Jubileuszowym koncertem członkowie Zespołu Śpiewaczy św. Cecylia uczcili 95-lecie działalności. Występ muzyczny został poprzedzony mszą świętą w intencji chóru. Zwieńczeniem wydarzenia było spotkanie z przyjaciółmi i rodzinami przedstawicieli stowarzyszenia. Uroczystość odbyła się 1 grudnia w Kościele p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego w Rumi. Zaczęło się od mszy świętej, następnie wybrzmiał godzinny koncert, podczas którego można było usłyszeć liczne utwory religijne.
– Podczas mszy pojawiły się m.in. części stałe, takie jak: Kyrie, Sanctus i Agnus Dei autorstwa Pawła Bębenka. Natomiast podczas samego koncertu wybrzmiało oratorium krakowskiego kompozytora Piotra Pałki pt. „Miłość ponad wszystko”, a także Ave Verum Wolfganga Amadeusza Mozarta – wymienia Krzysztof Brzozowski, dyrygent zespołu. – Repertuar chóru jest dość obszerny, na co dzień prezentujemy muzykę sakralną a capella, coraz częściej wykonujemy też duże formy wokalno-instrumentalne, wymagające dużej obsady wykonawczej – dodaje.
Zespół Śpiewaczy św. Cecylia liczy obecnie 41 członków i wciąż pojawiają się nowe twarze. Przekrój wiekowy i zawodowy jest mocno zróżnicowany. Nierzadko udziałem w życiu chóru zainteresowane są młode osoby, nie tylko z Rumi, ale i sąsiednich gmin. Podziękowania oraz upominki za dotychczasową działalność wręczali przedstawicielom stowarzyszenia przewodniczący rady miejskiej Ariel Sinicki oraz wiceprzewodnicząca Komisji Kultury Teresa Hebel.
– Z pełnym przekonaniem mogę powiedzieć, że ten jubileusz był na bardzo wysokim poziomie artystycznym. Pan Krzysztof Brzozowski jest po prostu mistrzem dyrygentury i wspaniałym śpiewakiem operowym, a wszystkie występy chóru są ogromną uroczystością duchową dla miasta i mieszkańców, dlatego powinniśmy korzystać z zaproszeń na takie wydarzenia – podkreśla Teresa Hebel, wieloletni członek chóru oraz wiceprzewodnicząca Komisji Kultury w Radzie Miejskiej Rumi.
O zespole: Stowarzyszenie Zespół Śpiewaczy św. Cecylia to amatorski chór działający przy parafii św. Krzyża w Rumi od 22 listopada 1923 roku. Zespół nigdy nie zaprzestał swojej działalności, nawet podczas drugiej wojny światowej. Początkowo chór współdziałał z orkiestrą parafialną, jednak została ona rozwiązana.
Blisko 100 lat działalności chóru to liczne koncerty, nie tylko muzyki sakralnej, ale także muzyki patriotycznej, ludowej czy nawet żołnierskiej. Zespół koncertował m.in. w Niemczech, Watykanie, we Włoszech oraz na Litwie i Ukrainie, niejednokrotnie zdobywając uznanie publiczności oraz konkursowego jury.
Członkowie stowarzyszenia angażują się w życie lokalnej społeczności, uczestnicząc w organizacji miejskich wydarzeń, nie tylko o artystycznym charakterze. Zespół Śpiewaczy Św. Cecylia współpracuje również ze Społeczną Fundacją Narodu Polskiego. Dyrygentem zespołu od 2002 roku jest Krzysztof Brzozowski, natomiast funkcję opiekuna duchowego od września 2013 roku pełni ks. Marek Konkol. Od 25 lat prezesem chóru jest Teresa Kaleta.