przybliżenie specyfiki miast objętych projektem mieli ich reprezentanci, w tym pracownicy Wydziału Klimatu i Ochrony Powietrza Urzędu Miasta Rumi.


Finansowane przez Unię Europejską. Wyrażone poglądy i opinie są jednak wyłącznie poglądami autora (autorów) i niekoniecznie odzwierciedlają poglądy Unii Europejskiej. Ani Unia Europejska, ani organ udzielający dotacji nie mogą być za nie pociągnięte do odpowiedzialnośc

Fundusze zewnętrzne
Kalendarz wydarzeń