Sobota, 30 Maj 2020

XIX Światowy Zjazd Kaszubów już niebawem w Rumi!


15.06.2017 r.


Już 1 lipca w Rumi odbędzie się XIX  Światowy Zjazd Kaszubów! Do naszego miasta zjadą tysiące gości, by wspólnie świętować to podniosłe wydarzenie.

XIX Światowy Zjazd Kaszubów to bardzo istotne Święto w kalendarzu wydarzeń kulturalnych na Pomorzu. Jesteśmy dumni, że w tym roku to właśnie Rumia przyczyni się do krzewienia kultury i tradycji kaszubskiej. Z całą pewnością Światowy Zjazd przyciągnie do naszego miasta mnóstwo gości z całego świata. Dla wszystkich przygotowaliśmy wiele różnorodnych atrakcji: od występów kaszubskich artystów przez tradycyjną strefę gastronomiczną na strefie dla dzieci kończąc. Lipiec w tym roku zaczyna się w Rumi, Do ùzdrzeni!  - zaprasza Burmistrz Miasta Rumi Michał Pasieczny.

O godzinie 10:30 na dworcu PKP Rumia prof. Edmund Wittbrodt - Prezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego wraz z Burmistrzem Miasta Michałem Pasiecznym powitają gości przybyłych pociągiem Transcassubia. Po uroczystym przemarszu zapraszamy na Mszę Świętą, która odbędzie się w Sanktuarium NMP Wspomożenia Wiernych w Rumi o godz. 11:15. Oficjalne otwarcie zaplanowane jest na godzinę 13:00 na scenie głównej MOSiR w Rumi. W dalszej części imprezy przygotowano mnóstwo atrakcji.

Wstęp dla wszystkich jest bezpłatny. Szczegóły imprezy na plakacie!

[gallery link="file" ids="13406,13713"]

 Zajrzyj do folderu informacyjnego!

Ze Zjazdem związana jest też zmiana organizacji ruchu.

W dniu 01.07.2017 r. zostanie wyłączona z ruchu ul. Mickiewicza (na odcinku od ul. Dębogórskiej do ul. Czechowa). Mieszkańcy zamkniętego odcinka mogą odbierać przepustki w Referacie Promocji i Komunikacji Społecznej (pok. 113 w godzinach pracy Urzędu Miasta).

Wyłączony z użytkowania będzie parking przy Rynku (ul. Dębogórska/ul. Kościelna) oraz przy Hali MOSiR (ul. Mickiewicza).

Na odcinku od ul. Wybickiego do ul. Czechowa będzie obowiązywał zakaz zatrzymywania się.

Na czas trwania przemarszu Kaszubów (10:30 - 11:15 oraz po Mszy Św. 12:15-13:00) przewidywane są również miejscowe utrudnienia w ruchu (przemarsz odbywa się następującą trasą dworzec PKP- ul. Starowiejska- ul. Dąbrowskiego- Sanktuarium NMP Wspomożenia Wiernych (Msza Święta) - ul. Dąbrowskiego- ul. Starowiejska- Stadion MOSiR).

Za powyższe utrudnienia najmocniej przepraszamy. Dołożymy wszelakich starań, aby powyższe zmiany były dla Państwa, jak najmniej uciążliwe. Zachęcamy jednocześnie do korzystania z komunikacji miejskiej oraz do zapoznania się z mapką poniżej.

 Patroni medialni wydarzenia:

   

Kalendarz wydarzeń